P. Lileikio nuotr.

Paskutinį vasaros mėnesį reikia paruošti bites žiemai, pakeisti senas motinėles, pagydyti ir pamaitinti bites.

Stipri motinėlė, stipri šeima

Rugpjūčio pradžioje išsukamas medus ir formuojamas bičių šeimos lizdas žiemai. Lizdo centre paliekami šviesesni koriai, o senesni iškeliami į lizdo kraštus. Vėliau jie išimami iš avilio, nepaliekami žiemai.

Sutvarkius lizdus, paskutinį kartą patikrinama bičių motinėlių kokybė. Senos, prastai dedančios motinėlės keičiamos vaisingomis. Patyrę bitininkai žino – jei motinėlė jauna ir produktyvi, bičių šeima bus stipri. Sergančių bičių šeimų motinėles keičiamos jaunomis suporuotomis.

Netinkantis žiemai lipčiaus medus

Jei tikimasi lipčiaus medunešio, po paskutinio medaus sukimo mėnesio pradžioje meduvės nenuimamos.

Norint patikrinti, ar meduje nėra lipčiaus, reikia paimti vieną dalį medaus ir ištirpinti vienoje dalyje minkšto (distiliuoto vandens), įpilti 10 dalių spirito ir suplakti.

Jei yra lipčiaus, medaus tirpalas būna drumstas, gali iškristi ir nuosėdų. Lipčiaus medaus bičių žiemojimui negalima palikti, nes dėl jame esančių nesuvirškinamų medžiagų bitės blogai žiemos.

Verčiau nevėluoti

Išsukus medų, sutvarkius lizdus, bitės gydomos nuo varozės erkių. Po gydymo patikrinamas bičių šeimų erkėtumas. Pagrindinė klaida kovojant su šia liga – pavėluotas gydymas. Ankstyvą pavasarį nedidelis bičių erkėtumas (mažesnis negu 5 proc.) bitininkui atrodo nepavojingas, todėl atsisakoma papildomo bičių šeimų gydymo. Taip daryti nereikėtų, nes tokiose šeimose vasaros metu susikaupia labai daug varozės erkių. Rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais bičių skaičius staiga pradeda mažėti, jaunos bitės iš akelių išsirita neišsivysčiusios, ligotos. Tada jau niekas nepadeda – gydymas būna pavėluotas.

Platina ir kitas ligas

Varozės erkės platina ir daugelį kitų ligų. Pavojingiausios iš jų – deformuoto sparno ir ūmaus paralyžiaus virusinės ligos. Serganti bičių šeima labai nusilpsta ir žūva per 1–2 savaites vasaros pabaigoje ar rudenį. Susirgusios bitės tampa apatiškos, palieka perus ir tuščią avilį. Dažnai pasitaiko atvejų, kai bitininkai, pradėję ruošti bičių šeimas žiemai, rugsėjo viduryje randa tuščius avilius – bitės būna išskridusios. Taip nutinka, kai bitės pavėluotai ar netinkamai gydomos nuo varoa erkių. Rudenį bites reikėtų pradėti gydyti rugpjūčio pradžioje, tik išsukus medų.

Cukraus sirupas perams auginti

Jei rugpjūtį nėra medunešio, bites reikia skatinti auginti perus – duoti joms po 200–500 g cukraus sirupo. Tai ypač svarbu prasidėjus sausrai.

Rugpjūčio viduryje uždedamos maitintuvės. Cukraus sirupas ruošiamas tokiu santykiu: 2 dalys vandens ir 3 dalys cukraus. Svarbu, kad kiekviename koryje būtų apie 3 kg maisto.

Vaistų nėra

Išimti koriai saugomi sandėliuose nuo vaško kandžių, kurios nemėgsta skersvėjo, serenčių (tagečių) ir acto rūgšties kvapo.

Rugpjūčio mėnesį pastebėjus, kad bitės serga askosferoze, perų puviniais, jas būtina gydyti. Perų puviniais sergančias bičių šeimas geriausia sunaikinti, nes efektyvių vaistų nuo šios ligos nėra, o ne iki galo išgydytos bičių šeimos gali tapti užkrato šaltiniais.

Meilutė Močiškytė

Bitininkystės konsultantė