Parsisiųskite

Kovo 4 d., trečiadienis
 
Gauk naujienas el. paštu:
Atsisakyti
 
 

Naujienos Švietimas. Kultūra Tik VDU turi asmenims su judėjimo negalia pritaikytas auditorijas

2013 Vasario mėn. 8 d. 10:13

Tik VDU turi asmenims su judėjimo negalia pritaikytas auditorijas

Lietuvos studentų sąjungos tyrimas atskleidė, kad tik kas ketvirta Lietuvos aukštoji mokykla yra visiškai pritaikyta asmenims su judėjimo negalia. O ketvirtadalio aukštųjų mokyklų auditorijos bei trečdalio aukštųjų administracijos patalpos yra visiškai netinkamos studentams, dėstytojams, darbuotojams su judėjimo negalia.

Tik VDU teigia turintys asmenims su judėjimo negalia visiškai pritaikytas auditorijas bei administracijos patalpas, o likę universitetai studentams su judėjimo negalia yra atviri tik iš dalies. visiskirtingivisilygus.lt nuotr.

Tik VDU teigia turintys asmenims su judėjimo negalia visiškai pritaikytas auditorijas bei administracijos patalpas, o likę universitetai studentams su judėjimo negalia yra atviri tik iš dalies. visiskirtingivisilygus.lt nuotr.

Daugiausiai studentų su specialiaisiais poreikiais šiais metais studijuoja Vytauto Didžiojo universitete (VDU) – 138 studentai (pernai – 127). Vilniaus universitete (VU) – 91 studentas (pernai – 97), Šiaulių universitete (ŠU) – 63 studentai (pernai – 53), Lietuvos edukologijos universitete (LEU) – 54 studentai (57) bei Mykolo Romerio universitete (MRU) – 53 studentai (43).

„Šiose universitetinėse mokyklose kartu studijuoja beveik pusė visų studentų su specialiaisiais poreikiais, tačiau tik VDU teigia turintys asmenims su judėjimo negalia visiškai pritaikytas auditorijas bei administracijos patalpas, o likę universitetai studentams su judėjimo negalia yra atviri tik iš dalies. Manau, kad vangus aukštųjų mokyklų pritaikymo neįgaliesiems procesas yra vienas rimčiausių studijų prieinamumo stabdžių Lietuvoje. Jeigu tik aukštosios suteiktų tokią galimybę, asmenų su specialiais poreikiais jose studijuotų žymiai daugiau“, – sako Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Dainius Dikšaitis.

Tyrimas atskleidė, kad studentai su specialiaisiais poreikiais labiau linkę rinktis mokymosi įstaigas, kurios yra atidesnės jų poreikiams. Aukštųjų, kurios priima daugiausiai neįgaliųjų, dešimtuką jau keli metai sudaro tos pačios aukštosios. Tačiau iš 2009-2013 m. duomenų kitimo matyti, kad kai kuriose mokyklose, pvz., LEU, studentų su specialiaisiais poreikiais sumažėjo perpus, tuo tarpu kitose pokyčiai - gerokai mažesni. VDU studentų su specialiaisiais poreikiais skaičius nuolat auga.

Pasak Lietuvos žmonių su negalia asociacijos (LŽSN) prezidentės Rasos Kavaliauskaitės, neįgalieji Lietuvoje yra priversti rinktis ne labiausiai norimas specialybes, bet tas, kurias fiziškai galės studijuoti.

„Apmaudu, bet galbūt prarandame daug gabių muzikų, tapytojų, matematikų, istorikų. Žmogus, turintis judėjimo negalią, ypač judantis neįgaliojo vežimėliu, dažnu atveju renkasi specialybę ne pagal savo pomėgius, bet pagal galimybę patekti į aukštosios mokyklos pastatą ir būti kiek įmanoma nepriklausomu ir savarankišku“, - sako R. Kavaliauskaitė.

Iš 35 apklaustų aukštųjų mokyklų, kuriose studijuoja asmenys su specialiaisiais poreikiais, tik 12 galėjo pateikti savo studentų negalios tipus. Likusios aukštosios mokyklos tokių duomenų neturi. 2009-2010 m. tokių aukštųjų mokyklų buvo 16. Iš aukštųjų mokyklų pateiktų 

duomenų matyti, kad daugiausia žinoma asmenų su specialiaisiais poreikiais, kurie turi judėjimo negalią bei vidaus sutrikimų.

Lietuvos studentų sąjunga atliko tyrimą ,,Neįgalieji aukštajame moksle“, siekdama išsiaiškinti asmenų su specialiaisiais poreikiais skaičių bei jų padėtį Lietuvos aukštosiose mokyklose 2012-2013 akademiniais mokslo metais. Tyrimo apklausa buvo vykdoma 2012 m. lapkričio-gruodžio mėnesiais. Prašymai dalyvauti apklausoje buvo išsiųsti 47 valstybinėms ir privačioms aukštosioms mokykloms, iš kurių 42 pateikė atsakymus. Iš atsakymus pateikusiųjų aukštųjų mokyklų, 35-iose studijuoja studentai su specialiaisiais poreikiais.

Apklaustose aukštosiose mokyklose 2012-2013 akademiniais metais studijuoja 834 studentai su specialiaisiais poreikiais. Šiemet studijuoti įstojo 266 studentai (170 - į bakalauro ar profesinio bakalauro studijas, 56 - į magistro studijas, 32 į vientisąsias bei 8 - į doktorantūros studijas). Šių mokyklų administracijos atstovų teigimu, jose pernai studijavo 835 studentai su specialiaisiais poreikiais, taigi, bendras studentų skaičius sumažėjo tik vienu studentu. Neįgaliųjų Lietuvos aukštosiose mokyklose situaciją Studentų sąjunga tiria kasmet nuo 2005-ųjų.

Lietuvos studentų sąjungos inf.

Platinti, skelbti, kopijuoti Krašto spaudos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško UAB "Krašto spauda" sutikimo draudžiama. Susitarti dėl turinio galima parašius laišką adresu redakcija@krastospauda.lt
atgal
Palikti komentarą
Vardas:* El. paštas:
Komentaras:*
Švietimas. Kultūra
Katedra.lt nuotr.
2015 Kovo mėn. 4 d. 12:23
Šventas šlovingas tautos globėjau, giedama vienoje giesmėje apie Lietuvos šventąjį karalaitį. Apie jo garbę ir šventumą yra kalbėję teologai, poetai. Jį vaizdavo dailininkai savo paveiksluose. Jo gyvenimą aprašė mokslo vyrai istorijos... »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Kovo mėn. 3 d. 10:21
Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) siūlo pratęsti mokslo metus, kad būtų tolygiau paskirstytas mokymosi krūvis, mokiniams atsirastų daugiau laiko neskubant įtvirtinti įgytus gebėjimus ir žinias. »
V.Kernagio fondo archyvo nuotr.
2015 Kovo mėn. 1 d. 07:00
Dainos teatras šviesaus atminimo Vytauto Kernagio su bendraminčiais buvo įkurtas prieš 30 metų. Vilniaus knygų mugėje V.Kernagio fondas pristatė šiam legendiniam, unikaliam mūsų šalyje teatrui skirtą muzikos rinkinį „Dainos teatrui – 30“... »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Vasario mėn. 28 d. 07:00
Šiemet šešioliktą kartą Lietuvos liaudies kultūros centro ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondo įsteigtų mėgėjų meno kolektyvų ir jų vadovų apdovanojimų „Aukso paukštė“ nominacijomis bus įvertinti labiausiai nusipelnę šalies... »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Vasario mėn. 26 d. 10:43
Kultūros žmonės baiminasi dėl Dainų šventės likimo - jų teigimu, analogiškiems renginiams Baltijos kaimynės Latvija ir Estija skiria gerokai didesnes sumas, o Lietuvoje finansavimas esantis nepakankamas. »
Ruslano Kondratjevo nuotr.
2015 Vasario mėn. 25 d. 08:15
Kas skiria Vilniaus knygų mugę nuo įprasto turgaus, kad ir nuo žymiųjų Vilniaus Gariūnų? Ogi tai, kad čia bendravimo leksika kita. Nėra ir buriančių čigonų, niekas nespjaudo saulėgrąžų tau po kojomis, be to, lenkiškos knygos čia tau neįkiš... »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Vasario mėn. 24 d. 15:16
Jubiliejiniame dvidešimtajame tarptautiniame festivalyje „Vilniaus kino pavasaris“ bus pristatyta daugiau nei pustrečio šimto filmų, tarp jų - ir lietuvių bei užsienio kino retrospektyva, ir pagrindinių festivalių apdovanojimus susižėrę... »
scanpix.ee nuotr.
2015 Vasario mėn. 24 d. 12:44
Pirmadienio naktį Jungtinėse Amerikos Valstijose po sunkios ligos mirė garsus išeivijos fotografas Algimantas Kezys, remdamasi portalu santaka.info pranešė Kultūros ministerija. »
Meksikietis kino kūrėjas Alejandro Gonzalezas Inarritu sekmadienį pelnė geriausio režisieriaus „Oscarą“. scanpix.ee nuotr.
2015 Vasario mėn. 23 d. 08:16
Meksikietis kino kūrėjas Alejandro Gonzalezas Inarritu sekmadienį pelnė geriausio režisieriaus ir geriausio filmo „Oskarą“ už „tamsiąją komediją“ „Žmogus-paukštis“ (angl . „Birdman“). Oskaras režisieriui buvo įteiktas per artėjant... »
Organizatorių nuotr.
2015 Vasario mėn. 23 d. 07:00
„Danny Levyn project“ – tai nauja grupė, kurią sudaro skirtingų kartų, skirtingų muzikos stilių ir tautybių atlikėjai. Grupės idėjinis vadas – Danny Levyn – argentinietis, apsigyvenęs mūsų šalyje prieš kelerius metus. Kaip teigia... »
Ruslano Kondratjevo nuotr.
2015 Vasario mėn. 21 d. 07:00
„Tai bent knygų Kalėdos!“– stebėjosi senyva gintarais pasipuošusi ponia, dairydamasi po užvakar atidarytą 16-ąją Vilniaus knygų mugę. „Tai – ne Kalėdos, mama, o detektyvas: einam ieškoti tavo knygos, o pradėkime nuo čia“, – atsiliepė... »
leu.lt nuotr.
2015 Vasario mėn. 20 d. 08:03
60-ies metų sukaktį švenčiančiam Lietuvos kartografų draugijos pirmininkui, habilituotam fizinių mokslų daktarui, profesoriui, kartografui, Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) dėstytojui Algimantui Česnulevičiui įteiktas Nacionalinės... »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Vasario mėn. 19 d. 07:29
Vilniuje prasideda didžiausia Baltijos šalyse Knygų mugė, kurios šių metų tema – detektyvas. Per keturias dienas „Litexpo“ parodų ir kongresų centre numatyta 400 renginių. »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Vasario mėn. 18 d. 08:07
Akcijos „Metų knygos rinkimai 2014“ rengėjai trečiadienį paskelbė, kurios knygas tapo nugalėtojomis. nugalėtojomis. »
Renatos Česnavičienės nuotr.
2015 Vasario mėn. 17 d. 12:12
Mokinių ir jaunimo organizacijos kviečia originaliai paminėti artėjantį Lietuvos nepriklausomybės 25-metį ir nupinti 250 tūkst. trispalvių draugystės apyrankių: ryšėti patiems ir dovanoti Lietuvai. Trispalvė draugystės apyrankė – vienybės... »
Organizatorių nuotr.
2015 Vasario mėn. 17 d. 08:42
Vasario mėnesio pabaigoje Lietuvoje lankysis daugiakultūrė grupė „Forabandit“, mistiškai apjungianti realiai niekada nesusidūrusių Oksitanijos trubadūrų ir Turkijos bardų klajoklių aşık muzikines tradicijas bei pasaulius. Šį kolektyvą... »
Rengėjų nuotr.
2015 Vasario mėn. 15 d. 14:00
Atsiliepę į Prezidentės kvietimą Lietuvos gimtadienį švęsti kartu, Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“ ir šiemet rengia koncertą Vasario 16-ajai. Jis bus dar didesnis ir įgis tarptautinį matmenį: kartu su atlikėjais dainas iš žymiojo... »
fotodiena.lt nuotr.
2015 Vasario mėn. 14 d. 07:00
Dainuojamosios poezijos atstovai Šv.Valentino dieną  pažymi koncertais, kuriuose skambės meilės dainos. Šiandien Palangos gyventojai ir mūsų pajūrio svečiai kviečiami į Palangos kurhauzą, kur aktorius ir bardas Saulius Bareikis kartu... »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Vasario mėn. 13 d. 07:36
Po savaitės prasidės 16-oji Vilniaus knygų mugė. Ketvirtadienį rengėjai paskelbė mugės programą, pristatė laukiamiausius svečius. »
Organizatorių nuotr.
2015 Vasario mėn. 12 d. 10:30
Vyrų vokalinis ansamblis „Quorum“ jau visą 10-metį keliauja po pasaulį, kviesdamas prisijungti prie šių kelionių kuo daugiau bendraminčių. Jų kelionė neįprasta ir nepaprasta, nes tai muzikinė kelionė. Nors pasaulyje a cappella muzikos... »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Vasario mėn. 11 d. 10:23
It gaisras perdžiūvusiame miške plintanti neraštingumo epidemija Lietuvoje pasiekė ir akademinį sluoksnį: jau ir mokslų daktarai daro penktokų lygio rašybos klaidų. »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Vasario mėn. 10 d. 10:28
Žaliojo tilto skulptūros Vilniuje neišbrauktos iš Kultūros vertybių registro. Taip Vilniaus valdžiai užverta galimybė skulptūras nuo tilto nuimti ir jų nebegrąžinti. »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Vasario mėn. 10 d. 08:49
Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba antradienį spręs Žaliojo tilto skulptūrų likimą. Posėdyje, kuris vyko sausio viduryje, paveldosaugininkai atidėjo sprendimą. Tai paaitrino visuomeninių organizacijų, paveldo specialistų ir politikų... »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Vasario mėn. 9 d. 08:04
Lietuvos kino centras (LKC) skyrė valstybinį finansavimą šešiems kino projektams, iš viso jiems paskirstyta 922 tūkst. eurų. »
Žagarės regioninio parko (Raimondo Ginkaus ir archyvo) nuotr.
2015 Vasario mėn. 8 d. 07:00
Girdėjau tūlą lietuvį stebintis, kodėl mažytė Žagarė Lietuvos pakrašty, teturinti du su puse tūkstančio gyventojų, garsi nebent savo vyšniomis, šiemet tapo Lietuvos kultūros sostine. „Net ne Joniškis! Musėt , per blatą “ – svarstė... »

Naujausios


Pasiūlymai

Informacija kasdien

Vardadieniai:

Felidta, Gerasimas, Norvilas, Raminta, Rožė

TV programa:

   
TV3 programa
LNK programa
BTV programa
   
   
LTV programa
TV6 programa
LTV2 programa
Lietuvos Rytas. TV
   

Apklausa

Ar džiaugiatės galėdami gyventi nepriklausomoje Lietuvoje?

Kainos

Degalai:

Valiutos:

2015-03-06
Valiutos_usd
USD  
Arrow up
0.9034 LT
EUR  
Arrow down
1 LT
Valiutos_gbp
GBP  
Arrow up
1.3791 LT

Daugiau...

Žaliavos:

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow up
51.1   bar.
Dujos
Arrow down
2.834   MMBTU
Auksas
Arrow up
1199   oz

Anupro Dirvelės nuotykiai

Parlingavęs po „Kaziuko“, Kempė „girdo kumeliuką“. Nepagirdysi – sulys, Džiūsta sausas gomurys.
Tik staiga prie slenksčio mato – Žmogeliukai gaurus krato. Kempei jie labai žali – Lyg žilvičiai pakely.
Aišku. Radijas traškėjo, Kad jau karas prasidėjo. – Ei, Anuprai, šauk draugus! Mušime žmogeliukus.
Dairos atsargus Dirvelė, Kas ten Kempei siaubą kelia: Aplink jį antelės trys, Penkios vištos ir gaidys...