Parsisiųskite

Balandžio 1 d., trečiadienis
 
Gauk naujienas el. paštu:
Atsisakyti
 
 

Naujienos Žemės ūkis Grikių kainos auga, pasiūla – menksta

2010 Rugsėjo mėn. 8 d. 10:30

Grikių kainos auga, pasiūla – menksta

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, šiemet šalyje deklaruota apie 20 tūkst. ha grikių. Tai yra maždaug 1 500 ha mažiau nei buvo sėta praėjusiais metais.
Martyno Vidzbelio nuotrauka

„Negalime įvažiuoti į laukus. Šį rudenį gali atsitikti taip, kad ir žiemkenčių nepasėsime, ir grikių nenukulsime“, – apmaudavo daugiau nei 200 ha grikių auginantis Rokiškio rajono ūkininkas Jonas Venslova.

Dalis grikių liks laukuose

Jei ir pagerėtų orai, rokiškėnas abejoja, ar smarkiai įmirkusios dirvos spės pakankamai išdžiūti. „Aukštesnėse vietose pasėtus grikius gal ir nuimsime, bet apie 40 proc. jų gali likti nenukultų. Tam tikri gamtos ženklai rodo, kad ruduo bus šlapias“,– sakė J.Venslova. Jeigu ir pavyktų nukulti grikius, augintojai nesitiki gerų derlių. Tropikų kraštams būdingi šios vasaros orai nepalankiai veikė tiek grikius, tiek kitus javus.

„Derlius bus prastesnisapie 0,5 t/ha  ar net mažiau. Dėl drėgmės pertekliaus grikiai labai augo, stiebai ištįso ir daug kur išgulė. To anksčiau nėra buvę. Be to, mažai užmegztų žiedų“,– teigė Biržų rajono ūkininkas Gvidas Simonavičius.

Anot J.Venslovos, jo grikių derlingumas, priklausomai nuo sėjos meto, vietos, gali siekti nuo 0,5 iki 1,5 t/ha. „Grikių, kurie žydėjo per pačius karščius, nelankė bitės, todėl bus daug tuščių grūdų“,– aiškino rokiškėnas.

Rokiškio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojas Valentinas Šedys tvirtino, kad ir kiti šio krašto ūkininkai skundžiasi, jog negali pradėti kulti grikių. O tie, kurie jau šiek tiek nukūlė, nesidžiaugia jų derliumi.

Eksportuoja į Lenkiją

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, šiemet šalyje deklaruota apie 20 tūkst. ha grikių. Tai yra maždaug 1 500 ha mažiau nei buvo sėta praėjusiais metais. Tačiau kai kuriuose kraštuose grikių plotai pamažu auga.

Pasak V.Šedžio, prieš keletą metų pradėjus kilti grikių kainoms, palaipsniui auga ir jų plotai. Šiemet Rokiškio rajone pasėta apie 2 500 ha grikių.

Daug grikių augintojų grūdus pernai pardavė lenkams. „Lenkai daugiau mokėjo. Štai šiemet vietiniai supirkėjai perka po 1 020–1 050 Lt/t, o lenkai– po 1 200 Lt/t“,– sakė rajono Žemės ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojas.

Biržietis G.Simonavičius grikius kaip ir pernai ketina parduoti lenkams. Ūkininkas tiksi, kad už grikius šiemet turėtų mokėti apie  1 500 Lt/t.

Rokiškio rajono augintojas J.Venslova sakė nesigundantis grikių eksporto kainomis. Savo ūkyje išaugintus grikius jis parduoda vietos supirkėjams. „Bendradarbiauju su tais pačiais supirkėjais, jie laiku atsiskaito. Dėl  5 ar 10 dešimties litų nesiblaškau“,– tvirtino ūkininkas.

Kyla paklausa ir kainos

„Kol nėra naujo derliaus, ne laikas kalbėti ir apie kainas. Be to, mūsų grikių supirkimo apimtis nėra didelė. Bet, manau, kad mažiau nei 1 000 Lt/t nemokėsime“,– tikslesnių šiųmetinių grikių supirkimo kainų įvardyti nenorėjo „Ustukių malūno“ direktorius Giedrius Uždavinys.

Tačiau Pasvalyje įsikūrusios bendrovės vadovas pastebėjo, kad grikių paklausa ir kainos auga.

„Grikiai turi labai daug naudingųjų maisto medžiagų, nesukelia alergijos, be to, grikiai susidoroja su laisvaisiais radikalais, pasižymi antivėžinėmis savybėmis. Grikiai labai tinkami mūsų mitybai, todėl šios kultūros auginimas turėtų būti labiau skatinamas ir remiamas“,– sakė G.Uždavinys.

Auga nenašiose žemėse

Pasak Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Vokės filialo vyresniosios mokslo darbuotojos dr. Danutos Romanovskajos, grikiai– nereikli kultūra, auganti lengvesnėse žemėse. Našiose dirvose juos sudėtinga auginti, nes žemėse, kur daugiau azoto, grikiai per vešliai auga, todėl nespėja subrandinti grūdų.

„Grikių šaknys sugeba iš dirvožemio paimti maisto medžiagų, pavyzdžiui, kalio, fosforo, iš mažai tirpių junginių. Jiems nereikia daug azoto trąšų, todėl grikiai itin tinkami auginti ekologiniuose ūkiuose“,– aiškino D.Romanovskaja.

LAMMC Vokės filialo mokslo darbuotojos teigimu, šiųmetinė vasara buvo nepalanki grikiams. Birželį gausūs krituliai stabdė gegužės pabaigoje sėjamų grikių augimą, o per žydėjimą prasidėję karščiai neprikvietė bičių, kurios apdulkina žiedus. Todėl, anot D.Romanovskajos, derliai turėtų būti nedideli– vidutiniškai šalyje apie 1 t/ha.

„Selekcinių bandymų laukuose gauname apie 2 t/ha ir daugiau grikių. Bet mūsų mažesni ploteliai, todėl mažiau būna nuostolių nuimant. O gamybiniuose laukuose visada derlius gaunamas mažesnis– nuo 1 iki 1,5 t/ha“,– tvirtino LAMMC Vokės filialo mokslo darbuotoja.

Anot D.Romanovskajos, grikiai– labai vertingi grūdai, tačiau tarp ūkininkų jie nėra populiari kultūra. Tai lemia menkas grikių derlingumas ir sunkios nuėmimo sąlygos.

„Ūkininkai kartais grikius pradeda kulti spalio pabaigoje ar net lapkričio pradžioje, kai jau prasideda šalnos. Tuomet nudžiūva daug žalios masės, bet nubyra ir nemažai grūdų. Tad grikių kūlimo nevertėtų labai vėlinti. Tinkamiausias metas kulti, kai lauke būna 65–70 proc. subrendusių grūdų. Tai gali būti rugsėjo vidurys ar pabaiga, priklausomai nuo veislės ir sėjos“,– aiškino mokslo darbuotoja.

Ekologinių ūkių savininkai pastebi, kad grikiai neblogai stelbia piktžoles, yra geras priešsėlis daugeliui žemės ūkio augalų.

Platinti, skelbti, kopijuoti Krašto spaudos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško UAB "Krašto spauda" sutikimo draudžiama. Susitarti dėl turinio galima parašius laišką adresu redakcija@krastospauda.lt
atgal
Palikti komentarą
Vardas:* El. paštas:
Komentaras:*
Žemės ūkis
Klaudijaus Driskiaus nuotr.
2015 Balandžio mėn. 1 d. 14:46
Paradoksalu, kad ne pieno perdirbėjai, o pieno gamintojai Vyriausybę ragina pieno perdirbėjus gelbėti nuo prekybininkų išnaudojimo. Kaip ir buvo planuota, pieno gamintojų suvažiavimo iniciatoriai susitiko su premjeru Algirdu Butkevičiumi, žemės... »
flickr.com nuotr.
2015 Balandžio mėn. 1 d. 13:54
Artėja pavasarinės sėjos metas. Ūkininkams primenama, kad tik sveika, daigi sėkla užtikrins tolygų pasėlio sudygimą. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vedėja... »
ŽŪM nuotr.
2015 Balandžio mėn. 1 d. 13:28
Šiuo metu dėl Rusijos embargo ūkininkai patiria didelę įtampą, tad jiems labai svarbu sutelkti savo jėgas bendrai veiklai, kad derybinės galios su produkcijos perdirbėjais būtų kuo stipresnės. Tą galima padaryti buriantis į kooperatyvus... »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Balandžio mėn. 1 d. 13:24
Lietuvos prekybos įmonių asociacijos prašymu Žemės ūkio ministerija nukelia mažmeninėje prekyboje realizuojamos nefasuotos mėsos kilmės šalies pateikimo galutiniam vartotojui ženklinimo terminą. »
Raimundo Šuikos nuotr.
2015 Balandžio mėn. 1 d. 12:40
Šiais metais ūkininkai, pradėsiantys įgyvendinti žalinimo programą, sės gerokai daugiau nei iki šiol azotą kaupiančių ankštinių augalų – pupų, žirnių, dobilų, liucernų, todėl išaugs ir šių sėklų paklausa. „Lietuvoje ankštiniais... »
scanpix.ee nuotr.
2015 Balandžio mėn. 1 d. 12:10
Tarptautiniai veterinarijos ekspertai šią savaitę tikrina, kaip Lietuva kovoja su afrikiniu kiaulių maru, pranešė Veterinarijos tarnyba. Lietuvoje tokia misija yra pirmoji. »
VL nuotr.
2015 Balandžio mėn. 1 d. 10:26
Grūdų augintojai vien dėl griežtesnių nei kitose ES šalyse grūdų drėgnio reikalavimų kasmet praranda apie 10 mln. eurų, o drėgnais metais ši suma gali išaugti kelis kartus. Kaip ir kasmet, Lietuvoje atsinaujina jau vienuoliktus metus trunkantis... »
Prie „New Holland“ T8 serijos traktoriaus – AB „Lytagra“ generalinis direktorius A.Balsys (kairėje) ir „New Holland“ atstovas S.Storožukas. Ruslano Kondratjevo nuotr.
2015 Balandžio mėn. 1 d. 09:23
Dvidešimtojoje parodoje „Ką pasėsi...“, kaip įprasta, AB „Lytagra“ ekspozicija buvo viena didžiausių. Ko gero, net būtų netikslu „Lytag­ros“ demonstruotą techniką vadinti ekspozicija, nes tai buvo tarsi paro­da parodoje. Kita vertus... »
10 geriausiųjų šiemet buvo apdovanoti parodos „Ką pasėsi...2015“ medaliais. VL nuotr.
2015 Balandžio mėn. 1 d. 08:00
2015 m. kovo 26–28 dienomis Aleksandro Stulginskio universitete šurmuliavo jubiliejinė 20-oji Tarptautinė žemės ūkio paroda „Ką pasėsi...“ Tradiciškai dešimt geriausiųjų buvo apdovanoti parodos medaliais ir diplomais. Iš aštuoniolikos... »
VL nuotr.
2015 Balandžio mėn. 1 d. 07:48
Europos Sąjungoje (ES) nuo trečiadienio nebegaliojant pieno kvotų sistemai, tai didžiausią įtaką turės didžiosioms ES šalims, rašo „Verslo žinios“. »
Prie parodos „Ką pasėsi...“ kūrimo prisidėję AB „Lytagra“ vadovas A.Balsys ir UAB „Rovaltra“ vadovas R.Trainaitis savo vienminčiui Aleksandro Stulginskio universiteto Žemės ūkio mokslo ir technologijų parko direktoriui V.Venskutoniui įteikė simbolinę dovaną – rūpintojėlį.  Žurnalo „Mano ūkis“ archyvo nuotrauka
2015 Balandžio mėn. 1 d. 07:30
Atidarant dvidešimtąją parodą „Ką pasėsi...“ daugelis nustebo, kai AB „Lytagra“ vadovas Ado­mas Balsys ir UAB „Rovaltra“ va­dovas Romualdas Trainaitis Alek­sandro Stulginskio universiteto Žemės ūkio mokslo ir technolo­gijų parko... »
„Inter-Silo“ parodoje „Ką pasėsi...2015“
2015 Balandžio mėn. 1 d. 07:15
Lietuvos ir Danijos įmonė „Inter-Silo“ vien per pirmus ketverius veiklos metus įvairiose Europos šalyse sumontavo 294 grūdų sandėliavimo bokštus. Grūdų talpyklose gali būti saugoma 300–8 000 tonų grūdų. Per pastaruosius du sezonus... »
Raimundo Šuikos nuotr.
2015 Balandžio mėn. 1 d. 07:00
Nors Aplinkos ministerija nesurinko duomenų apie trąšų naudojimą Lietuvoje, tačiau pasiūlė riboti trąšų naudojimą didesniems nei 50 ha ūkiams. Lietuvos vandens telkiniuose nustatyta ES reikalavimus viršijanti nitratų azoto koncentracija... »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Kovo mėn. 31 d. 13:50
Europos Sąjungai panaikinus pieno kvotų sistemą, kai kurie Lietuvos ūkininkai gali bankrutuoti, mano Žemės ūkio rūmų pirmininkas. Andriejus Stančikas teigia, kad dėl padidėjusios pieno pasiūlos kris supirkimo kainos, o dėl to dalis šalies... »
scanpix.ee nuotr.
2015 Kovo mėn. 31 d. 12:57
Ministrų kabinetas pritarė siūlymui keisti valstybės valdomo Klaipėdos žuvininkystės produktų aukciono veiklą ir sukurti modernią prekybos žuvimi sistemą. Kaip BNS informavo premjero atstovė Evelina Butkutė-Lazdauskienė, Vyriausybė... »
scanpix.ee nuotr.
2015 Kovo mėn. 31 d. 12:21
Lietuvoje superkamų grūdų kainos kovo mėnesį svyravo. »
scanpix.ee nuotr.
2015 Kovo mėn. 31 d. 10:28
Europos Sąjungai panaikinus pieno kvotų sistemą, konkurencija rinkoje nepadidės, tačiau gali spausti pieno supirkimo kainas, teigia Vilkyškių pieninės vadovas. Pasak Gintaro Bertašiaus, konkurencija labai nepadidės, nes jau ir šiuo metu ji yra didelė... »
VL nuotr.
2015 Kovo mėn. 31 d. 09:00
Antradienį baigia galioti Europos Sąjungos pieno kvotų sistema. Ji buvo įvesta prieš trisdešimt metų, siekiant išlaikyti supirkimo kainas, kai pieno pasiūla smarkiai viršijo paklausą. Tačiau didėjant vartojimui ir eksportui, 2003 metais nutarta... »
VL nuotr.
2015 Kovo mėn. 30 d. 15:35
Lietuvos žemės savininkų sąjungos atstovas mano, jog teikia suvienodinti konkurencines sąlygas, įsigyjant žemę. Kęstutis Mozeris sako, kad stambieji žemvaldžiai iki žemės pirkimo saugiklių įsigaliojimo padidino turimus žemės plotus, o nauji... »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Kovo mėn. 30 d. 12:24
Lietuvoje panaikinus žemės įsigijimo ribojimus, išnyktų smulkieji ūkiai, mano žemės ūkio ministrė. Pasak Virginijos Baltraitienės, vėl leidus visiems pirkti daugiau nei 500 hektarų žemės, liktų tik stambūs ūkiai. „Mano asmenine nuomone... »
VL nuotr.
2015 Kovo mėn. 30 d. 07:57
Lietuvoje žvėrienos vartojimo rinka palyginti su Vakarų Europos šalimis yra menka. Nors veikia 5 įmonės, turinčios leidimus tvarkyti žvėrieną, ja didieji prekybos centrai neprekiauja. Trys ketvirtadaliai pagamintos žvėrienos eksportuojama... »
VL nuotr.
2015 Kovo mėn. 30 d. 07:40
„Biovelos“ įmonių grupė pernai iš esmės kompensavo prarastą Rusijos rinką. Artimiausias bendrovės tikslas – Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) rinka, rašo „Verslo žinios“. »
Suomija vadinama tūkstančio ežerų šalimi. flickr.com nuotr.
2015 Kovo mėn. 29 d. 07:00
Mes, lietuviai, vis dažniau bendraujame su savo šiauriniais kaimynais suomiais, tačiau vis dar stebimės, kodėl panašiose situacijose jie elgiasi kitaip, nei elgiamės mes. Net įpratome suomius laikyti keistuoliais, nors iš tikrųjų jie gyvena... »
VL fotomontažas
2015 Kovo mėn. 28 d. 07:00
Ūkininkams ir kaimo gyventojams darosi neramu, kad valstybė purtosi įsipareigojimų išlaikyti infrastruktūrą ir viešąsias paslaugas provincijoje. Jiems patiems gali tekti ir kelius lopyti, ir gaisrus gesinti ar net mokytis teikti geitąją medicinos... »
VL nuotr.
2015 Kovo mėn. 27 d. 14:00
Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti du afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejai. Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai AKM diagnozę patvirtino dviems nugaišusiems šernams, rastiems Ignalinos rajono Kazitiškio... »

Naujausios


Pasiūlymai

Informacija kasdien

Vardadieniai:

Dainora, Hugonas, Rimgaudas, Teodoras

TV programa:

   
TV3 programa
LNK programa
BTV programa
   
   
LTV programa
TV6 programa
LTV2 programa
Lietuvos Rytas. TV
   

Apklausa

Kur švęsite šv. Velykas?

Kainos

Degalai:

Valiutos:

2015-04-01
Valiutos_usd
USD  
Arrow up
0.9295 LT
EUR  
Arrow down
1 LT
Valiutos_gbp
GBP  
Arrow up
1.3749 LT

Daugiau...

Žaliavos:

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow down
47.32   bar.
Dujos
Arrow up
2.642   MMBTU
Auksas
Arrow up
1187.9   oz

Anupro Dirvelės nuotykiai

– Pakalbėk ruskai, Dirvele, Jei dar moki bent žodelį. Na, nejaugi pamiršai? Nekalbi ir nerašai.
Šitaip Kempė klausinėjo, Ir po sodžių maklinėjo: – Ar dar rusiškai meni? Kaip kalbėdavom jauni?
Kempė Onei įkyrėjo: – Eik greičiau iš kur atėjęs! Kaip lakišius prikibai. Šitaip daro tik šnipai.
Kempė žagt – ir tuoj nutilo, Susiėmęs galvą žilą. – One, neskandink! Tyliu... Lietuvą aš vėl myliu...