Parsisiųskite

Balandžio 1 d., trečiadienis
 
Gauk naujienas el. paštu:
Atsisakyti
 
 

Naujienos Švietimas. Kultūra Tik VDU turi asmenims su judėjimo negalia pritaikytas auditorijas

2013 Vasario mėn. 8 d. 10:13

Tik VDU turi asmenims su judėjimo negalia pritaikytas auditorijas

Lietuvos studentų sąjungos tyrimas atskleidė, kad tik kas ketvirta Lietuvos aukštoji mokykla yra visiškai pritaikyta asmenims su judėjimo negalia. O ketvirtadalio aukštųjų mokyklų auditorijos bei trečdalio aukštųjų administracijos patalpos yra visiškai netinkamos studentams, dėstytojams, darbuotojams su judėjimo negalia.

Tik VDU teigia turintys asmenims su judėjimo negalia visiškai pritaikytas auditorijas bei administracijos patalpas, o likę universitetai studentams su judėjimo negalia yra atviri tik iš dalies. visiskirtingivisilygus.lt nuotr.

Tik VDU teigia turintys asmenims su judėjimo negalia visiškai pritaikytas auditorijas bei administracijos patalpas, o likę universitetai studentams su judėjimo negalia yra atviri tik iš dalies. visiskirtingivisilygus.lt nuotr.

Daugiausiai studentų su specialiaisiais poreikiais šiais metais studijuoja Vytauto Didžiojo universitete (VDU) – 138 studentai (pernai – 127). Vilniaus universitete (VU) – 91 studentas (pernai – 97), Šiaulių universitete (ŠU) – 63 studentai (pernai – 53), Lietuvos edukologijos universitete (LEU) – 54 studentai (57) bei Mykolo Romerio universitete (MRU) – 53 studentai (43).

„Šiose universitetinėse mokyklose kartu studijuoja beveik pusė visų studentų su specialiaisiais poreikiais, tačiau tik VDU teigia turintys asmenims su judėjimo negalia visiškai pritaikytas auditorijas bei administracijos patalpas, o likę universitetai studentams su judėjimo negalia yra atviri tik iš dalies. Manau, kad vangus aukštųjų mokyklų pritaikymo neįgaliesiems procesas yra vienas rimčiausių studijų prieinamumo stabdžių Lietuvoje. Jeigu tik aukštosios suteiktų tokią galimybę, asmenų su specialiais poreikiais jose studijuotų žymiai daugiau“, – sako Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Dainius Dikšaitis.

Tyrimas atskleidė, kad studentai su specialiaisiais poreikiais labiau linkę rinktis mokymosi įstaigas, kurios yra atidesnės jų poreikiams. Aukštųjų, kurios priima daugiausiai neįgaliųjų, dešimtuką jau keli metai sudaro tos pačios aukštosios. Tačiau iš 2009-2013 m. duomenų kitimo matyti, kad kai kuriose mokyklose, pvz., LEU, studentų su specialiaisiais poreikiais sumažėjo perpus, tuo tarpu kitose pokyčiai - gerokai mažesni. VDU studentų su specialiaisiais poreikiais skaičius nuolat auga.

Pasak Lietuvos žmonių su negalia asociacijos (LŽSN) prezidentės Rasos Kavaliauskaitės, neįgalieji Lietuvoje yra priversti rinktis ne labiausiai norimas specialybes, bet tas, kurias fiziškai galės studijuoti.

„Apmaudu, bet galbūt prarandame daug gabių muzikų, tapytojų, matematikų, istorikų. Žmogus, turintis judėjimo negalią, ypač judantis neįgaliojo vežimėliu, dažnu atveju renkasi specialybę ne pagal savo pomėgius, bet pagal galimybę patekti į aukštosios mokyklos pastatą ir būti kiek įmanoma nepriklausomu ir savarankišku“, - sako R. Kavaliauskaitė.

Iš 35 apklaustų aukštųjų mokyklų, kuriose studijuoja asmenys su specialiaisiais poreikiais, tik 12 galėjo pateikti savo studentų negalios tipus. Likusios aukštosios mokyklos tokių duomenų neturi. 2009-2010 m. tokių aukštųjų mokyklų buvo 16. Iš aukštųjų mokyklų pateiktų 

duomenų matyti, kad daugiausia žinoma asmenų su specialiaisiais poreikiais, kurie turi judėjimo negalią bei vidaus sutrikimų.

Lietuvos studentų sąjunga atliko tyrimą ,,Neįgalieji aukštajame moksle“, siekdama išsiaiškinti asmenų su specialiaisiais poreikiais skaičių bei jų padėtį Lietuvos aukštosiose mokyklose 2012-2013 akademiniais mokslo metais. Tyrimo apklausa buvo vykdoma 2012 m. lapkričio-gruodžio mėnesiais. Prašymai dalyvauti apklausoje buvo išsiųsti 47 valstybinėms ir privačioms aukštosioms mokykloms, iš kurių 42 pateikė atsakymus. Iš atsakymus pateikusiųjų aukštųjų mokyklų, 35-iose studijuoja studentai su specialiaisiais poreikiais.

Apklaustose aukštosiose mokyklose 2012-2013 akademiniais metais studijuoja 834 studentai su specialiaisiais poreikiais. Šiemet studijuoti įstojo 266 studentai (170 - į bakalauro ar profesinio bakalauro studijas, 56 - į magistro studijas, 32 į vientisąsias bei 8 - į doktorantūros studijas). Šių mokyklų administracijos atstovų teigimu, jose pernai studijavo 835 studentai su specialiaisiais poreikiais, taigi, bendras studentų skaičius sumažėjo tik vienu studentu. Neįgaliųjų Lietuvos aukštosiose mokyklose situaciją Studentų sąjunga tiria kasmet nuo 2005-ųjų.

Lietuvos studentų sąjungos inf.

Platinti, skelbti, kopijuoti Krašto spaudos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško UAB "Krašto spauda" sutikimo draudžiama. Susitarti dėl turinio galima parašius laišką adresu redakcija@krastospauda.lt
atgal
Palikti komentarą
Vardas:* El. paštas:
Komentaras:*
Švietimas. Kultūra
M.A.M.A 2014 m. (nuotr. Balsas.lt))
2015 Balandžio mėn. 1 d. 15:48
2 milijonai 809 tūkst eurų (9 mln. 699 tūkst. litų) – tiek kompensacinio atlyginimo už praėjusius metus bus paskirstyta Lietuvos autoriams, atlikėjams, fonogramų ir audiovizualinių kūrinių gamintojams. Kompensacinis arba tuščios laikmenos... »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Balandžio mėn. 1 d. 15:38
Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje trečiadienį iškilmingai inauguruotas naujasis universiteto rektorius fizikos profesorius Artūras Žukauskas. »
Vilniaus universitetas (Fotodiena.lt)
2015 Balandžio mėn. 1 d. 13:11
Antrą kartą paskelbtame pasauliniame „U-Multirank“ reitinge įvertinta ir 14 Lietuvos aukštųjų mokyklų. Daugiausiai aukščiausių įvertinimų – dešimt – surinko Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU), Kauno technologijos universitetas... »
Pirmoje vietoje tarp moteriškų specialybių - mokytojo, o vyrams teko atsakomybė būti kariškiais, ugniagesiais, kunigais,vienuoliais ir policininkais (nuotr. flickr.com)
2015 Balandžio mėn. 1 d. 09:03
Vaikai auga aplinkoje, kur dauguma mokytojų yra moterys, todėl atsiranda stereotipų, kad šis darbas – nevyriškas, ir jaunuoliai, svarstydami galimas studijų programas, dažnai atmeta pedagogo profesiją, nes yra įsitikinę, kad ji skirta moterims... »
Organizatorių nuotr.
2015 Balandžio mėn. 1 d. 07:58
Istorikų teigimu, 1300 metų kovo 25 dieną Dante Alighieri pradėjo savo stebuklingą kelionę po pomirtinį pasaulį ir ėmėsi rašyti “Dieviškąją Komediją”. Po daugiau nei septynerių šimtmečių, kovo 26-ąją Meksikos sostinėje šią... »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Kovo mėn. 31 d. 12:44
Dvidešimt penktąjį kartą vyksiantis festivalis „Kaunas Jazz“ šiemet be įprastų renginių Kaune ir Vilniuje apsilankys ir Estijos sostinėje Taline, taip pat surengs koncertus Birštone ir Vilkaviškyje. »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Kovo mėn. 31 d. 10:41
Vaikų literatūros premija šiemet skirta rašytojai Kristinai Gudonytei ir žurnalistei Almai Valantinienei. »
VšĮ „Verslas ar menas“ nuotr.
2015 Kovo mėn. 31 d. 10:32
Pirmadienį pristatyta nauja unikali vaikiška knyga – Leonardo da Vinci pasakų rinkinys „Sparnuotosios raidės“, atspausdinta reginčiųjų ir Brailio raštu su iškiliomis iliustracijomis. Ši pasakų knygelė skirta visiems vaikams – regintiems... »
(Fotodiena.lt)
2015 Kovo mėn. 31 d. 10:05
Nors UNESCO į pirmuosius puslapius nekelia savo sprendžiamų problemų, nuo mirties ar kalėjimo pavyko išgelbėti ne vieną žurnalistą. Taip tvirtinta 80-metį švenčiantis ilgametis Lietuvos radijo ir televizijos darbuotojas, UNESCO generalinio... »
scanpix.ee nuotr.
2015 Kovo mėn. 31 d. 09:27
Į Vilnių atvyko vienas laukiamiausių festivalio „Kino pavasaris“ svečių – režisierius iš Prancūzijos Michelis Hazanavicius. »
D. Pavalkis (Fotodiena.lt)
2015 Kovo mėn. 31 d. 08:57
 Mokslininkai analizuos mūsų visuomenės reikmes ir siūlys būdus, kaip galima sukurti visoms socialinėms grupėms palankią aplinką. Tokio tikslo sieks švietimo ir mokslo ministro Dainiaus Pavalkio patvirtinta nacionalinė mokslo programa... »
Organizatorių nuotr.
2015 Kovo mėn. 31 d. 07:55
Du jaunieji lietuvių talentai – pianistė Skaistė Kašėtaitė ir violončelininkas Augustas Gocentas balandžio 1 dieną, Vytauto Kasiulio dailės muziejuje Vilniuje surengs tikrą muzikos garsų spektaklį. »
Aktorius R. Kazlas (Fotodiena.lt)
2015 Kovo mėn. 30 d. 13:30
Aktoriaus Rolando Kazlo sausio mėnesio interviu LRT Televizijos laidai „Gyvenimas“ iki šiol išlieka vienu iš trijų žiūrimiausių šių metų LRT Mediatekos įrašų. Nemačiusiems šio interviu siūlome jį ne tik pasižiūrėti, bet ir paskaityti... »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Kovo mėn. 30 d. 08:43
Sekmadienio vakarą, eidamas 69 metus, po sunkios ligos mirė rašytojas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Petras Dirgėla. »
D. Matvejevo nuotr.
2015 Kovo mėn. 28 d. 23:30
Kovo 27, 28 dienomis Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (LNDT) įvyks lenkų režisieriaus Krystiano Lupos spektaklio „Didvyrių aikštė“ premjera. »
Autorės nuotr.
2015 Kovo mėn. 28 d. 07:00
Žiūrovų ovacijomis palydėtas Jono Vaitkaus režisuotas spektaklis „Karalius Lyras“ vainikavo į ketvirtą dešimtį įžengusį profesionalių teatrų festivalį „Vaidiname žemdirbiams“ ir susižėrė pagrindinius apdovanojimus. »
„Kitas Kampas“ (nuotr. organizatorių)
2015 Kovo mėn. 27 d. 12:36
Pagaliau po daugiau nei dviejų mėnesių repeticijų Tarptautinės teatro dienos proga vienintelio profesionalaus improvizacijų teatro „Kitas Kampas“ aktoriai išlindo į viešumą ir prašneko apie tai, kokias duris jie ketina atverti. »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Kovo mėn. 27 d. 07:49
Penktadienį Tarptautinės teatro dienos proga bus apdovanoti geriausi šalies teatro menininkai. »
Organizatorių nuotr.
2015 Kovo mėn. 26 d. 14:22
Tarptautinę teatro dieną bus paskelbta, kas gus apdovanojimus už geriausius scenos darbus – „Auksinius scenos kryžius“. „Šokio“ teatre ta proga pristatoma modernaus šokio premjera „Juodvarniai“. »
VL nuotr.
2015 Kovo mėn. 26 d. 07:40
Vilniaus autobusų stotis, remiantis kitų didžiųjų miestų pavyzdžiu, neišvengiamai taps kultūros ir komercinės veiklos centru. Taip prognozuoja Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas Marius Šaliamoras. Jo teigimu, stotims išskirtinumą... »
wikipedia.org
2015 Kovo mėn. 25 d. 13:24
Šiemet minėsime tapytojo ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 140-ąsias gimimo metines. Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus – vienintelė vieta pasaulyje, kur galima nuodugniai susipažinti su unikalia lietuvių menininko... »
Organizatorių nuotr.
2015 Kovo mėn. 23 d. 12:47
Kovo 28 d. 16 val. Vilniaus rotušėje vyks aukščiausio mėgėjų meno apdovanojimų „Aukso paukštės“ įteikimo iškilmės, chorų nominacijų paskelbimas ir laureatų koncertas. koncertas. »
D. Steponavičienės manymu, kuo anksčiau vaikas pradės bendrauti su bendraamžiais, tuo lengviau jam bus adaptuotis mokykloje. Asmeninio archyvo nuotrauka
2015 Kovo mėn. 21 d. 08:00
Šiemet numatoma priimti Švietimo įstatymo nuostatą dėl privalomo priešmokyklinio ugdymo – tai yra metai iki mokyklos. Jau dabar priešmokyklinio ugdymo grupes darželiuose, mokyklose, kaimų daugiafunkciniuose centruose lanko per 95 proc. šešiamečių... »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Kovo mėn. 19 d. 08:26
Ketvirtadienio vakarą atidarymu Nacionalinėje filharmonijoje Vilniuje prasideda jubiliejinis dvidešimtasis tarptautinis festivalis „Vilniaus kino pavasaris“. Jame bus pristatyta daugiau nei pustrečio šimto filmų, tarp jų - ir lietuvių bei užsienio... »
Asmeninio albumo nuotr.
2015 Kovo mėn. 18 d. 09:44
Santūrus klarneto virtuozas Rimvydas Savickas muzikoje save atrado mokydamasis meno mokykloje. Būdamas penkiolikos, jau drebino M.K.Čiurlionio menų gimnaziją, o būdamas devyniolikos įstojo į Muzikos ir teatro akademiją, pagal mainų programą... »

Naujausios


Pasiūlymai

Informacija kasdien

Vardadieniai:

Dainora, Hugonas, Rimgaudas, Teodoras

TV programa:

   
TV3 programa
LNK programa
BTV programa
   
   
LTV programa
TV6 programa
LTV2 programa
Lietuvos Rytas. TV
   

Apklausa

Kur švęsite šv. Velykas?

Kainos

Degalai:

Valiutos:

2015-04-01
Valiutos_usd
USD  
Arrow up
0.9295 LT
EUR  
Arrow down
1 LT
Valiutos_gbp
GBP  
Arrow up
1.3749 LT

Daugiau...

Žaliavos:

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow down
47.32   bar.
Dujos
Arrow up
2.642   MMBTU
Auksas
Arrow up
1187.9   oz

Anupro Dirvelės nuotykiai

– Pakalbėk ruskai, Dirvele, Jei dar moki bent žodelį. Na, nejaugi pamiršai? Nekalbi ir nerašai.
Šitaip Kempė klausinėjo, Ir po sodžių maklinėjo: – Ar dar rusiškai meni? Kaip kalbėdavom jauni?
Kempė Onei įkyrėjo: – Eik greičiau iš kur atėjęs! Kaip lakišius prikibai. Šitaip daro tik šnipai.
Kempė žagt – ir tuoj nutilo, Susiėmęs galvą žilą. – One, neskandink! Tyliu... Lietuvą aš vėl myliu...