Vadinamasis rašalas, tūkstančius paskandinęs stiklinėje, nepraranda populiarumo ir pastaraisiais metais. Scanpix nuotr.

Prieš kelerius metus pigus spirituotas vaisių vynas, vadinamasis rašalas, sudarė apie 45 proc. visos vyno rinkos. Šis gėrimas, turėjęs didžiausią paklausą tarp žemiausio socialinio sluoksnio atstovų, nepraranda populiarumo ir pastaraisiais metais. Nors specialistai vadina šį alkoholinį gėrimą surogatu, iš apyvartos jis neišimamas.

Kenkia sveikatai

Ne paslaptis, kad pigus spirituotas 16–18 laipsnių stiprumo lietuviškas vaisių vynas ir toliau mielai perkamas žemiausio socialinio sluoksnio asmenų. Šio vyno, supilstyto į plastikinius buteliukus, galima rasti beveik kiekvienos gėrimų parduotuvės ar gėrimų skyriaus apatinėje lentynoje. Specialistai vaisinį spirituotą vyną vadina surogatu. Anot jų, neretai po „rašalo“ daugiadienių jo vartotojai aptinkami negyvi. Daugelis miršta ir nuo organizmo išsekimo bei kepenų cirozės. „Valstiečių laikraščio“ kalbintų pašnekovų nuomone, „rašalą“ reikėtų uždrausti ir išimti iš apyvartos. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian, kalbėdama apie pigaus spirituoto vaisių vyno žalą sveikatai, pabrėžė, kad žmogaus organizmui kenkia ne tik „rašalas“, bet ir brangūs alkoholiniai gėrimai.

Mirties priežastys

Pasak G.Belian, 2016 metais 670 žmonių mirė dėl tiesiogiai su alkoholio vartojimu susijusių priežasčių. Nuolatinis alkoholio vartojimo sukėlė alkoholinę kepenų ligą (46,1 proc.), atsitiktinį apsinuodijimą alkoholiu (28,8 proc.) ir alkoholinę kardiomiopatiją (12,2 proc.). G.Belian pridūrė, kad alkoholis kenkia praktiškai visam žmogaus organizmui, tačiau jis ypač žalingas smegenims, kepenims ir širdžiai. Koks alkoholio kiekis nekenksmingas žmogui? Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotojos teigimu, mokslinėje literatūroje nėra tokios sąvokos ,,nekenksmingas alkoholio kiekis“. Alkoholis visada sužaloja ar sunaikina tam tikrą smegenų, kepenų ir kitų organų ląstelių skaičių. Todėl bet koks alkoholinių gėrimų kiekis, patekęs į organizmą, toksikologiniu požiūriu sukelia apsinuodijimą.

Gaminiai tikrinami

Žurnalistai pasiteiravo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus vedėjos pavaduotojos-valstybinės maisto produktų inspektorės Ramunės Baranauskienės, iš ko gaminamas spirituotas vaisių ir uogų vynas. Pasak pašnekovės, jis gaunamas fermentuojant sultis iki tam tikro nustatyto alkoholio kiekio, vėliau į jį pridedama maistinio etilo alkoholio ir kitų leidžiamų priedų. Beje, VMVT pagal kompetenciją nuolat vykdo alkoholinių gėrimų valstybinę kontrolę. R.Baranauskienė sakė, kad praėjusiais metais buvo atrinktas 161 alkoholinių gėrimų mėginys, visi jie atitiko alkoholio produktų saugos ir kokybės reikalavimus. „Importo kontrolės metu buvo atrinkti 275 mėginiai, iš kurių 3 neatitiko saugos ir kokybės reikalavimų (1 vyno mėginys dėl neatitikusio alkoholio kiekio ir 2 alaus mėginiai dėl sausųjų medžiagų kiekio neatitikimo)“, – sakė vedėjos pavaduotoja.

FB nuotr.

FB nuotr.

Geria kiekvieną dieną

Alvydas iš Vievio, nenorėjęs viešinti savo pavardės, sakė visai nesidomintis, kokia yra spirituoto vaisių vyno sudėtis ir kokią įtaką jis daro jaunam organizmui. Jis atvirai prisipažino, kad dažniausiai perka tą alkoholinį gėrimą, kuriam įsigyti turi pinigų. „Pigus spiritinis vynas man patinka. Dažniausiai perku vyną „Upokšnis“ arba „Krantai“. Išmaukiu dozę, pataisau sveikatą ir tik tuomet galiu pradėti dieną“, – neslėpė jaunas vyras. Jo draugas Alfredas „rašalą“ geria kiekvieną dieną. Anot jo, kol kas jokių sveikatos problemų dėl spirituoto vaisių ir uogų vyno vartojimo nejaučia. Tiesa, jis pridūrė, kad jo sėbras, labai mėgęs gerti „rašalą“, prieš kelerius metus jau iškeliavo Anapilin. Tačiau, Alfredo nuomone, ši netektis nesusijusi su pomėgiu gerti vyną. „Jei mes geriame ir negalime sustoti, tai ką mums daryti? Nežinome, gal kokia priklausomybė išsivysto būtent nuo to gėrimo, kurį dažniausiai geriame? Jei turėtume pinigų, gertume degtinę“, – porino kalbinti pašnekovai.

Sveikatos apsaugos ministerija didelės bėdos dėl spirituoto vyno vartojimo nemato. Ministerijos klerkai siuntinėjo „Valstiečių laikraščio“ žurnalistus nuo vienos tarnybos prie kitos, kol galiausiai ministro Aurelijaus Verygos patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė atsakė raštu. Komentare teigiama:Sveikatos apsaugos ministerija spirituoto lietuviško vaisių vyno klausimu nėra priėmusi jokių sprendimų, nes tai nėra mūsų ministerijos prioritetas. Šiuo metu turime daug kitų prioritetinių darbų… Tad ties jais ir dirbame.“ Įdomus už blaivią Lietuvą kovojančio ministro požiūris į bene didžiausią šalies parduotuvėse pardavinėjamą nuodą.

Sumažėjo pirkimas

UAB „Market SMART“, vadovaujantysis partneris Dainius Kalina, pristatydamas Vilniaus universiteto Ekonomikos fakulteto mokslininkų drauge su „Baltijos tyrimais“ atliktus reprezentatyvius tyrimus, atskleidė lietuvių gėrimo įpročius, suvartojamą alkoholio kiekį ir rūšį. Kaip rodo rezultatai, 86 proc. tautiečių svaigiuosius gėrimus vartoja ne dažniau nei kartą per savaitę ir tik 4 proc. išgeria beveik kasdien. Tačiau 10 proc. geriančiųjų suvartoja net 37 proc. viso alkoholio. Dažniausiai girtaujantieji renkasi stiprų alų, degtinę ir spirituotą vyną.

Nors spirituotas lietuviškas vaisių vynas buvo apmokestintas 14 proc. akcizu, jis vis dar išlieka populiarus mažuose miesteliuose ir kaimo parduotuvėse. Tai patvirtino ir „Norfosatstovas spaudai Darius Ryliškis. Pasak jo, šiuo metu prekybos tinklas „Norfa“ prekiauja apie 10 rūšių minėto vyno. Ateityje planuojama šį asortimentą sumažinti, nes, įvedus naujus akcizus, spirituoto vyno nuperkama beveik perpus mažiau. „Žmonės dabar perka stiprų alų arba pigią degtinę. Dvejus trejus metus pigaus spirituoto vyno pardavimas „Norfa“ parduotuvėse buvo stabilus, nes tai buvo pigiausias alkoholis“, – sakė D.Ryliškis.

Maximos LT“ Korporacinių reikalų departamento direktorius Jaunius Špakauskas teigė, kad spirituoto vyno paklausos tendencijų pagal regionus jie nėra analizavę. Tačiau pastaruosius dvejus metus pastebimas šio gėrimo paklausos mažėjimas. Šis pokytis yra kiek ryškesnis analizuojant alkoholinių gėrimų paklausą nuo praėjusių metų kovo, kai buvo įvestas didesnis alkoholio akcizo mokestis. „Pastaraisiais metais maždaug penktadaliu išaugo nealkoholinio alaus ir nealkoholinio vyno pardavimas. Tikėtina, kad tai nulėmė gyvenimo būdo pokyčiai ir vakarietiškų madų vėjai, ši tendencija tik stiprėja. Manome, kad tam reikšmės turi ir gerokai didesnis šių produktų pasirinkimas „Maximoje“ – pirkėjai renkasi ir ragauja įvairius naujus gėrimus, derina su maistu ir t. t.“, – teigė J.Špakauskas.

Informacijos nėra

Vyno gamintojai nelinkę kalbėti apie prasto skonio spirituoto vaisių vyno gamybą. Jokios informacijos apie šį gėrimą nepateikiama ir gamintojų puslapiuose. Matyt, šis gaminys jiems neteikia garbės.

Visuose alkoholiniuose gėrimuose yra etilo alkoholio arba etanolio. Tai narkotikas, kurio nedidelis kiekis veikia svaiginamai, atpalaiduojamai, gerina nuotaiką. Alkoholio poveikis panašus į migdomųjų vaistų poveikį. Didesnės jo dozės sutrikdo psichinę veiklą – galima prarasti sąmonę ir net mirti. Dažnas alkoholio vartojimas per ilgesnį laiką taip paveikia nervų sistemą, kad be alkoholio ji nebegali funkcionuoti: žmogus patiria vadinamuosius abstinencijos reiškinius ir jaučiasi taip blogai, kad turi išgerti nors nedidelį kiekį alkoholio, kad savijauta pagerėtų. Taip tampama priklausomu nuo alkoholio ligoniu – alkoholiku.

Amerikos širdies asociacija moterims rekomenduoja išgerti ne daugiau kaip vieną, vyrams – ne daugiau kaip du alkoholio vienetus per dieną. Vienas alkoholio vienetas atitinka 300 ml alaus, 120 ml vyno, 25 g degtinės ar kito stipraus alkoholio.

Labai kenkia

GALIAUSKAS

Juozas Galiauskas, Ukmergės psichikos sveikatos centro direktorius

Aš neišmanau spirituoto vaisių ir uogų vyno gamybos technologijos, tačiau žinau, kad tai – maistinio etilo alkoholio su sultimis gėrimas. Jis labai žalojamai veikia žmogaus organizmą, ypač kenkia kepenims. Todėl dauguma pacientų, vartojančių spirituotą vaisių ir uogų vyną, serga kepenų ciroze. Šis pigus ir visiems prieinamas vynas sukelia priklausomybę ir be alkoholio kai kurie pacientai nebegali gyventi. Pacientams, išgeriantiems didesnį kiekį vyno, neretai sustoja širdis, vystosi inkstų patologija. Žmonės, turintys priklausomybę nuo alkoholio, paprastai į medikus nesikreipia, nes nepripažįsta egzistuojančios problemos.