Scanpix nuotr.

„Kiekvieną vasarą ramybės neduoda skruzdėlės. Gyvename sename name, tad jos įsikuria sutrūnijusios medienos plyšiuose ir iš ten keliauja visur, kur tik nori. Išbandėme įvairius liaudiškus jų naikinimo būdus, bet niekas nepadėjo. Kiek laiko vabzdžių būdavo mažiau, tačiau labai greitai jų vėl privisdavo. Dauguma skruzdėlėms naikinti skirtų cheminių preparatų yra stipraus kvapo, gali pakenkti augintiniams, tad nenorime jų naudoti. Patarkite, ką daryti“, – prašo Vilma.

Atsako UAB „Limedika“ vadovas Virmantas Masiulis.

Jei norite minimaliai aplinkai ir žmogui kenkiančios vabzdžių naikinimo priemonės, turėtumėte žinoti keletą dalykų. Pirma, svarbu, kokiu pagrindu – aliejaus ar vandens – pagamintas preparatas. Kitas svarbus niuansas – ar preparatas registruotas Visuomenės sveikatos centre. Trečias svarbus dalykas – gamintojas. Kadangi mokslas nuolat žengia į priekį, verta rinktis priemones, kurias kuriant taikomi naujausi metodai. Austrų gamybos „Crysamed“ – vandeninis insekticidas, kurio veikliųjų medžiagų koncentracija minimali (0,18 proc.). Dėl unikalios sudėties „Chrysamed“ gali būti naudojamas tiek patalpose, tiek lauke. „Chrysamed“ yra paruoštas naudoti grynas tirpalas, sudarytas iš 99 proc. vandens, kurio galiojimo laikas beveik neribojamas. Jis sukurtas naudojant nanotechnogiją. Tai reiškia, kad jame esančių veikliųjų medžiagų – permetrino cis-trans 25/75 0,12 proc. ir esbiotrino 0,06 proc. yra mažai ir jos veikia itin efektyviai. Kitas daugumai svarbus niuansas, rodantis, kad preparatas minimaliai kenkia aplinkai, yra jo kvapas. Bekvapis purškalas „Chrysamed“ naikina muses, uodus, mašalus, vapsvas, blusas, tarakonus, skruzdėles, erkes, vorus ir kitus skraidančiuosius ir ropojančiuosius vabzdžius bei voragyvius. Ši priemonė taip pat naikina vabzdžių kiaušinėlius ir lervas. Užpurškus „Chrysamed“, ant paviršių nelieka dėmių, nes 99 proc. jo – vanduo. Jis nedegus. Lietuvos rinkoje „Crysamed“ pasirodė prieš šešerius metus, tad jo efektyvumu jau spėjo įsitikinti ne vienas. Sodininkai pastebėjo, kad naikinant skruzdėles nenukenčia augalai, o turintieji augintinių įsitikino, kad preparatas efektyviai apsaugo nuo erkių, naikina blusas ir nekenkia jų augintiniams. Preparato gamintojai pabrėžia, kad tarša gamtai, gyviems organizmams – minimali, tačiau tai nereiškia, kad galima būti neatsargiems. Visus cheminius preparatus reikia naudoti tik tada, kada reikia, ir tiek, kiek reikia.

Kaip naudoti biocidą „Crysamed“

Tinka naudoti visose gyvenamosiose patalpose (svetainėse, miegamuosiuose, virtuvėse, mansardose, rūsiuose, sandėliukuose, drabužinėse), jis gali būti purškiamas ant užuolaidų, sienų, baldų, gyvūnų reikmenų (guolių, kačių tualetų, paukščių narvų, krepšių ir kt.). Taip pat jį patogu naudoti lauke: balkonuose, terasose ir kitose vietose, kur gali patekti ir gyventi vabzdžiai.

Biocidas negali būti skirtas augalams ir augaliniams produktams apsaugoti. Geriausia, kai jis purškiamas 30–50 cm atstumu nuo vabzdžių telkimosi vietos, o po 3–4 savaičių, pastebėjus kenkėjų buvimo vietų, purškiamas pakartotinai.

„Chrysamed“ vabzdžių nenužudo tuojau pat. Prisilietę prie nupurkšto paviršiaus, vabzdžiai žūsta per kelias minutes arba kelias valandas, priklausomai nuo rūšies. Panaudojusieji „Chrysamed“ keletą kartų, pastebi, kad vabzdžių mažėja ir šie galiausiai išnyksta.

Tarakonams naikinti purškiama siaurais ruoželiais patalpos kampuose, ant durų, langų rėmų, apie šiukšlių dėžes, praustuvus, kanalizaciją, vandens čiaupus.

Musės ir uodai naikinami purškiant preparatą ant langų rėmų, drabužių ir ten, kur krinta šviesa.

Naikinant blusas, purškiamos grindys, kilimai. Kiti parazitai naikinami purškiant ant jų telkimosi vietų.

Preparato poveikio trukmė lauke priklauso nuo oro sąlygų: lietaus, sniego, saulės spindulių, dirvos rūgštingumo.