Parsisiųskite

 
Gauk naujienas el. paštu:
Atsisakyti
 
 

Naujienos Švietimas. Kultūra Tik VDU turi asmenims su judėjimo negalia pritaikytas auditorijas

2013 Vasario mėn. 8 d. 10:13

Tik VDU turi asmenims su judėjimo negalia pritaikytas auditorijas

Lietuvos studentų sąjungos tyrimas atskleidė, kad tik kas ketvirta Lietuvos aukštoji mokykla yra visiškai pritaikyta asmenims su judėjimo negalia. O ketvirtadalio aukštųjų mokyklų auditorijos bei trečdalio aukštųjų administracijos patalpos yra visiškai netinkamos studentams, dėstytojams, darbuotojams su judėjimo negalia.

Tik VDU teigia turintys asmenims su judėjimo negalia visiškai pritaikytas auditorijas bei administracijos patalpas, o likę universitetai studentams su judėjimo negalia yra atviri tik iš dalies. visiskirtingivisilygus.lt nuotr.

Tik VDU teigia turintys asmenims su judėjimo negalia visiškai pritaikytas auditorijas bei administracijos patalpas, o likę universitetai studentams su judėjimo negalia yra atviri tik iš dalies. visiskirtingivisilygus.lt nuotr.

Daugiausiai studentų su specialiaisiais poreikiais šiais metais studijuoja Vytauto Didžiojo universitete (VDU) – 138 studentai (pernai – 127). Vilniaus universitete (VU) – 91 studentas (pernai – 97), Šiaulių universitete (ŠU) – 63 studentai (pernai – 53), Lietuvos edukologijos universitete (LEU) – 54 studentai (57) bei Mykolo Romerio universitete (MRU) – 53 studentai (43).

„Šiose universitetinėse mokyklose kartu studijuoja beveik pusė visų studentų su specialiaisiais poreikiais, tačiau tik VDU teigia turintys asmenims su judėjimo negalia visiškai pritaikytas auditorijas bei administracijos patalpas, o likę universitetai studentams su judėjimo negalia yra atviri tik iš dalies. Manau, kad vangus aukštųjų mokyklų pritaikymo neįgaliesiems procesas yra vienas rimčiausių studijų prieinamumo stabdžių Lietuvoje. Jeigu tik aukštosios suteiktų tokią galimybę, asmenų su specialiais poreikiais jose studijuotų žymiai daugiau“, – sako Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Dainius Dikšaitis.

Tyrimas atskleidė, kad studentai su specialiaisiais poreikiais labiau linkę rinktis mokymosi įstaigas, kurios yra atidesnės jų poreikiams. Aukštųjų, kurios priima daugiausiai neįgaliųjų, dešimtuką jau keli metai sudaro tos pačios aukštosios. Tačiau iš 2009-2013 m. duomenų kitimo matyti, kad kai kuriose mokyklose, pvz., LEU, studentų su specialiaisiais poreikiais sumažėjo perpus, tuo tarpu kitose pokyčiai - gerokai mažesni. VDU studentų su specialiaisiais poreikiais skaičius nuolat auga.

Pasak Lietuvos žmonių su negalia asociacijos (LŽSN) prezidentės Rasos Kavaliauskaitės, neįgalieji Lietuvoje yra priversti rinktis ne labiausiai norimas specialybes, bet tas, kurias fiziškai galės studijuoti.

„Apmaudu, bet galbūt prarandame daug gabių muzikų, tapytojų, matematikų, istorikų. Žmogus, turintis judėjimo negalią, ypač judantis neįgaliojo vežimėliu, dažnu atveju renkasi specialybę ne pagal savo pomėgius, bet pagal galimybę patekti į aukštosios mokyklos pastatą ir būti kiek įmanoma nepriklausomu ir savarankišku“, - sako R. Kavaliauskaitė.

Iš 35 apklaustų aukštųjų mokyklų, kuriose studijuoja asmenys su specialiaisiais poreikiais, tik 12 galėjo pateikti savo studentų negalios tipus. Likusios aukštosios mokyklos tokių duomenų neturi. 2009-2010 m. tokių aukštųjų mokyklų buvo 16. Iš aukštųjų mokyklų pateiktų 

duomenų matyti, kad daugiausia žinoma asmenų su specialiaisiais poreikiais, kurie turi judėjimo negalią bei vidaus sutrikimų.

Lietuvos studentų sąjunga atliko tyrimą ,,Neįgalieji aukštajame moksle“, siekdama išsiaiškinti asmenų su specialiaisiais poreikiais skaičių bei jų padėtį Lietuvos aukštosiose mokyklose 2012-2013 akademiniais mokslo metais. Tyrimo apklausa buvo vykdoma 2012 m. lapkričio-gruodžio mėnesiais. Prašymai dalyvauti apklausoje buvo išsiųsti 47 valstybinėms ir privačioms aukštosioms mokykloms, iš kurių 42 pateikė atsakymus. Iš atsakymus pateikusiųjų aukštųjų mokyklų, 35-iose studijuoja studentai su specialiaisiais poreikiais.

Apklaustose aukštosiose mokyklose 2012-2013 akademiniais metais studijuoja 834 studentai su specialiaisiais poreikiais. Šiemet studijuoti įstojo 266 studentai (170 - į bakalauro ar profesinio bakalauro studijas, 56 - į magistro studijas, 32 į vientisąsias bei 8 - į doktorantūros studijas). Šių mokyklų administracijos atstovų teigimu, jose pernai studijavo 835 studentai su specialiaisiais poreikiais, taigi, bendras studentų skaičius sumažėjo tik vienu studentu. Neįgaliųjų Lietuvos aukštosiose mokyklose situaciją Studentų sąjunga tiria kasmet nuo 2005-ųjų.

Lietuvos studentų sąjungos inf.

Platinti, skelbti, kopijuoti Krašto spaudos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško UAB "Krašto spauda" sutikimo draudžiama. Susitarti dėl turinio galima parašius laišką adresu redakcija@krastospauda.lt
atgal
Palikti komentarą
Vardas:* El. paštas:
Komentaras:*
Švietimas. Kultūra
2015 Balandžio mėn. 27 d. 09:25
Ankstyvajam vaikų ugdymui Europoje skiriama vis daugiau dėmesio. Pripažįstama, kad darželiai ir kitos ankstyvojo ugdymo įstaigos nėra skirtos tik vaikų priežiūrai, kol tėvai dirba. Vis daugiau mokslinių tyrimų rodo, kad ankstyvoji vaikystė... »
2015 Balandžio mėn. 27 d. 08:46
Kičo gausu visur, net kapinėse, ir jį dažniausiai bruka prekybos centrai, todėl jis turėtų būti parduodamas specialiose parduotuvėse, sako fotomenininkas Vytautas Pletkus. Jo nuomone, išskirtinės sąlygos galėtų būti taikomos nebent pačių... »
2015 Balandžio mėn. 27 d. 08:39
Išgirdę apie monstrišką elgesį paprastai iškart pasakome, kad toks žmogus yra monstras, tačiau taip daryti – pavojinga, tvirtina kino režisierius Joshua Oppenheimeris, kurio dokumentiniai filmai padėjo viešai prabilti apie Indonezijoje 1965–1966... »
2015 Balandžio mėn. 26 d. 09:00
Valstybės saugomasi paminklais paskelbti trys nekilnojamojo paveldo objektai. Tai Baltadvario piliavietė Molėtų rajone, reikšminga kaip kunigaikščių Giedraičių tėvonija. »
2015 Balandžio mėn. 26 d. 06:00
25-ojo Lietuvos Nepriklausomybės gimtadienio proga dienos šviesą išvydo dviejų tomų leidinys „Asmenybės. 1990–2015 m. Lietuvos pasiekimai“. Naujausios Lietuvos istorijos studijoje apžvelgti visi svarbiausi Nepriklausomybės metų įvykiai... »
2015 Balandžio mėn. 26 d. 06:00
Ar pastebėjote, kad vis daugėja TV laidų ir reportažų, kuriuose atvirai rodomas mūsų tautos santykis su alkoholiu? Štai BTV muzikiniame realybės šou „Dainuok mano dainą“ skambėjo ne tik žinomos grupės „Išjunk šviesą“ lyderio Valdo... »
2015 Balandžio mėn. 25 d. 06:00
 Praėjusį savaitgalį Valstybiniame jaunimo teatre įvyko spektaklio „Geras žmogus iš Sezuano“ premjera. Tai būtų buvusi eilinė premjera, jei ne keli faktai. Visa itin daininga šio teatro trupė dalyvavo šiame muzikos kupiname pastatyme... »
2015 Balandžio mėn. 24 d. 09:12
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) istorikas Egidijus Aleksandravičius tiki, kad sėkmingos Lietuvos garantas – jaunimas. Tačiau ne bet koks, o išsilavinęs plačiąja prasme. „Esu įsitikinęs, kad tikrasis universitetinis išsilavinimas apima... »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Balandžio mėn. 24 d. 08:50
Vilniaus savivaldybė sustabdė konkursą dėl sovietinių Žaliojo tilto skulptūrų rekonstrukcijos, penktadienį pranešė naujasis sostinės meras Remigijus Šimašius. »
2015 Balandžio mėn. 22 d. 15:10
Kada paskutinį kartą girdėjote vaiką, kviečiantį savo draugą išeiti į kiemą? Anksčiau atšilus orams po daugiabučių langais tik ir girdėdavosi šūksniai „Išeisi?“, „Pavalgysiu ir išeisiu!“, „Paklausiu mamos, ar išleis!“ »
2015 Balandžio mėn. 22 d. 10:44
Kultūros ministro Šarūno Biručio įsakymu valstybės saugomais paskelbti trys nekilnojamojo kultūros paveldo objektai: Varėnos rajone esančios Naujųjų Valkininkų sanatorijos „Pušelė“ sieninė tapyba, Baltadvario piliavietė Molėtų rajone... »
Organizatorių nuotr.
2015 Balandžio mėn. 20 d. 13:09
Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (LNDT) vyksta Eimunto Nekrošiaus naujo pastatymo „Borisas Godunovas“ baigiamosios repeticijos. Spektaklio premjera LNDT Didžiojoje salėje įvyks gegužės 22 ir 23 dienomis. Tai yra paskutinė jubiliejinio... »
Organizatorių nuotr.
2015 Balandžio mėn. 18 d. 07:00
Ne paslaptis, kad Lietuvoje mokslus baigę įvairių sričių specialistai trokštami užsienyje, o 4 Lietuvos universitetai nuolat patenka į geriausių pasaulio universitetų tūkstantuką. Lietuvos moksleiviai kasmet pelno medalius tarptautinėse mokslo... »
2015 Balandžio mėn. 18 d. 06:00
Žymi lietuvių rašytoja Renata Šerelytė, priimdama geriausios 2014 m. vaikų ir paauglių knygos karalienės titulą, sakė, kad kiekviena gera vaikų literatūros knyga teigia pasakų pasaulio tikrumą. O juk būtent šio pasaulio įstatymai kloja... »
2015 Balandžio mėn. 18 d. 06:00
Nesukit sau galvos: linksmybes tas, dvelkiančias pavasariu Dainavos krašte, smagiausiai apsakys tikros dzūkės – Vitalija Mockevičiūtė ir Neringa Varnelytė! Gimtąja tarme, dviejų vyrų – Dariaus Mockevičiaus ir Paulius Kovalenko , folkloro... »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Balandžio mėn. 16 d. 14:49
Ar visų regionų vaikai turi vienodas galimybes įstoti į aukštąsias mokyklas? Ketvirtadienį apie tai diskutuoja Švietimo taryba. Jos pirmininkė, Vilniaus universiteto (VU) profesorė Vilija Targamadzė sako, kad Tarybai didžiausią nerimą kelia... »
2015 Balandžio mėn. 16 d. 10:12
Šį eksponatą pirmą kartą užsienyje rodys Baltarusijos nacionalinis istorijos muziejus.Diržas, kaip viena brangiausių ir reikšmingiausių vertybių, įtrauktas į valstybinį Baltarusijos istorinių-kultūros vertybių sąrašą, pranešė šios... »
Modernios mokymo priemonės kuriamos ir mokyklos kompiuterizuojamos Lietuvos Respublikos ir ES struktūrinių fondų lėšomis.
2015 Balandžio mėn. 15 d. 13:48
89 proc. Lietuvos mokytojų savo dalyko pamokose naudoja įvairias informacines komunikacines technologijas. Jie gali pademonstruoti cheminę reakciją, surengti virtualią kelionę po muziejus, supažindinti su kitame žemyne esančiais įstabiais gamtos... »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Balandžio mėn. 15 d. 13:25
Vienas amerikiečių žurnalistas yra pasakęs, kad mergaitė su knyga rankoje – ne mažesnis ginklas už bepilotį lėktuvą danguje, minint Kultūros dieną primena Lietuvos ambasadorius prie UNESCO Arūnas Gelūnas. Pasak jo, tai skamba gal ir optimistiškai... »
Tradicinį konkursą pradėjo ir Saugaus eismo giraitę Gruzdiškėse sodino gausus būrys kelininkų ir bendruomenių narių iš visos šalies. Autoriaus nuotr.
2015 Balandžio mėn. 15 d. 07:00
Simboliška, kad teisė prasmingai pradėti šeštą respublikinį konkursą „Eismo saugumas bendruomenėse“ teko Raseinių rajone veikiančiai kaimų bendruomenei „Gruzdiškė“. »
wikipedia.org nuotr.
2015 Balandžio mėn. 14 d. 14:44
Lietuvos rašytojai Undinei Radzevičiūtei skirta 2015-ųjų Europos Sąjungos literatūros premija. »
Organizatorių nuotr.
2015 Balandžio mėn. 14 d. 09:35
Balandžio 18 d. Plungės kultūros centre vyks Lietuvos liaudies kultūros centro organizuojamos vaikų ir jaunimo teatrų apžiūros–šventės „Šimtakojis“ baigiamasis turas. Šventėje pasirodys geriausi šalies vaikų teatrai. »
2015 Balandžio mėn. 13 d. 14:08
Andriui Užkalniui tikrai jūra iki kelių. Penkių knygų autorius, taip pat skaitomiausių (ir skandalingiausių) tekstų rašytojas jau seniai skandina agoniją fotoaparato mygtuke. Kiekvienas menininkas prieina liepto galą: pirmąją personalinę... »
2015 Balandžio mėn. 13 d. 13:18
Vyrų vokalinis ansamblis „Quorum“, 2015-aisiais metais švęsiantis kūrybinės veiklos 10-metį, pristato savo debiutinį albumą. Žinant pašėlusį šių dienų tempą, tai gali atrodyti keista ir šiek tiek juokinga, nes daugelis kolektyvų... »
2015 Balandžio mėn. 10 d. 09:42
„Paskelbę žinią apie galimybę išbandyti naująsias pratybas sulaukėme gerokai didesnio susidomėjimo, nei planavome. Ypač aktyviai registravosi pavieniai mokytojai – suskaičiavome net kelis tūkstančius jų, o tai sudaro nemažą visų su 5 ir 6 klasių... »

Naujausios


Pasiūlymai

Informacija kasdien

Vardadieniai:

Anastazas, Aušra, Edilija, Gotautas, Zita, Žydrė

TV programa:

   
TV3 programa
LNK programa
BTV programa
   
   
LTV programa
TV6 programa
LTV2 programa
Lietuvos Rytas. TV
   

Apklausa

Kaip vertinate politikų pažadus didinti minimalią algą?

Kainos

Degalai:

Valiutos:

2015-04-27
Valiutos_usd
USD  
Arrow down
0.9239 LT
EUR  
Arrow down
1 LT
Valiutos_gbp
GBP  
Arrow up
1.3968 LT

Daugiau...

Žaliavos:

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow down
56.95   bar.
Dujos
Arrow down
2.515   MMBTU
Auksas
Arrow up
1182.1   oz

Anupro Dirvelės nuotykiai

Nors pavasariai ankstyvi, Nebeaidi pempių „gyvi“. Ir padangių vyturėlis – Tarsi praeities šešėlis.
Vakar Onė matė gandrą, Tą, kur vis į pievas skrenda. Vyturėlį išperėtą Jis prarys tarsi kotletą.
Sraigėms irgi liūdna daros – Joms miesčionys skelbia karą: Susirinks, susipakuos Ir į užsienius parduos.
– Tu, Onut, nenusiminki, – Tai Dirvelė žmonai linki, – Pašiliuos paliks... Tikrai... Pensininkai ir gandrai.