P. Lileikio nuotr.

Kai prasideda miško kirtimai, į Vilniaus rajono Maišiagalos seniūną Stefaną Orševskį dažnai kreipiasi gyventojai, kaimo turizmo sodybų ir sodininkai, nerimaujantys dėl pavasarį sunkiasvorės technikos gadinamų kelių.

„Apie tai, kada ir kur bus kertamas miškas, seniūnijos niekas neinformuoja. Tik važiuodamas seniūnijos keliais pamatau, kad palei kelią sukrauti išvežti skirti rąstai. Tada skambinu į Valstybinę miškų tarnybą ir aiškinuosi, kieno mediena, su kuo galiu bendrauti. Blogiausia, kad nupjauti rąstai kraunami prie pat kelio, kartais net ant paties kelio, visiškai nepaisant, kad taip gadinamas kelkraštis. Vienoje vietoje rąstų krūva buvo taip sukrauta, kad sugadino neseniai remontuoto kelio griovį. Bandysiu išsireikalauti, kad tie, kurie kirto mišką, sutvarkytų kelią.

Suprantu, kad miškų savininkai turi tvarkyti miškus, tačiau tai reikia daryti civilizuotai. Argi sunku surasti vietos ant kalniuko, kur sausiau, kad ir miškavežiams būtų patogu privažiuoti, ir kelias nebūtų sugadintas. Juolab kad apsauginė kelio zona yra 5 metrai“, – sakė seniūnas. Šiuo metu, pasak jo, Maišiagalos seniūnijoje trijose vietose kertamas miškas, palei kelius kraunami medžiai. Derybos dėl tvarkos S.Orševskiui atima nemažai laiko ir nervų. Būna ir taip, kad pažeidėjai nusijuokia į akis. Seniūnas ir policiją yra kvietęs.

Jam ne kartą teko girdėti kalbas, esą geriau sumokės baudą ir toliau darys taip, kaip reikia. Nieko nuostabaus – tiek gavus už parduotą medieną, paskirta bauda nė kiek negąsdina. Labai dažnai miškus kerta ne patys jų savininkai, o verslininkai, nupirkę stačią mišką. Jie puikiai žino, kad nuo pelno moka 5 proc. keliams tvarkyti. Tačiau tie pinigai patenka į biudžetą. „Vis dėlto, jei kelias sugadintas, atsakomybė tenka tai padariusiesiems.

Tik kaip išsireikalauti, kad jis būtų sutvarkytas?“ – klausė pašnekovas. Vieni miško kirtėjai, pasak jo, būna supratingi ir geranoriški, o dėl kitų tenka kreiptis į Valstybinę miškų tarnybą. „Šiuo metu prie kai kurių seniūnijos kelių pastatėme ženklus, kad nuo kovo 1-osios iki gegužės 1-osios sunkiasvoriam transportui draudžiama važiuoti. Tačiau ar jų paisoma, nežinau. Tik matau, kad keliu pro seniūniją važiuoja pakrauti miškavežiai. Kaip seniūnas baudų skirti už tokius pažeidimus negaliu“, – sakė S.Orševskis. Pasak jo, guodžia tik tai, kad pagalbos sulaukiama iš Valstybinės miškų tarnybos.