15min. nuotr.

„Močiutei buvo atlikta itin sudėtinga operacija. Norėčiau atsidėkoti gydytojui, duodama jam tam tikrą pinigų sumą ar kitokią dovaną. Bet kilo abejonė, ar už tokį veiksmą galiu būti patraukta baudžiamojon atsakomybėn?“ – klausia Danutė iš Šilalės.

Atsako advokatų profesinės bendrijos „Balticlaw Pranckevičius, Valiulis ir partneriai“ advokatas Andrius Pranckevičius.

Atsakant į pateiktą klausimą, pirmiausia būtina pabrėžti, kad baudžiamojoje teisėje nevartojama sąvoka „dovana“. Bet koks neteisėtas ir nepagrįstas atlygis (pinigai, daiktai, paslaugų suteikimas) valstybės tarnautojui ar jam prilygintam asmeniui laikomas kyšiu pagal baudžiamąją teisę. Taigi, jei gydytojas dirba valstybės ar savivaldybės įstaigoje (poliklinikoje, ligoninėje), bet kokia dovana laikoma kyšiu.

Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 227 straipsnyje numatyta baudžiamoji atsakomybė tam, kas tiesiogiai arba netiesiogiai pasiūlė, pažadėjo ar susitarė duoti arba davė kyšį valstybės tarnautojui ar jam prilygintam asmeniui arba trečiajam asmeniui už pageidaujamą valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens teisėtą ar neteisėtą veikimą ar neveikimą, vykdant įgaliojimus. Taigi, tam, kad nusikalstama veika būtų laikoma baigta ir kiltų baudžiamoji atsakomybė pagal BK 227 straipsnio nuostatas, pakanka įvykdyti bent vieną iš šiame straipsnyje įvardytų veikų pasiūlyti kyšį, pažadėti duoti kyšį, susitarti duoti kyšį arba duoti kyšį.

Kalbant apie šią situaciją, galima daryti objektyvią išvadą, kad dovaną gydytojui ketinama įteikti ne dėl asmeninių gydytojo ir paciento tarpusavio ryšių buvimo, o kaip padėką už gerai atliktą gydytojo darbą, t. y. už gerai atliktą operaciją. Būtina pabrėžti, kad toks veiksmas turi visus subjektyviuosius bei objektyviuosius požymius, kurie yra būtini baudžiamajai atsakomybei pagal BK 227 straipsnio nuostatas kilti. Atkreiptinas dėmesys, kad reikšmės nusikalstamos veikos kvalifikavimui neturi ir tai, ar dovana įteikiama prieš ar po operacijos, ji perduodama tiesiogiai operaciją atlikusiam gydytojui, per kitą asmenį ar paliekama ant stalo.

Apibendrinant būtina paminėti, kad tam tikros pinigų sumos ar kitokios dovanos davimas gydytojui, atlikusiam operaciją, būtų laikomas nusikalstama veika pagal baudžiamąją teisę, užtraukiančia baudžiamąją atsakomybę pagal BK 227 straipsnio nuostatas, t. y. baudą, laisvės apribojimą, areštą arba laisvės atėmimą iki 4 metų.

 

Anksčiau pateikta informacija yra bendro pobūdžio, pagrįsta aktualiomis BK nuostatomis, pateikta įvertinus klausime nurodytas aplinkybes, todėl kiekvienu atveju turi būti vertinama atsižvelgiant į konkrečias esamos situacijos aplinkybes.

 

balticlaw.com