Direktorė Sigita Baranovskienė rodė slėptuvę kankorėžiams, iš kurių vaikai ant smėlio dėlioja raides, skaičius... V. Bičiūnaitės nuotr.

Kas paskatino Rokiškio lopšelį-darželį „Varpelis“ kurti savitą stilių, vadovautis kiek kita filosofija, būti arčiau gamtos? Kas mikrorajone įsikūrusiame „Varpelyje“ kitaip? Kalbėjomės su Sigita Baranovskiene, kuri šiai įstaigai vadovauja nuo 2004 m.

Nuo sėkliukės – iki stalo

„Daržą sodiname jau trečius metus. Kiekviena grupė turi savo lysvę. Susodina daigelius, anksti pavasarį išaugintus grupėse ant palangių, arba sėklas sėja tiesiai į lysvę. Paaugę gėlių daigeliai sodinami gėlynuose. Mažiesiems skirtos lysvės, kurioms reikia mažiau priežiūros, ravėjimo ir laistymo. Nuskintas vaistažoles sudžioviname ir valgykloje ištisus metus geriame jų arbatą – valgykloje, lentynose, surikiuoti maišeliai su vaistažolių pavadinimais. Žemuogėmis vaišinamasi iki pat rudens. Iš darže užaugintų daržovių valgykloje vaikai mokosi gaminti salotas“, – vedžiodama po teritoriją pasakojo direktorė. Kai kuriose lysvėse – mini šiltnamiai. Tačiau kol kas daugelis lysvių uždengtos agroplėvele, nes saugomasi… varnų, kurios išlesinėja, išdrasko augalus. Pokalbio su vadove metu viena jų puikiai jautėsi nedideliame žiemkenčių plotelyje, ją išgąsdino tik fotoaparato blyksnis.

Šalia lysvių – erdvus šiltnamis. Vienas prekybos tinklų organizavo konkursą „Įsigyk šiltnamį“. Deja, lopšelis-darželis jo nelaimėjo, tačiau šiltnamį įsigyti paskatino vaikų tėveliai. „Varpelis“ yra vienintelis Lietuvoje lopšelis-darželis, ugdantis jaunuosius ūkininkus, tad rajono savivaldybės Žemės ūkio skyrius skyrė lėšų šiltnamiui įsigyti, prisidėjome ir patys. Dėl vaikų saugumo dar reikia plytelėmis iškloti takus, kad už konstrukcijų neužkliūtų mažylių kojos“, – komentavo direktorė. Šiltnamyje jau  stiebiasi pomidorai, arčiau tako susodintos skirtingų rūšių paprikos. S. Baranovskienė sakė: „Vaikus svarbiausia įtikinti, kad pomidorų vaisiai gali būti dideli ir maži, stiebai – aukšti ir žemesni, supažindinti su jų auginimu. T. y. išmokyti praktiškai rūpintis augalu.“ Pernai darže buvo pasėta linų, vaikai turėjo galimybę stebėti, kaip jie nuimami, surišami.

Ar patys darželinukai juos laisto? Taip. Patys purena, ravi, prižiūri. Be to, kad darbuojantis nebūtų grūsties, mažieji ūkininkai suskirstomi grupelėmis. Visas atliekas vaikai deda į eksperimentinę sukamą kompostinę, mat įstaiga dalyvauja programoje „Rūšiuok“. Iš jos atliekos pervežamos į atokiau įrengtą, nuo pašalinių akių rąstelių siena atskirtą didelę kompostinę. Perpuvęs kompostas naudojamas gėlyne, darže. Vadovė pasakoja, kad vaikai net varžosi, kuris stums karučius ar dirbs kitus darbus, dažnai būna, jog vienas traukia karučius, o kitas jį lydi iki kompostinės ir parveža tuščius.

 V. Bičiūnaitės nuotr.

V. Bičiūnaitės nuotr.