Parsisiųskite

 
Gauk naujienas el. paštu:
Atsisakyti
 
 

Naujienos Švietimas/Kultūra Tik VDU turi asmenims su judėjimo negalia pritaikytas auditorijas

2013 Vasario mėn. 8 d. 10:13

Tik VDU turi asmenims su judėjimo negalia pritaikytas auditorijas

Lietuvos studentų sąjungos tyrimas atskleidė, kad tik kas ketvirta Lietuvos aukštoji mokykla yra visiškai pritaikyta asmenims su judėjimo negalia. O ketvirtadalio aukštųjų mokyklų auditorijos bei trečdalio aukštųjų administracijos patalpos yra visiškai netinkamos studentams, dėstytojams, darbuotojams su judėjimo negalia.

Tik VDU teigia turintys asmenims su judėjimo negalia visiškai pritaikytas auditorijas bei administracijos patalpas, o likę universitetai studentams su judėjimo negalia yra atviri tik iš dalies. visiskirtingivisilygus.lt nuotr.

Tik VDU teigia turintys asmenims su judėjimo negalia visiškai pritaikytas auditorijas bei administracijos patalpas, o likę universitetai studentams su judėjimo negalia yra atviri tik iš dalies. visiskirtingivisilygus.lt nuotr.

Daugiausiai studentų su specialiaisiais poreikiais šiais metais studijuoja Vytauto Didžiojo universitete (VDU) – 138 studentai (pernai – 127). Vilniaus universitete (VU) – 91 studentas (pernai – 97), Šiaulių universitete (ŠU) – 63 studentai (pernai – 53), Lietuvos edukologijos universitete (LEU) – 54 studentai (57) bei Mykolo Romerio universitete (MRU) – 53 studentai (43).

„Šiose universitetinėse mokyklose kartu studijuoja beveik pusė visų studentų su specialiaisiais poreikiais, tačiau tik VDU teigia turintys asmenims su judėjimo negalia visiškai pritaikytas auditorijas bei administracijos patalpas, o likę universitetai studentams su judėjimo negalia yra atviri tik iš dalies. Manau, kad vangus aukštųjų mokyklų pritaikymo neįgaliesiems procesas yra vienas rimčiausių studijų prieinamumo stabdžių Lietuvoje. Jeigu tik aukštosios suteiktų tokią galimybę, asmenų su specialiais poreikiais jose studijuotų žymiai daugiau“, – sako Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Dainius Dikšaitis.

Tyrimas atskleidė, kad studentai su specialiaisiais poreikiais labiau linkę rinktis mokymosi įstaigas, kurios yra atidesnės jų poreikiams. Aukštųjų, kurios priima daugiausiai neįgaliųjų, dešimtuką jau keli metai sudaro tos pačios aukštosios. Tačiau iš 2009-2013 m. duomenų kitimo matyti, kad kai kuriose mokyklose, pvz., LEU, studentų su specialiaisiais poreikiais sumažėjo perpus, tuo tarpu kitose pokyčiai - gerokai mažesni. VDU studentų su specialiaisiais poreikiais skaičius nuolat auga.

Pasak Lietuvos žmonių su negalia asociacijos (LŽSN) prezidentės Rasos Kavaliauskaitės, neįgalieji Lietuvoje yra priversti rinktis ne labiausiai norimas specialybes, bet tas, kurias fiziškai galės studijuoti.

„Apmaudu, bet galbūt prarandame daug gabių muzikų, tapytojų, matematikų, istorikų. Žmogus, turintis judėjimo negalią, ypač judantis neįgaliojo vežimėliu, dažnu atveju renkasi specialybę ne pagal savo pomėgius, bet pagal galimybę patekti į aukštosios mokyklos pastatą ir būti kiek įmanoma nepriklausomu ir savarankišku“, - sako R. Kavaliauskaitė.

Iš 35 apklaustų aukštųjų mokyklų, kuriose studijuoja asmenys su specialiaisiais poreikiais, tik 12 galėjo pateikti savo studentų negalios tipus. Likusios aukštosios mokyklos tokių duomenų neturi. 2009-2010 m. tokių aukštųjų mokyklų buvo 16. Iš aukštųjų mokyklų pateiktų 

duomenų matyti, kad daugiausia žinoma asmenų su specialiaisiais poreikiais, kurie turi judėjimo negalią bei vidaus sutrikimų.

Lietuvos studentų sąjunga atliko tyrimą ,,Neįgalieji aukštajame moksle“, siekdama išsiaiškinti asmenų su specialiaisiais poreikiais skaičių bei jų padėtį Lietuvos aukštosiose mokyklose 2012-2013 akademiniais mokslo metais. Tyrimo apklausa buvo vykdoma 2012 m. lapkričio-gruodžio mėnesiais. Prašymai dalyvauti apklausoje buvo išsiųsti 47 valstybinėms ir privačioms aukštosioms mokykloms, iš kurių 42 pateikė atsakymus. Iš atsakymus pateikusiųjų aukštųjų mokyklų, 35-iose studijuoja studentai su specialiaisiais poreikiais.

Apklaustose aukštosiose mokyklose 2012-2013 akademiniais metais studijuoja 834 studentai su specialiaisiais poreikiais. Šiemet studijuoti įstojo 266 studentai (170 - į bakalauro ar profesinio bakalauro studijas, 56 - į magistro studijas, 32 į vientisąsias bei 8 - į doktorantūros studijas). Šių mokyklų administracijos atstovų teigimu, jose pernai studijavo 835 studentai su specialiaisiais poreikiais, taigi, bendras studentų skaičius sumažėjo tik vienu studentu. Neįgaliųjų Lietuvos aukštosiose mokyklose situaciją Studentų sąjunga tiria kasmet nuo 2005-ųjų.

Lietuvos studentų sąjungos inf.

Platinti, skelbti, kopijuoti Krašto spaudos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško UAB "Krašto spauda" sutikimo draudžiama. Susitarti dėl turinio galima parašius laišką adresu redakcija@krastospauda.lt
atgal
Palikti komentarą
Vardas:* El. paštas:
Komentaras:*
Švietimas/Kultūra
D. Matvejevo nuotr.
2015 Gegužės mėn. 20 d. 08:04
Gegužės 22 ir 23 dienomis Eimunto Nekrošiaus premjera pagal Aleksandro Puškino kūrinį „Borisas Godunovas“ Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) užbaigs pastarųjų penkerių metų kūrybinę programą. Nepagražintus Rusijos istorinius... »
scanpix.ee nuotr.
2015 Gegužės mėn. 19 d. 09:25
„Eurovizijos“ konkursas yra politizuotas, tačiau tai nėra fatališkas reiškinys, sako LRT.lt pašnekovai. Nors buvo galima manyti, kad simpatijos Rusijos atstovams šiais metais dėl šalies agresijos sumažės, lažybų tinklalapiai Rusijos atlikėjams... »
Fotodiena.lt nuotr.
2015 Gegužės mėn. 18 d. 07:49
„Eurovizijos“ konkurse, šiemet vykstančiame Austrijos sostinės Vienoje, Lietuvai atstovaus Vaidas Baumila ir Monika Linkytė. Tai bus jau šešioliktas kartas, kai Lietuva dalyvauja šiame konkurse, tačiau per tą laiką mūsų šaliai... »
2015 Gegužės mėn. 17 d. 17:00
Kaunas – vienintelis Lietuvos miestas, priklausantis Naujosios Hanzos miestų sąjungai. Laikinoji sostinė tvirtus ryšius su Hanza užmezgė dar viduramžiais. Sujungus dvi šventes – „Hanzos dienas“ ir „Kauno dienas“ – dabar miestas... »
2015 Gegužės mėn. 17 d. 13:00
Galbūt Liepos Mondeikaitės akys iš tikrųjų yra didžiausios visame Lietuvos pramogų pasaulyje, kaip skelbia bulvarinė spauda, tačiau ne dėl gražių akių šios jaunos dainininkės taip noriai klausomasi. Prieš penkerius metus pirmąkart pasirodžiusi... »
2015 Gegužės mėn. 16 d. 15:00
Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro ( LNOBT) trupė tik ką grįžo iš gastrolių Lenkijoje, kur 22-ajame Bydgoščiaus operos festivalyje parodė Giuseppe’s Verdi operą „Otelas“. Bilietai į spektaklį išgraibstyti akimirksniu... »
2015 Gegužės mėn. 16 d. 13:00
Dažniausiai apie televizinį popsą nesinori rašyti paisant taisyklės, kuri galioja kalboms apie velionį: arba gerai, arba nieko. Tačiau ką tik pasibaigęs LRT konkursas „Dainų daina“, propaguojantis ir vertinantis lietuvių kompozitorių kūrybą... »
2015 Gegužės mėn. 16 d. 07:00
Lietuvos muziejų asociacijos (LMA) valdyba 2014 Metų muziejininko vardą suteikė Biržų krašto muziejaus „Sėla“ ilgametei vyriausiajai fondų saugotojai Jadvygai Kriščiūnienei. Muziejininkė pagerbta už Lietuvos muziejininkystės plėtrą... »
2015 Gegužės mėn. 15 d. 09:31
Gegužės 28 –29 d. Lietuvos žmonių su negalia sąjunga Vilniuje, Menų spaustuvėje organizuoja V tarptautinį neįgaliųjų teatrų festivalį „Begaso“ prizui laimėti. Šiemet festivalis skirtas Lietuvos žmonių su negalia sąjungos (  »
2015 Gegužės mėn. 15 d. 08:45
Amerikos bliuzo legenda B. B. Kingas mirė Las Vegase būdamas 89 metų, pranešė jo teisininkas. »
2015 Gegužės mėn. 14 d. 13:23
Romo Kalantos susideginimas ir iškart po jo kilusios spontaniškos antisovietinės demonstracijos – tai vienas iš šiemet pradedamo filmuoti vaidybinio filmo „Emilija“ akcentų. »
2015 Gegužės mėn. 14 d. 09:03
 „Who did that to my bike“ arba „Kas tai padarė mano dviračiui“ – meninės ir technologinės kūrybos dviračių festivalis. Per jį vyko ir netradicinių dviračių paradas, subūręs originaliausius dviračių kultūros atstovus. »
2015 Gegužės mėn. 14 d. 09:00
Lietuviai emigrantai Gatvės muzikos dieną (GMD) surengia net ir tose šalyse, kur ji oficialiai nevyksta, teigia renginio idėjos autorius atlikėjas Andrius Mamontovas. Jo manymu, mintis, kad GMD galėtų išplisti visame pasaulyje, – utopinė, tačiau... »
2015 Gegužės mėn. 13 d. 15:39
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai savo rinkinius papildė nauju eksponatu – su Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu ir Lenkijos karaliumi Žygimantu Vaza siejamu bokalu. »
2015 Gegužės mėn. 13 d. 09:05
Garsusis Kanų kurortas Prancūzijos Rivjeroje jau pasiruošė pagrindiniam šio miesto renginiui – Kanų kino festivaliui. Jis truks iki kitos savaitės pabaigos. »
2015 Gegužės mėn. 13 d. 09:03
Lietuvos muziejų asociacija paskelbė kitą savaitę prasidėsiančio „Muziejų kelio“ programą. Iš viso per keturis mėnesius daugiau nei 60 Lietuvos muziejų pakvies į daugiau nei 100 renginių. »
2015 Gegužės mėn. 12 d. 13:57
Remiantis tyrimo „Lietuvių skaitymo įpročiai“ rezultatais, kaip ir ankstesniais metais, labiausiai neramina pačių mažiausių vaikų skaitymo įpročiai, rašoma tyrimą užsakiusios VšĮ „Laikas skaityti“ pranešime spaudai. Tyrimą atliko... »
2015 Gegužės mėn. 12 d. 08:51
Daugybėje parodų eksponavęs savo darbus, išgryninęs unikalų tapybos stilių, Jonas Daniliauskas ir vėl Šiauliuose pristatė savo darbų parodą – šį kartą Universiteto dailės galerijoje. Ryškios, sodrios drobės stulbino, nes šie darbai... »
2015 Gegužės mėn. 12 d. 08:34
Ar sugebėsite šokti, su genais neturi nieko bendra – tvirtai sako olandė Turid Drame. Ji pati – puikus to pavyzdys: kadaise įsimylėjusi afrikietiškus šokius, įrodė, jog šokti moko ne odos spalva, genai ar kiti stereotipai, o visų pirma... »
2015 Gegužės mėn. 11 d. 13:52
Pirmieji Antrojo pasaulinio karo baisumus Lietuvoje išgyveno palangiškiai. Pirmosiomis karo dienomis miške už Birutės kalno buvo sušaudyta daugiau nei 100 žydų ir lietuvių. Žudynių aukoms atminti Palangos botanikos parke atidengtas paminklinis... »
2015 Gegužės mėn. 11 d. 13:41
Sostinėje atšaukiamas privalomas mokslo įstaigų darbo pradžios laikas, rašoma pranešime spaudai.  Prieš metus 17 Vilniaus miesto gimnazijų sostinės savivaldybė įpareigojo pamokas pavėlinti ir pradėti nuo 9.00 val. val. »
2015 Gegužės mėn. 11 d. 08:46
Romano „Šimtas metų vienatvės“ (Cien anos de soledad) pirmojo leidimo knyga su jos autoriaus Nobelio premijos laureato Gabrielio Garciso Marquezo autografu buvo surasta penktadienį, prieš savaitę ji buvo pavogta iš knygų mugės Kolumbijoje... »
2015 Gegužės mėn. 11 d. 08:44
Literatūros kritikė dr. Jūratė Čerškutė LRT Klasikos laidoje „Ryto allegro“ apžvelgia du romanus – Undinės Radzevičiūtės „180“ ir Andriaus Tapino „Maro diena“. »
2015 Gegužės mėn. 10 d. 15:00
Romuvos apeigų grupė „Kūlgrinda“ Gegužės 10 dieną pristatys naują kompaktinę plokštelę „Laimos giesmės“. Mintimis apie deivę Laimą ir „Laimos giesmes“ dalysis religijotyrininkas, mitologas dr. Dainius Razauskas ir etnologė, Lietuvos... »
2015 Gegužės mėn. 10 d. 13:00
Žemaičių dailės muziejus jau ruošiasi įspūdingoms restauruotų M.K.Oginskio rūmų atidarymo iškilmėms, kad deramai sutiktų plungiškius ir miesto svečius. Rūmai – svarbus Lietuvos kultūros istorijos paminklas – siejami su garsios Lietuvos... »

Naujausios


Pasiūlymai

Informacija kasdien

Vardadieniai:

Augustinas, Jogirda, Jogirdas, Rima

TV programa:

   
TV3 programa
LNK programa
BTV programa
   
   
LTV programa
TV6 programa
LTV2 programa
Lietuvos Rytas. TV
   

Apklausa

Ar pasitikite Lietuvos tarnybų gebėjimu vykdyti gelbėjimo operacijas?

Kainos

Degalai:

Valiutos:

2015-05-28
Valiutos_usd
USD  
Arrow up
0.9206 LT
EUR  
Arrow down
1 LT
Valiutos_gbp
GBP  
Arrow up
1.4144 LT

Daugiau...

Žaliavos:

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow up
57.67   bar.
Dujos
Arrow down
2.838   MMBTU
Auksas
Arrow up
1188.1   oz

Anupro Dirvelės nuotykiai

Bėga metai, keičias mados. Jau gegutės kitos rados. Neviliok jų pinigais, Kad kukuotų po langais.
– Kokaino! Kokaino! – Girdi Onė iš pušyno. – Paskubėki, nes „ku ku“ Tau sušuksiu nelaiku.
Onė, aišku, nusigando Ir tuojau derėtis bando: – Kokaino? Neturiu. Atsilyginsiu euru.
Bet raiboji iš pušyno, Rodos, plyš be kokaino. – Nors gramelį! Nors truputį! Aš – jau velnias, ne gegutė.