Nuvilnijus natūralumo ir ekologijos bangai, kosmetika apaugo daugybe mitų. Vienas iš jų – dėl kosmetikos saugumo. Apie jį ir kalbamės su kosmetologe Diana Avkuniene.

Ką reikėtų vadinti saugia kosmetika?

Saugi ir ekologiška kosmetika turi turėti atitinkamą sertifikatą, ženklinimą. Renkantis natūralią kosmetiką, būtina pasigilinti ne tik į jos sudedamąsias dalis, bet ir į tai, kiek metų kosmetika gyvuoja Lietuvos ir kitų šalių rinkoje, ar ji skirta profesionalams, ar paprastiems vartotojams. Ne visada galima pasitikėti užrašais ant produktų. Pagiriamieji žodžiai prekei dažnai tėra kompanijų rinkodaros triukas, nieko daugiau.

Gerai, kad žmonės ėmė labiau rūpintis savimi, tačiau jiems dažnai sunku atskirti, kas iš tikro yra natūralu ir ekologiška. Dažnai žodis „ekologiškas“ vartojamas tik pirkėjams privilioti…

Į ką turime atkreipti dėmesį skaitydamos etiketę: į gamintoją, galiojimo laiką, ingredientus?

Daugelis tapatina natūralią kosmetiką su ekologiška (neturi žalingo poveikio gamtai, aplinkai, vadinasi, ir jos vartotojui). Kiti natūralia kosmetika laiko bet kurį produktą, kuriame yra nors vienas procentas natūralių ingredientų. Bet vienas iš pagrindinių komponentų daugelyje priemonių yra vanduo arba vaisių sultys. Laikantis šios sampratos išeitų, kad visi produktai yra natūralūs.

Vis dėlto, svarbiausias dėmesys turėtų atitekti produkto sudėčiai.

D. Avkunienė

D. Avkunienė

Ar į kosmetikos priemones įeina pavojingų medžiagų, ypač nėščioms, žindančioms moterims?

Dėmesio, nėščiosios! Retinolis – aktyvus priemonių nuo senėjimo komponentas, jo taip pat yra kosmetikoje, skirtoje odai su aknės problemomis. Iš tiesų tai vitaminas A. Didelės vitamino A dozės gali pakenkti būsimam kūdikiui. Atkreipkite dėmesį į šio komponento kiekį ir kremuose, ir maiste. Pavyzdžiui, yra žinoma, kad rekomenduojama vitamino A paros dozė nėščiosioms yra mažesnė nei vaikams. Vaikams rekomenduojama 400–1000 mkg vitamino A per parą, suaugusiesiems – 900 mgk, o nėščiosioms – ne daugiau kaip 100 mkg.

Salicilo rūgštis. Šio ingrediento yra prausimosi putose, šveitikliuose, kremuose, skirtuose probleminei odai (spuogai, aknė, inkštirai). Apskritai priemonėse odai, kenčiančiai nuo aknės, yra labai daug antibakterinių komponentų, kurie gali pakenkti vaisiui. Salicilo rūgšties yra įvairiuose tepaluose nuo spuogų. Patarimas: jei turite spuogų, nėštumo metu pasistenkite apie juos pamiršti, gydytis pradėkite pagimdžiusi ir baigusi maitinti vaiką – apsaugosite jį ir save.

Produktas su kvapais. Ftalatai – cheminės medžiagos, kurių yra kūno losjonuose, kvepaluose, dezodorantuose. Jie gali pakenkti ir motinai, ir būsimam mažyliui. Geriau apskritai atsisakyti kvepalų ir kitų kvapių priemonių nėštumo metu. Jei labai patinka kvapi kosmetika, galima rasti maloniai kvepiančių priemonių tarp vaikiškų produktų: vaikiškų drėgnų servetėlių, vaikiško šampūno, kremų.

Purškikliai. Jų lengva įkvėpti, taigi sunku kontroliuoti įkvėptos priemonės kiekį. Be to, įkvepiant visi kenksmingi elementai lengvai prasiskverbia į organizmo vidų. Geriausia vietoj purškiamų dezodorantų naudoti rutulinius, vietoj plaukų lako – putas ir pan.

Patarkite, kaip išsirinkti saugų kremą veidui?

Rekomenduotina apsilankyti kosmetologijos kabinete ir pasikonsultuoti (dažniausiai nemokamai) su profesionalia kosmetologe, kuri nustatys jūsų odos tipą ir būklę: ar ji nėra pernelyg išsausėjusi, paraudusi; gal jai trūksta stangrumo, ar ją vargina spuogai bei kitos odos problemos. Jei odą peršti, ji parausta, atsiranda dedervinių arba jaučiate nemalonų odos tempimą, vadinasi, produktas netinka jūsų odai.

Riebesnei odai netinkamai parinktas produktas suteikia nesveiką riebumą T zonoje, greičiau užsikemša poros, atsiranda išbėrimų. Jeigu oda jaučiasi gerai, vadinasi, kremas jai tinka ir jį galite naudoti ilgai. Oda, ypač jautri, nemėgsta dažno kremų kaitaliojimo. Jei reikia pakeisti produktą, oda pati „pasakys“, kada tą padaryti: atsiras sausumas, pleiskanojimas, paraudimas.

Priminkite, kuo skiriasi dieniniai, naktiniai ir paakiams skirti kremai.

Dieninis kremas yra lengvesnės tekstūros, gerai susigeria, todėl ant jo patogu tepti pudrą. Dažniausiai jis turi apsaugą nuo saulės ( SPF paprastai būna 5–10).

Naktinis kremas esti tirštesnės tekstūros, jo sudėtyje yra daugiau regeneruojančių komponentų.

Maitinamasis kremas savo sudėtyje turi lipidų, todėl jis skirtas sausai arba mišriai, į sausumą linkusiai odai. Jis puikiai tinka brandžiai odai.

Paakių kremas. Paakių ir vokų zona yra ypač jautri, nes yra daug plonesnė, negu kitų veido vietų oda. Todėl paakių produktų konsistencija skiriasi nuo įprastinės kremų tekstūros, ji lengvesnė, dažnai turi kraujotaką gerinančių bei paburkimą mažinančių savybių. Į jų sudėtį įeina šios veikliosios medžiagos: kaštonų, žaliosios arbatos ekstraktai, kolagenas, hialurono rūgštis, karcininas, mimikos raukšles mažinantys heksapeptidai (aminorūgščių kompleksas).

ekokosmet

Praktiški patarimai

*Jei ryte pabudote paburkusiais paakiais, vakare geriau netepkite paakių kremo.

*Veidui skirtų kremų netepkite ant paakių odos, nes per riebi kremo tekstūra, netinkama konsistencija gali sukelti paburkimą, alergiją.

*Nepirkite kosmetikos, jeigu nėra informacijos apie jos sudedamąsias dalis ar instrukcijos, kaip ją saugiai naudoti (jeigu ši informacija netelpa ant gaminio, ji privalo būti pridėta atskirai).

*Naudokite priemonės tik tiek, kiek būtina! Pavyzdžiui, dantų pastoje esantis fluoras apsaugo nuo karieso, tačiau vaikai dažnai ją praryja. Didesni fluoro kiekiai gali būti žalingi. Naudokite tik žirnio dydžio pastos rutuliuką.

*Jei kosmetikos priemonę perkate vaistinėje, tai nereiškia, kad ji yra saugi, nepakenks. Deja, vaistinėms taip pat rūpi komercija. Nesitikėkite, kad čia jums parduos tikrai kokybišką ir jums tinkantį kremą.

 

Kalbėjosi Virginija Barštytė