P. Lileikio nuotr.

Ir šį pavasarį dalis šalies bitininkų rado mirusių bičių šeimų. Kodėl taip nutinka, lemia ne vienas veiksnys, tačiau didžiausią pavojų kelia erkės ir jų žalą didinantys virusai.

Perduoda virusą

Ypač daug bičių šeimų pastaruoju metu prarandama dėl varoa erkių ir virusų sąveikos. Kartu su erkių atsiradimu išryškėjo ir du labiausiai bites žudantys virusai – deformuoto sparno ir ūmaus paralyžiaus. Įvairių šalių duomenimis, daugelis bičių šeimų yra nuolatinės šio viruso nešiotojos.Pavyzdžiui,deformuoto sparnovirusą gali nešioti nuo 60 iki 100 proc. šeimų, ūmaus paralyžiaus – keliskart mažiau, be to, pastarasis ir mirtiną pavojų sukelia gana retai. Grėsmė bičių gyvybei iškyla, kai ligą platinti „padeda“ varoa erkės – jos virusinį užkratą perduoda tiesiogiai į bitės hemolimfą ar į nervinę sistemą. Laikoma, kad jei bičių šeimoje erkių prieš jų naikinimą yra daugiau nei 2,5 tūkst., bitininkui net sunaikinus erkes, virusinė liga savaime plinta tarp bičių, ir šeima žūsta.

Pražūtingas kiekis

Tas pats atsitinka, jei šeimoje žiemoti pasilieka daugiau nei 750 erkių. Vasaros pabaigoje šeimoje yra dar apie 30000 bičių, taigi yra perų, kuriuose„įsikuria“ dauguma erkių. Būtent tas pražūtingas 2,5 tūkst. erkių skaičius tarp bičių plika akimi net nematomas. Vyresnio amžiaus bitininkai stebisi, kad prieš gerus tris dešimtmečius savo akimis yra matę gana nemažaierkių, o dabar jų nesimato, bet šeimos žūsta. Gana dažnai konkrečiame bityne, apylinkėje, rajone ar dar didesnėje teritorijoje išplinta virusinės epidemijos ir tų vietovių bitininkai patiria didelių nuostolių, o už epideminės teritorijos ribos bitynai lieka nenukentėję, nors tarp jų atstumas kartais ir visai nedidelis.

Daug varoa erkių

Ne visos bičių šeimos yra virusų nešiotojos, ne į visas iš aplinkosjie patenka. Tačiau jeivasaros pabaigojebičių šeimose yra susitelkęs didelis erkių skaičius (4 tūkst. ir daugiau), greičiausiai turėsiančios žiemoti bitės dar pero stadijoje bus paveiktos parazitų, todėl ir jų gyvenimo trukmė sumažės maždaug perpus, t.y.jos išgyvens tik iki žiemos vidurio. 2016 metų rudenį vienoje labai stiprioje savo bičių šeimoje pavyko sunaikinti apie 7800 erkių, dar koks 100 liko žiemoti, ir šeima bent iki kovo vidurio buvo stipri. Tačiau mano praktikoje tokie atvejai reti, labai dažnai prie didelio erkiųskaičiaus prisideda virusinė liga ir šeimos nelieka.

Tik virusinės ligos

Vokietijos bičių stebėjimo projekto išvadose teigiama, kad virusinės ligos (dažniausiai deformuoto sparno) žiemos metu gali pražudyti bičių šeimas, nors jose erkių nebuvo arba buvo labai minimalus kiekis. Panašiai atsitiko ir mano bityne 2016 / 2017 m. žiemojimo laikotarpiu, kaižuvo 2 bičių šeimos (skirtingose vietose), o erkių jose rudenį sunaikinta buvo atitinkamai tik apie 150 ir apie 160. Likti galėjo nebent kelios, nes viskas buvo matuojama ir fiksuojama. Tai buvo tikrai stiprios šeimos su antrametėmis motinomis.Kad jos silpnėja, buvo matyti jau iš rudens.Viena žuvo nusilpusi vasarį, kita kovą. Be abejo, tiksliausią atsakymą pavyktų sužinoti atlikus klinikinius tyrimus. Bitininkus glumina atvejai, kai iš keliasdešimt ar kelių šimtų šeimų žuvo kelios buvusios gana stiprios šeimos, nepaisant to, kad erkės jose buvo kruopščiai naikintos.

 

Sigitas Uselis