R. Dovydėno pieš.

Speciali sistema APIS, skirta laukams, kuriuose žydintys augalai purškiami cheminėmis priemonėmis, pažymėti, buvo sukurta dėl nuolat kylančių ginčų tarp bitininkų ir ūkininkų. Bitininkai priekaištavo ūkininkams, kad rinkdamos medų rapsų ir kitų žydinčių augalų laukuose, kurie buvo purkšti tam tikrais cheminiais preparatais, bitės miršta. Įdiegus naują tvarką konfliktų sumažėjo.

Žinutės pažymėjusiems

VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro generalinis direktorius Sigitas Puodžiukas priminė, kad ūkininkai, ketinantys purkšti žydinčius augalus, prieš dvi dienas pasėlių deklaravimo sistemoje turi pažymėti, kurie laukai, kada ir kokiais chemikalais bus purškiami, o centro informacinė sistema apie tai informuoja bitininkus. Pranešimus trumposiomis SMS žinutėmis gauna tie bitininkai, kurių aviliai pagal Ūkinių gyvūnų registro duomenis yra 2 km spinduliu apie numatomą purkšti lauką. žinutes.

„Ūkinių gyvūnų registre, kuriame registruojami bitininkai ir jų laikomos bičių šeimos, rugpjūčio 1 dienos duomenimis, buvo įsiregistravę 6 842 bitininkai. Jie laiko daugiau kaip 156, 5 tūkst. bičių šeimų. Atsižvelgiant į ūkininkų pažymėtus laukus, šiemet bitininkams buvo išsiųsta daugiau kaip 48 tūkst. trumpųjų žinučių. Maždaug tiek pat kaip pernai“, – pasakojo S.Puodžiukas. Anot jo, ši sistema, veikianti jau trejus metus, pasiteisino: viena vertus, kažin ar kokiu nors kitu būdu būtų galima operatyviai išplatinti informaciją tokiam dideliam skaičiui žmonių, kita vertus, gerokai sumažėjo konfliktų tarp ūkininkų ir bitininkų.

Prievolė bitininkams

Bitininkams suteikta dar viena galimybė – centro tinklalapyje jie gali matyti žemėlapius, kuriuose nurodyta, kokiuose laukuose ūkininkai sėjo rapsą, kokiais preparatais buvo beicuota sėkla. Ši informacija taip pat naudinga bičių turėtojams, nenorintiems, kad jų augintinės skraidytų virš tokių laukų. „Atsižvelgta ir į tai, kad dalis bitininkų yra garbaus amžiaus ir labiau įpratę prie mobiliojo telefono negu prie kompiuterio. Todėl sudaryta galimybė prie visų sistemų prisijungti per išmanųjį telefoną“, – teigė S.Puodžiukas ir pabrėžė, kad bitininkai taip pat turi prievolę: jei savo bites perveža iš vieno lauko į kitą – prie miškų, žydinčių rapsų laukų, – jie turi apie tai pranešti per Ūkinių gyvūnų registrą, kad ūkininkas, prisijungęs prie tos pačios sistemos, matytų ne tik savo laukus, bet ir pažymėtas vietas, kur laikomos bitės.

Parengė Rapolas Tamošiūnas