Kėdainių krašto ūkininkai į neviltį nepuola ir teigia, kad bent jau kol kas mūsų krašto žemėse bulvės tikrai nepūva. / Giedrės Minelgaitės nuotr.

Gausūs lietūs Lietuvos bulvininkams pakenkė nemenkai – vieni dar tik skambina pavojaus varpais, kiti sako tiesiai šviesiai – pernelyg didelė drėgmė jau pūdo jų bulves. Tuo metu Kėdainių krašto ūkininkai į neviltį nepuola ir teigia, kad bent jau kol kas mūsų krašto žemėse bulvės tikrai nepūva.

Darosi neramu

Vienas didžiausių mūsų krašto bulvių augintojų Rimantas Žebarauskas kol kas pavojaus neįžvelgia, tačiau atkreipia dėmesį, kad lietaus mūsų krašto žemėms jau tikrai pakanka.

„Galiu patikinti, kad bulvės mano ūkyje tikrai nepūva. Manau, kad tai lėmė, jog mūsų kraštuose iškrito mažiau lietaus nei kituose regionuose. Aišku, galiu pasakyti tik tiek, kad daugiau lietaus tikrai nereikia. Gali būti, kad jei užlis gausus lietus – to jau bus per daug, bet čia tik pasvarstymai, o šiaip dabar bulvės tikrai nepūva ir viskas yra gerai, baimintis dabar nėra ko, žemės drėgnumas tikrai nėra per didelis, jis normalus“, – patikino ūkininkas R. Žebarauskas.

Prekyba vangesnė

Bulvių prekyba, pasak R. Žebarausko, šiemet vangesnė nei pernai. Tačiau visą prekybą atperka tai, kad mūsų bulvių augintojai ne tik patys pirmieji sugeba užauginti ankstyvąsias bulves, bet ir jų kasami derliai yra bene didžiausi visoje Lietuvoje.

„Bulvėmis šiuo metu prekiauju per kooperatyvą „Bulvių namai“. Pernai, lyginant su šiųmečiu laikotarpiu, prekyba buvo geresnė, šiemet – vangesnė. Taip jau yra“, – kalbėjo vienas didžiausių mūsų krašto bulvių augintojų.

Pirmosios bulvės – labai anksti

Pirmą lietuvišką derlių ūkininkas pradėjo kasti prieš pat Tėvo dieną. Tai vienas pirmųjų ūkininkų Lietuvoje, kuris ėmė kasti bulves pardavimui. Pirkėjai lietuviškų R. Žebarausko ar kitų ūkininkų bulvyčių galėjo rasti vos keliuose didžiuosiuose mūsų šalies prekybos centruose, o už jų kilogramą pačioje prekybos pradžioje buvo prašoma apie pusantro euro.

Nebūtų kasęs

Pats ūkininkas sako, kad jei ne prekybos tinklų pageidavimai, pats gal taip anksti bulvių ir nebūtų kasęs, mat jos dar galėjo augti, tačiau viską lėmė paklausa.

„Bulvės augo ir auga. Vienos juk ankstyvesnės, kitos – vėlyvesnės. Užsakymai pačioje pradžioje nebuvo dideli. Prekybos tinklai užsakė pabandymui. Matyt, pažiūrėjo, kaip žmonės jas perka, ar yra paklausa. Kiek girdėjau, tai žmonės jau ankstyvą pavasarį labai pasiilgę šviežių lietuviškų, o ne iš svečių šalių atvežtų bulvių. Dabar pasiūla yra didesnė, žmonės pasikasa ir savų, tad ir prekyba yra vangesnė“, – svarstė R. Žebarauskas.

Teko gelbėti

Kėdainių rajono ūkininkui ankstyvą pavasarį ūgtelėjusias bulves nuo šalnų teko gelbėti pilant ant jų vandenį. Tačiau nuo per didelio drėgmės kiekio bulvių neišgelbėsi, čia jau, kaip sakoma, kaip Dievulis duos.

 

www.rinkosaikste.lt