Psichologas Šarūnas Mažuolis

Justė ištekėjo už linksmo, kompanijas mėgstančio jaunuolio. Sukūręs šeimą jis vis dažniau ėmė kilnoti stikliuką. Vėlai grįždavo į namus, nepaisydamas nei žmonos, nei ką tik gimusio sūnaus. Pora dažnai konfliktavo, o po trejų metų išsiskyrė. Antrasis Justės vyras buvo verslininkas. Pora susituokė po trijų mėnesių pažinties. Pasibaigus medaus mėnesiui, kurį juodu praleido užsienyje, vyras pradėjo vos ne kas vakarą „atsipalaiduoti“ su draugais lošdamas biliardą, kilnodamas stikliuką. Be to, tikriausiai verslo reikalais jis nuolat būdavo išvykęs į užsienį. Su Juste nesikivirčijo, deja, dažną vakarą ir savaitgalius jauna moteris leisdavo viena su sūnumi ir neseniai gimusia dukrele. Justei – keturiasdešimt. Po antrųjų skyrybų likusi viena ji paniškai bijo vėl suklysti.

„Kodėl moters gyvenime kartojasi ta pati istorija, kodėl ji sutinka netikusius vyrus?“ – klausiu psichologo Šarūno Mažuolio.

Žalinga skirstyti žmones į tikusius ir netikusius. Vyras, netikęs vienai, kitai gali būti puikus gyvenimo partneris. Tad geriausia atsisukti į save, savo poreikius ir žvalgytis vyro konkrečiai sau, o netikusiems leisti eiti savais keliais. Kuo labiau moteris koncentruojasi į netikusius, tuo daugiau jų mato aplinkoje ir pritraukia į savo gyvenimą. Tos, kurios nešioja širdyje pyktį, neapykantą vyrams, nesąmoningai traukia visiškai joms netinkamus tam, kad įrodytų savo tiesą – visi vyrai tokie ir gerų nėra.

Galbūt pasąmonėje moteris netiki, kad ji gali turėti geresnį vyrą, ir tomis nusivylimo kupinomis mintimis pritraukia netinkamus žmones?

Priežasčių gali būti įvairių, pvz., įprotis būti su tam tikro tipo vyrais, taip pat prioritetų supainiojimas. Ieškančios gyvenimo partnerio moterys sąmoningai ar nesąmoningai susikuria pageidautinų ir būtinų savybių sąrašus. Pageidautinų savybių sąrašas dažniausiai būna įkvėptas kultūrinės aplinkos – knygų, filmų, svajonių. JIS turi būti išvaizdus, aukštas, ne vyresnis, nei…, mėgstantis klasikinį aprangos stilių, muzikantas ar aktorius – kiekvienai pagal skonį.

Būtinų savybių sąraše atsiduria tokie punktai, be kurių moters šeimyninė laimė subliūkštų: nepriklausomas nuo alkoholio, narkotikų, azartinių žaidimų, kultūringas, pagarbus su aplinkiniais, ypač gerbiantis žmoną, jos profesiją, poreikius, taktiškai besielgiantis su vaikais ir gyvūnais, nesmurtaujantis emociškai, ką jau kalbėti apie fizinį smurtą, gebantis tvarkytis su finansais, mokantis taikiai spręsti konfliktus… Moterims, kurios užsiima saviugda, dvasiniu augimu, būtinų savybių sąraše atsiduria dar ir tai, kad partneris domėtųsi tuo pačiu.

Ko gero, dažniau nusveria pageidaujamų savybių sąrašas, o ne praktiškasis, tad mažiau įdomus, būtinų savybių sąrašas?

Problemos ieškant partnerio prasideda tada, kai moteris sumaišo sąrašų svarbą. Sutikusios vyrą, kuris atitinka nemažai pageidaujamų savybių, jos pamiršta būtinų savybių sąrašą. Greitai pasiduoda vyrui, kuris, atrodytų, ir gražus, ir aukštas, ir savą verslą turi, deja, gali būti visiškai netinkamas arba tai moteriai, arba ilgalaikiams santykiams apskritai. Po metų kitų paaiškėja, kad šis kone visus reikalavimus atitikęs vyras ir su aplinkiniais nesiskaito, ir išgerti nevengia, ir savo moterį mielai „pastato į vietą“.

Ar nėra taip, kad sutikusi partnerį moteris prikuria, prifantazuoja tas trūkstamas savybes?

Galimas variantas. Jei vyras turi porą ar kelias savybes iš būtinų savybių sąrašo, moteris jau mano, kad to užtenka. Kai kurias trokštamas savybes ji sukuria pati ir tik po kurio laiko pastebi realią situaciją. Vyras gali ir negerti, ir vaikus labai mylėti, ir su aplinkiniais pagarbiai elgtis, o, pavyzdžiui, pinigai jam – kaip smėlis pro pirštus. Puikus žmogus pabendrauti, tačiau gyvenant kartu bendra buitis gali virsti pragaru.

Kita bėda – moterys sumaišo būtinų ir pageidaujamų savybių sąrašus, būtinoms savybėms priskirdamos, pavyzdžiui, tai, kad jis yra aukštas, nenešioja barzdos, kad jo tėvai turi aukštąjį išsilavinimą… Kreipiant dėmesį į tokius šalutinius niuansus, kai sumaišomi pageidavimai ir būtinos sąlygos, realybė išsikraipo. Tai, kas tikrai svarbu ir kas turės didelės įtakos bendram gyvenimui, tarsi nukeliauja į antrą planą, o tai, kas santykių laimei neturi jokios reikšmės, tampa, neva, aktualu.

Kaip moteriai pasitikrinti, ar ji neklysta?

Turbūt verta dar kartą peržiūrėti būtinų savybių sąrašą – paklausti savęs, ar sutiktas žmogus taptų artimas, mylimas, brangus, ar savybė, kuri atrodo netobula, trukdytų būti kartu? Jei vyras žemesnis ar nelabai sportiškas, kiek stipriai tai pakeis judviejų bendrą buitį? Jei su žmogumi gera būti, malonu ir šilta bendrauti, jei yra bendras supratimas, sutampa vertybės, požiūriai, ar tai, kad jo tanki ir ilgesnė, nei priimta visuomenėje, barzda, trukdys laimei?

Nereikalingas reiklumas, susitelkimas į savybes, kurios neturi įtakos santykiams, gerokai sumažina kandidatų skaičių. Dėl šios priežasties galima nė nepastebėti tinkamo gyvenimo partnerio. Todėl pavargusi nuo paieškų moteris nuleidžia kartelę žemyn, išbraukdama savybes ne tik iš pageidaujamų, bet ir iš būtinų savybių sąrašo. Ji užmezga santykius su vyru, su kuriuo laimė apskritai mažai tikėtina. Neradusi sportiško vyro iš išsilavinusios šeimos, ji susitaiko su išgeriančio ir psichologiškai smurtaujančio vyro kandidatūra.

Kokias dar klaidas daro moterys, ieškančios tinkamo partnerio?

Dalis jaunų merginų, moterų mėgsta vyrų dėmesį patraukti ne tiek grožiu, kiek seksualumu. Pažinčių portaluose netrūksta merginų nuotraukų, kuriose demonstruojamas seksualumas. Seksualumu patraukti vyrus nesunku, tačiau vargiai tikėtina, kad tarp jų bus bent vienas, tinkamas ilgalaikiams santykiams. Tokius partnerius domina tik trumpas malonumas su moterimi. Net jei vyras yra pasiruošęs ilgalaikiams santykiams, į seksualiai atrodančias merginas jis žvelgia tikrai ne būsimos žmonos ieškodamas. Vyrai, subrendę šeimai, gana atsakingai vertina savos moters paieškas, ir perdėtas seksualumas juos greičiau atbaido, nei pritraukia.

Vadinasi, netinkamus vyrus pritraukia netinkamos moterys?

Jei pastebėjote, kad aplink jus nuolat sukasi netinkami vyrai, atidžiai pažvelkite į save – ar pati esate tinkama ilgalaikiams santykiams, ar mokate pagarbiai elgtis su vyru, ar valdote savo emocijas (neslepiate jų, bet ir neliejate, kaip pakliuvo), ar esate pakankamai švelni, maloni? Deja, posakis „toks tokį traukia“ turi realaus pagrindo.

Būna, kad labai nepagarbiai besielgiantis vyras ateina į itin švelnios moters gyvenimą. Ir jei ji, besirūpindama kitu, gebės vien tik aukoti savo poreikius ir nekreips dėmesio į save, į savo Aš, tai tik ištrūkusi iš nepagarbos ir prievartos pančių įgis šansą išmokti kitokio elgesio ir sukurti harmoningus santykius su jai tinkamu vyru.

Dar dalis moterų pasirenka ilgalaikiams santykiams netinkamus vyrus vien dėl to, kad nemoka būti vienos, kad joms būtinas nors koks vyras šalia. Tokių vyrų yra kur kas daugiau, nei tinkamų partnerių, tad skubėjimas, vilties praradimas ieškant savo žmogaus, negebėjimas išlaukti, išbūti vienai atveria vartus problemiškiems vyrams.

Tikriausiai teisios tos moterys, kurios, likusios vienos, tiesiog gyvena savo gyvenimą – užsiima prasminga veikla, turiningai leidžia savo laisvalaikį?

Žinoma, labai svarbu atsisukti į savo gyvenimą ir rūpintis savimi. Bet yra ir kitas lazdos galas. Verslais, darbais, visuomenine veikla pernelyg užsiėmusios moterys atitolsta nuo savęs, savo poreikių, pomėgių, vertybių. Jos būna pervargusios, suirzusios, spinduliuoja vidinį stresą. Svarbu pažinti save, eiti ten ir daryti tai, prie ko linksta širdis. Atradus save, atsigręžus į savo tikrąją prigimtį, kasdienybė taps harmoningesnė, ramesnė, malonesnė. Prie tokios brandesnės moters ir vyrai lips panašūs, brandesni. Geriau pažindami save, savo poreikius, vertybes, greičiau pastebėsime, ar esame suderinami su žmogumi, su kuriuo bendraujame, o gal skiriamės taip smarkiai, kad gražiai sugyventi tikrai nepavyks…

Kalbėjosi Virginija Barštytė