Scanpix nuotr.

 Lietuviams vis dar atrodo nepriimtina kalbėti apie seksualinę sveikatą, lytiškumą, nes tai esą nederama ar gėdinga tema. Tačiau su intymiu gyvenimu susijusios problemos daro įtaką ne tik fiziologinei, seksualinei, bet ir psichologinei sveikatai, todėl apie jas kalbėti būtina. Dėl nevisaverčio lytinio gyvenimo kenčia daugybė moterų. Kai kurios jų net nepagalvoja, kad daugelis problemų, tokių kaip makšties sausumas, per didelės ar per mažos lytinės lūpos, per „plati“ makštis, šlapimo nelaikymas, šiandien yra lengvai išsprendžiamos. Svarbu išdrįsti pasikonsultuoti su ginekologu.

Akušerės ginekologės Linos Mozūraitės-Čiaplinskienės teigimu, daugelis moterų įsitikusios, kad jų lytinės sveikatos sutrikimus gali pašalinti tik operacija. Toks požiūris yra klaidingas. Šiandien šlapimo nelaikymo, makšties stangrumo ir elastingumo atkūrimo bei kitas medicinines ir estetines problemas galima išspręsti ir be invazinės procedūros. Skaitytojų dėmesiui – pokalbis su gydytoja.

 Dėl kokių priežasčių dažniausiai moterys praveria jūsų kabineto duris?

Visų priežastys skirtingos. Jaunesnės dailiosios lyties atstovės dažniausiai būna nepatenkintos lytinių lūpų išvaizda, asimetrija. Vidutinio amžiaus moterys kreipiasi dėl tarpvietės defektų, randų ar skausmo lytinių santykių metu – problemų, atsiradusių po gimdymo. Vyresnio amžiaus moteris dažnai vargina makšties sausumas, tam tikri anatominiai pakitimai. Pažangi šiuolaikinė medicina tokias problemas gali padėti išspręsti tiek chirurginiu būdu, tiek pasitelkiant lazerį. Tarkime, lazeriu galima susiaurinti makštį, po šios procedūros atsijaunina jos audiniai, todėl pagerėja lytinio gyvenimo kokybė. Atlikus procedūrą lazeriu jau po 15 minučių pacientė gali vykti namo ir tik 2–3 dienas turi susilaikyti nuo lytinių santykių. Apribojimai – nedideli, o privalumai – didžiuliai. Daugeliu atveju tokios procedūros efektyvumas prilygsta operaciniam gydymui.

Ką galite pasiūlyti moterims, kurios bijo operacijos ir turi tokių bėdų?

Tarkime, lazerio procedūras galima pritaikyti ir gydant makšties sausumą, kitaip – makšties atrofiją. Šį sveikatos sutrikimą gali sukelti įvairūs vaistai, medicininiai hormoniniai preparatai, tokie kaip kontraceptinės tabletės. Kadangi po gimdymo pakinta makšties mikroflora, ima varginti šio organo sausumas, taip pat ši problema dažna menopauzės periodu. Kitos galimos bėdos – makšties uždegimas, pienligė. Šios ligos taip pat veiksmingai gydomos„ Alma“ lazeriu. Procedūra efektyvi, kai gydymas medikamentais nepadeda, taip pat sutrikus makšties lubrikacijai, esant skausmingiems lytiniams santykiams, sumažėjus dubens, makšties ir tarpvietės raumenų tonusui. Lazeriu gali būti koreguojamas ir estetinis vaizdas. Pagrindinė moterų nutylima estetinė problema – lytinių lūpų asimetrija, per didelės mažosios lytinės lūpos, pakitusi lytinių lūpų kraštelių spalva. Lazeriu galima pašalinti odos perteklių, nepageidaujamą odos pigmentaciją, formuoti ir mažinti lytines lūpas, jas patempti ar sustangrinti.

Ar tai rimti sutrikimai? Kokie pastebimi jų padariniai?

Šios problemos dažnai sukelia psichologinį diskomfortą, moteris ima nepasitikėti savimi. Pakitimai gali būti ir įgimti, ir įgyti, pavyzdžiui, po gimdymo, traumų, vykstant hormoniniams pokyčiams. Daugiausia nepatogumų sukelia pernelyg didelės mažosios lytinės lūpos – trukdo mylintis, užsiimant fizine veikla, sėdint.

 Ar šlapimo nelaikymas yra dažna bėda, apie kurią nutylima? Kas lemia šį sutrikimą?

Šis negalavimas gali atsirasti po gimdymo, esant dideliam antsvoriui, menopauzės metu, sergant šlapimo pūslės logomis. Šlapimo nelaikymo problema vargina daugybę įvairaus amžiaus moterų. Dėl šio sveikatos sutrikimo skundžiasi ir trisdešimtmetės, ir šešiasdešimtmetės. Šlapinimosi sutrikimus lemia dubens dugno anatominė struktūra, kraujotakos ir nervų sistemos pažeidimai. Šią problemą nesudėtinga išspręsti „Alma“ lazeriu. Procedūra veiksminga, beskausmė, trunka vos 30 min. ir jau po 2–3 tokių procedūrų dauguma ginekologinių problemų būna pašalintos. Procedūrą siūloma atlikti ir prevenciškai, ir siekiant išvengti chirurginės operacijos.