Redakcijos archyvo nuotr.

Kėdainių rajono bulvių augintojų laukuose jau kasamas pirmasis ankstyvųjų bulvių derlius. Tiesa, turguje jų neįmanoma rasti, nes ūkininkai savo derlių tiekia tik didiesiems prekybos centrams. Turguje karaliauja atvežtinės šviežios bulvės. Ant prekystalių pasirodė ir pirmųjų lietuviškų braškių, tiesa, kol kas jos beveik dvigubai brangesnės nei lenkiškos.

Po 1,40 euro

Kėdainių rajone po bulvienojų lauką zujanti ūkininko Rimanto Žebarausko žemės ūkio technika jau kasa ankstyvąsias bulves. Pirkėjai lietuviškų jo ar kitų ūkininkų bulvyčių gali rasti vos keliuose didžiuosiuose mūsų šalies prekybos centruose. Už kilogramą bulvių prašoma 1,40 euro.

Anot R.Žebarausko, jei prekybos tinklai nebūtų pageidavę, pats taip anksti bulvių nebūtų pradėjęs kasti, mat jos kol kas dar nedidelės, gali toliau augti.

„Užsakymai kol kas tikrai nėra dideli. Matyt, pažiūrės, kaip žmonės jas perka, ar yra paklausa. Kiek pats girdžiu, tai žmonės labai pasiilgę šviežių lietuviškų, o ne iš svečių šalių atvežtų bulvių“, – teigė R. Žebarauskas.

Turguose – atvežtinės

Pirmosios lietuviškos bulvės ir turguje tikrai nebus pigios, mat čia, kur gausu atvežtinių bulvių, (nors neretas prekeivis teigia, kad jos visgi lietuviškos), už jų kilogramą prašo po 1 eurą.

Ant prekystalių dar yra ir pernykščių bulvių. Jų kilogramas kainuoja nuo 30 iki 50 centų. Pasak ūkininko R. Žebarausko, lietuviškos bulvės visuomet būna brangesnės, o šiais metais jų kaina pakilo dėl pavasarį užklupusių šalnų.

Bulvės nepigs

Nors sėklines bulves ūkininkas į žemę sukišo dar kovo pradžioje, jos buvo augintos po dangomis, tačiau šaltoje žemėje jos neaugo. Mūsų klimato sąlygomis anksti sodinti bulves – didelė rizika, nes net ir taikant naujausias technologijas gamta gali iškrėsti eibių.

„Bulvių kainos šią savaitę tikrai nekris. Juolab kad net ir praėjusį šeštadienį mūsų šalyje nuo šalnų nukentėjo nemažai bulvių. Jos pašalo Vakarų Lietuvoje, šalnos neaplenkė ir mūsų rajono. Tuomet aišku, kad neišvengiami ir nuostoliai“, – situaciją paaiškino R.Žebarauskas.

Teko gelbėti

Kėdainių rajono ūkininkas ūgtelėjusias bulves nuo šalnų saugo liedamas ant jų vandenį. Tačiau šiemet net ir liejimo sistemos ėmė strigti, be to, ne visiems laukams jų pakako. R. Žebarauskas, atsižvelgdamas į taikomą sėjomainą, bulvių kasmet augina nuo 80 iki 120 hektarų, iš jų apie 20 hektarų – ankstyvųjų.

„Septynis hektarus naktį laistome, o kitam plotui neužtenka įrangos. Bandėme vandenį lieti su purkštuvais, bet to nepakako. Tose vietose, kur pasėliai nebuvo laistomi, bulvės vis dėlto apšalo“, – teigė R.Žebarauskas.

Pirmosios braškės

Ant prekystalių jau galima rasti ir pirmųjų ne tik Lietuvoje, bet Kėdainiuose užaugintų braškių. Tiesa, jų kainos kiek kandžiojasi, tačiau šalia esantys prekybininkai siūlo perpus pigesnių lenkiškų braškių. „Jaunatvės“ turgelyje prekybininkai negudrauja – atvirai pasako, kurios uogos yra mūsiškės, o kurios –atvežtinės. Tad pirkėjams belieka pasirinkti.

„Kėdainių krašte užaugintų braškių į turgelį buvau atvežusi prieš keletą dienų. Tiesa, labai nedaug. Už pirmąjį šiųmečių braškių kilogramą prašiau 8 eurų. Paskui nusileidau iki 7 eurų. Dabar braškių turiu kiek daugiau, tad jas parduodu po 5 eurus už kilogramą, o mažesnių galiu parinkti ir už 4 eurus“, – pasakojo ne vieną dešimtmetį braškėmis turguje prekiaujanti moteris.

Ji neslėpė, kad ankstyvąsias braškes auginti nėra lengva. Jos auga šiltnamyje, po specialiomis plėvelėmis, tad investicijų reikia nemažai.

Perpus pigiau

Šalia moters iš autobusiuko vyriškis prekiavo lenkiškomis braškėmis. Jis teigė, kad jos taip pat yra skanios ir gražios.

„Už jų kilogramą prašau 3 eurų. Žmonės perka, nes jos yra pigesnės. Žinokit, prekeiviai neslepia, bent jau čia, Kėdainiuose, juk įgudusi pirkėjo akis atskiria lenkiškas uogas, jos daug tamsesnės“, – sakė prekybininkas.

Anot jo, yra visokių pirkėjų. Yra ir tokių, kurie ateina ir net kainos neklausia. Yra tokių, kurie ieško pačių pigiausių. Yra tokių, kurie nori tik lietuviškos prekės. „Bet vis dėlto daugiausia parduodame lenkiškų braškių. Vadinasi, kėdainiečiams svarbiausias kriterijus – kaina“, – apibendrino „Jaunatvės“ turgelio prekybininkas.

 

Dimitrijus Kuprijanovas