Scanpix nuotr.

Langai dažnai vadinami namų akimis, tad juos dengiančios užuolaidos yra labai svarbus interjero akcentas. Jas skalbti nėra lengva, tam būtina pasiruošti.

Purvo šalinimas

Bent kartą per savaitę užuolaidas reikia nuvalyti. Juk ant jų kaupiasi daugybė dulkių, įvairiausio purvo, jas aptupi vabzdžiai. Jei dulkių periodiškai nenuvalysite, jų dalelės įsiskverbs į audinį ir jas pašalinti taps sudėtinga. Be to, dulkių sankaupos gali tapti alergijos priežastimi ar dulkių erkučių židiniu. Kad išvengtumėte šių nemalonumų, užuolaidas išpurtykite, galite naudoti ir dulkių siurblį. Iš abiejų pusių kruopščiai išsiurbliuokite ir naktines, ir dienines užuolaidas. Vėliau jas apipurkškite specialia antialergine priemone, atgaivinančia spalvas ir sugeriančia dulkių nešvarumus. Reikėtų nepamiršti nuvalyti ir langų, nes didžioji nešvarumų dalis ant užuolaidų patenka būtent nuo jų. O skalbti užuolaidas, kad ir kaip tingėtumėte, rekomenduojama kartą per mėnesį.

Skalbimas

Dulkėmis aplipusios užuolaidos įgyja specifinį kvapą. Vien pauosčius nesunku suprasti, kad atėjo laikas jas išskalbti. Tačiau prieš tai darydami atidžiai apžiūrėkite, ar nepalikote prisegtų pakabinimo žiedų, mat jie gali nudažyti audinį.

Užuolaidas reikėtų skalbti atskirai nuo kitų skalbinių, naudojant specialiai joms skirtą skalbiklį. Pasirinkite jautriems skalbiniams skirtą programą, nepamirškite įpilti minkštiklio, kuris sumažins elektrostatų krūvį (užuolaidos sugers mažiau dulkių). Labai svarbu užuolaidas kruopščiai išskalauti šaltu vandeniu, kad neliktų skalbiklio žymių. Išskalbtas užuolaidas skubiai išimkite iš skalbimo mašinos, gerai išpurtykite ir padžiaukite. Baltas užuolaidas galima džiovinti saulėje, tačiau jeigu jos spalvotos, tiesioginių saulės spindulių reikėtų vengti, nes džiūdamos jos gali išblukti.

R. Dovydėno pieš.

R. Dovydėno pieš.

Audinių savybės ir priežiūra

Šilkas. Šilkas yra pats stipriausias iš visų natūraliųjų pluoštų. Šis audinys pasižymi vidutiniu atsparumu trinčiai ir glamžymui. Šilko negalima balinti priemonėmis, turinčiomis chloro Tokio audinio užuolaidas patartina skalbti rankomis naudojant priemones, kurios pašalina riebalines dėmes bei atgaivina medžiagą. Šilkas labai greitai džiūsta, tačiau jo negalima džiovinti automatinėje džiovyklėje ar gręžti – geriausia tai daryti susukus į rankšluostį.

Medvilnė. Medvilninis pluoštas yra matinis, lengvai drapiruojamas. Balti medvilniniai audiniai gali būti skalbiami 95 °C, spalvoti – ne aukštesnės kaip 60 °C, o labai tamsių spalvų – ne aukštesnės kaip 40 °C temperatūros vandenyje. Balti audiniai gali būti balinami priemonėmis su chloru. Taip pat medvilninės užuolaidos gali būti valomos sausai visais įprastais valikliais, tiesa, tai mažina pluošto ilgaamžiškumą.

Linas. Lininis audinys yra 2 kartus stipresnis už medvilninį, glamžosi. Baltos spalvos audiniai turėtų būti skalbiami 95 °C, spalvoti – ne aukštesnės kaip 60 °C temperatūros vandenyje. Galima balinti priemonėmis, turinčiomis chloro.

Poliesteris. Poliesterio pluoštas yra matinis ar net labai blizgus. Stiprus, nesiglamžo ir gerai išlaiko jam suteiktą formą. Tokio audinio užuolaidos blogai sugeria drėgmę ir yra linkusios elektrintis, tačiau pasižymi atsparumu saulės spindulių poveikiui. Poliesterio užuolaidos gali būti skalbiamos ne aukštesnės kaip 60 °C temperatūros vandenyje. Jų negalima balinti priemonėmis, turinčiomis chloro.

Sunkūs ir prabangūs audiniai

Sunkių ir prabangių audinių užuolaidas reikia skalbti ilgai, kruopščiai ir atsargiai. Pirmiausia užmerkite jas šaltame vandenyje, įberkite geriamosios sodos arba druskos, vėliau įpilkite šiek tiek šilto vandens ir įberkite skalbimo miltelių. Parinkite kuo švelnesnį skalbimo režimą. Jokiu būdu tokių užuolaidų nevirinkite. Skalauti geriausia vos drungnu ar šaltu vandeniu. Negręžkite, kad neištampytumėte audinio ar nepakenktumėte jo kokybei.

Aksomas. Aksomines užuolaidas pirmiausia reikėtų nuvalyti šepetėliu ar šluotele, kad pašalintumėte dulkes. Vėliau perpraukite per jas minkšta vilnone vandeniu sudrėkinta šluoste. Tačiau pats geriausias variantas – valyti cheminiu būdu.

Gobelenas. Šį audinį geriausia valyti sausuoju būdu, pavyzdžiui, šepetėliu pašalinti dulkių perteklių, išsiurbti specialiu siurbliu. Gobeleną galima lengvai pavalyti ir drėgna kempinėle.

Nailoninis aksomas. Dulkes šalinti galite siurbliu, kempinėle ar drabužiams skirtu minkštu šepetėliu. Jeigu šio audinio užuolaidas reguliariai valysite, išlaikysite tobulą šilkinį blizgesį.

Tiulis, organza. Tai labai plonos medžiagos, todėl su jomis reikėtų elgtis itin atsargiai. Iš pradžių užuolaidas užmerkite šaltame vandenyje, kad pašalintumėte dulkes, tačiau nelaikykite per ilgai, mat ilgai mirkomos jos gali taip susiglamžyti, kad bus sunku išlyginti. Šio audinio užuolaidas skalbkite 30 °C temperatūroje, geriausia rankomis. Jei naudosite skalbyklę, pasirinkite kuo švelnesnį režimą. Praktiškas patarimas: kadangi tokios užuolaidos labai glamžosi, jas pravartu įnerti į užvalkalą. Beje, ir skalbyklės neprigrūskite – tuomet nešvarumai sunkiai pasišalins, o audiniai smarkiai susiglamžys. Lygindami organzos ar tiulio užuolaidas, nustatykite kuo žemesnę lygintuvo temperatūrą. Užuolaidas galite kabinti dar drėgnas ir švelniai patampyti, tuomet išvengsite ne visiems malonaus darbo – lyginimo.

Kaip grąžinti tuliui baltumą? Patamsėjusį ir pageltusį tiulį prieš skalbdami galite pamerkti sūdytame vandenyje (1 valg. š. druskos 1 l vandens). Į karštą vandenį įpilkite 1 valg. š. amoniako, 2 valg. š. 3 proc. vandenilio peroksido ir atsargiai įdėkite užuolaidas. Po pusvalandžio kruopščiai išskalaukite.

 

Parengė Lijana Cibulskienė