Scanpix nuotr.

Kiekvienais metais individualūs namai nukenčia nuo gaisrų, kylančių dėl netvarkingų krosnių, dūmtraukių, šildytuvų ar jų eksploatavimo taisyklių pažeidimų. Prasidėjus šildymo sezonui – prasideda krosnyse ir dūmtraukiuose kylantys gaisrai. Ugniagesiai gelbėtojai sako, kad dėl to kalti patys namų savininkai, nepakankamai dėmesio skiriantys savo šeimos narių saugumui ir nesilaikantys saugos taisyklių. Suodžius iš dūmtakių ir krosnių privalu valyti prieš šildymo sezoną – taigi tą daryti jau reikia dabar.

Netinkama priežiūra

Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Andrius Eidimtas teigia, kad suodžiai užsidega dėl netinkamo krosnių, dūmtraukių ar kitų šildymo įrenginių eksploatavimo.

„Šiais metais į tokio pobūdžio gaisrus važiuoti dar neteko. Bet jau pastebime virš individualių namų kylančius dūmus, tad norime nedelsti ir perspėti gyventojus, kad prieš kurdami krosnį ją tinkamai išvalytų. Kamine suodžiai kaupiasi, vienai ar kitaip. Suodžiai neišvengiamai susidaro degimo metu, jie kaupiasi ant kamino sienų.

Susidaro klampi masė, kuri yra labai degi, o nevalant kaminų bei nesiimant kitų prevencinių priemonių, tos klampios medžiagos kiekis didėja ir vieną kartą uždegus krosnį, gali užsidegti ir derva. O tada ir prasideda. Prasideda didžiulis ūžimas, kamine labai pakyla temperatūra. Nuo aukštos temperatūros kamino sienelės gali suskeldėti, gali ugnis persimesti į namo konstrukcijas, o šios užsidegti. Tai būtų pats blogiausias variantas, tad raginame žmones susimąstyti“, – sako Kėdainių ugniagesių vadovas.

Pavojingi ir elektriniai

Pasak A. Eidimto, ne ką mažiau pavojingi ir elektriniai šildytuvai, kuriais žmonės mėgsta šildytis kol dar nėra labai šalta, kad name nesikauptų drėgmė.

„Svarbiausia taisyklė, kurią turi žinoti žmonės, naudojantys elektros šildytuvus, kad jokiu būdu negalima naudoti savadarbių šildymo prietaisų. Taip pat ant elektrinių prietaisų nedžiaukite skalbinių. Nemažai gaisrų kyla dėl to, kad šildytuvai paliekami per arti įvairių daiktų. Tuomet jie gali užsidegti. Šildytuvą statykite erdvioje vietoje, atokiau nuo baldų ir sienų. Nepalikite šildytuvo be priežiūros. Elektriniai prietaisai yra pavojingi, nes gali sukelti trumpąjį elektros jungimą. Norėdami to išvengti nejunkite šildytuvo į vieną elektros lizdą kartu su kitais prietaisas. Ir apskritai, nereikia jugti kelių prietaisų į vieną lizdą, nes gali kilti gaisras“,– sako A. Eidimtas.

 

Dimitrijus KUPRIJANOVAS

www.rinkosaikste.lt