Parsisiųskite

 
Gauk naujienas el. paštu:
Atsisakyti
 
 

Sodybos 2008 metai - Gegužė Alpinariumas – akmenų ir augalų darna

2008 Gegužės mėn. 23 d. 23:00

Alpinariumas – akmenų ir augalų darna

Darius Peckus

Alpinariumas dažnai derinamas su vandens telkiniu.

Reljefo, augalų bei vandens telkinio visuma ramina, gaivina. Gėlyno tipą, jo dydį bei pobūdį daug lemia reljefas. Kai jis kalvotas,gėlynas geriau apžvelgiamas, be to, susidaro įvairesnės augimo sąlygos.Neabejotinas kalvoto reljefo privalumas - didesnis kalnuoto peizažoįspūdis, kurį gali dar labiau padidinti alpinariumas.

Lygioje vietoje įrengiant kalnelį, šalia pagrindinio alpinariumo galima įrengti alpinariumo palydovus - 2-5 akmenų fragmentus.

Irmos Dubovičienės nuotrauka

Mėgstami nuo seno
Šio tipo gėlynus europiečiai nusižiūrėjo nuo kinų ir japonų. Jau XVI a. Europos parkuose būdavo daromos dirbtinės grotos, kaskados ir kitokios akmens kompozicijos iš įvairiausių rūšių akmenų. Pirmieji alpinariumai buvo apsodinami įvairiausiais, kartais visai atsitiktiniais, augalais. Tik XIX a. viduryje juose pradėti sodinti beveik vien kalnų, vadinamieji alpiniai, augalai. Taip kalvelė arba šlaitas su akmenimis, apsodintas augalais, įgijo alpinariumo vardą.
Yra kelios alpinariumo rūšys. Lygioje vietoje sukurta kompozicija iš akmenų ir augalų - akmenų sodas. Jis gali puošti kiemelį. Dideli akmenų deriniai, uolynai, kuriuos puošia ir jų grožį atskleidžia smulkūs augalėliai, - rokariumai.

Lemia esamas reljefas
Jei sode yra šlaitas, kalvelė ar kitokių dirvos paviršiaus nelygumų, įrengti alpinariumą nesunku. Aplinką pagyvina ir nedidelė pakiluma. Šlaitams siekiama suteikti natūralaus kalnelio formą. Toks šlaitas ne tik natūraliau atrodo, bet yra patogesnis augalams išdėstyti.
Lygioje vietoje sunkiau. Reikia atsigabenti žemės, akmenų. Akmenuota kalvelė lygumoje atrodo nenatūraliai, išsiskiria iš aplinkos. Ji atrodo natūraliau prie tvenkinėlio (iškastos žemės panaudojamos kalvelei formuoti).
Lygioje vietoje įrengiant kalnelį, šalia pagrindinio alpinariumo galima įrengti dar vieną ar kelis mažus alpinariumo palydovus - 2-5 akmenų fragmentus. Toks pasikartojimas padeda geriau suderinti šį gėlyną su aplinka ir atrodo natūraliau.

Alpinariumo įrengimas
Alpinariumas turi būti saulėtoje vietoje, ovalo ar stačiakampio formos (tik ne apskritimo), norimo dydžio: esamai erdvei ne per mažas ir ne per didelis - toks, kad jį galima būtų apeiti, pasigrožėti augalais ar netoli atsisėsti ir pasidžiaugti baseinėliu ar gurgančiu upeliu, pajusti grožio ir džiaugsmo harmoniją.
Pažymėtame būsimo alpinariumo plote nukasama velėna, išrenkamos piktžolių šaknys, akmenys. Jei tai yra šlaitas, galbūt verta šiek tiek pakeisti jo formą: paaukštinti ar, priešingai, nukasti šlaitelį. Lygioje vietoje, jei pakanka vietos, iškasamas baseinėlis ir supilamas kupstelis. Kai vietos mažai, pasitenkinama kupsteliu su alpinariumo fragmentais.
Nuokalnėje esančiame sklype, priesmėlio dirvoje, specialaus drenažo nereikia, tik pagerinama dirva. Priemolio ar molio dirvožemyje būtinas drenažas. Ant suformuotos kalvelės supilamas 10 cm stambaus žvyro ar skaldos sluoksnis, ant jo - 5 cm stambiagrūdžio smėlio ir ne mažiau kaip 10-15 cm paruošto žemių mišinio (velėninė, lapinė ir smėlis - 1:1:0,5, arba velėninė, smėlis ir durpės - 2:1:1).

Kompoziciniai akcentai
Alpinariumo pagrindas daromas iš didelių lauko riedulių arba akmeninėmis sienutėmis (stačiame nuolydyje) sutvirtintų šlaitų.
Akmenys turi funkcinę ir dekoratyvinę paskirtį. Jie palaiko reikalingą kalnų augalams vėsą ir sudaro kompozicinius akcentus. Tinka tiek vietiniai, tiek atvežtiniai akmenys: įvairių spalvų granitai, dolomitai. Vietiniai labiau susilieja su esamu peizažu. Atvežtiniai - išsiskiria iš visumos, ryškiau matomi. Verčiau panaudoti didesnius, stambesnius akmenis negu daug mažų.

Alpinė liūtpėdė

Alpinė liūtpėdė

Geriausiai tinka želdyne neaukštos (iki 80 cm aukščio) sienutės iš natūralaus akmens. Atraminei sienutei, kaip ir alpinariumui, paprastai naudojami stambesni akmenys. Sienutės kontūras, taip pat ir akmenų išdėstymas, turėtų būti netaisyklingi. Laisvesnė kompozicija artimesnė alpinariumui.

Alpinė liūtpėdė - vien as iš populiariausių alpinariumo augalų.
VL archyvo nuotrauka

Akmenų išdėstymas
Pirmiausia alpinariumo apatinėje dalyje išdėstomi didžiausi akmenys. Pats didžiausias ir įdomiausias išrenkamas pagrindiniu. Duobutė akmeniui turi būti kiek didesnė ir platesnė už jo pagrindą. Žemės aplink gerai prispaudžiamos, kad neliktų oro tarpų. Užlipus ant akmens, jis neturi judėti. Kelis akmenis pastatykite vertikaliai - tai bus kompozicijos vertikalūs akcentai. Šalia jų priderinami keli mažesni.
Akmenys sustatomi taip, kad atrodytų lyg įaugę į žemę (po žeme turi atsidurti 1/3-1/2). Daugumą išdėstykite beveik horizontaliai ar su nedideliu pakrypimu, vienus - grupelėmis, kitus - pavieniui. Likusius akmenis šlaito viršūnės link dėkite pasilypėdami ant sudėtų žemiau. Viršūnei palikite plokštesnius, mažiausius akmenis.
Alpinariume geriau tinka juostuoti, briaunoti, pailgi akmenys, o apvalūs - prie vandens telkinių: upelių, baseinėlių.
Didesniuose alpinariumuose įrengiami truputį vingiuojantys takeliai. Jie išklojami plokščiais akmenimis, statesnėse vietose įrengiami netaisyklingos formos akmenų laipteliai. Apatinėms pakopoms imami stambiausi, o viršutinėms - mažiausi akmenys.

Augalai alpinariume
Augalai išdėstomi kaip daugiamečių gėlių grupėje: sudaromos augalų grupės, išskiriami pavieniai, ypatingi augalai. Alpinariumuose auginami įvairių rūšių šilokai, pavasariniai adoniai, kalniniai ir kaukaziniai vaistučiai, karpatiniai katilėliai, aubretės, alpiniai ir šliaužiantieji astrai, flioksai, čiobreliai, alpiniai gvazdikai, alpinės liūtpėdės, įvairios perkūnropės, plukės, raktažolės, uolaskėlės ir kt.
Neretai alpinariume sodinami ir dekoratyviniai krūmeliai bei medeliai. Jie derinami su daugiametėmis bei vienametėmis gėlėmis. Nenorint daug laiko gaišti augalų priežiūrai, sodinami tik dekoratyviniai sumedėję augalai: jų yra įvairiausių formų bei atspalvių. Tačiau gyviausi ir spalvingiausi, maloniausi - įvairių rūšių augalais apsodinti alpinariumai.
Pirmiausia sodinami aukščiausi (apačioje, prie didžiausių akmenų), paskui - smulkesni augalai (aukščiau). Kiliminiai išdėstomi 30 cm, o maži, lėtai augantys - 15-20 cm atstumais. Greta - kontrastingų spalvų ar formų augalai.
Pasodinus augalus, alpinariumo šlaitus ir dirvą apie augalus galima užpilti skalda. Akmenų ir skaldos spalvos turi derėti. Geriausia tinka rusva, pilkšva. Kontrastingos labai šviesios ar tamsios spalvos netinka.

Šlaitams siekiama suteikti natūralaus kalnelio formą

Šlaitams siekiama suteikti natūralaus kalnelio formą

Šlaitamssiekiama suteikti natūralaus kalnelio formą. Toks šlaitas ne tiknatūraliau atrodo, bet yra patogesnis augalams išdėstyti.

VL archyvo nuotrauka

Platinti, skelbti, kopijuoti Krašto spaudos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško UAB "Krašto spauda" sutikimo draudžiama. Susitarti dėl turinio galima parašius laišką adresu redakcija@krastospauda.lt
atgal
Palikti komentarą
Vardas:* El. paštas:
Komentaras:*
2008 metai - Gegužė
Leonas Juozelskis pirmasis į Lietuvą atvežė kai kurių veislių augalus
2008 Gegužės mėn. 30 d. 23:00
Šviesaus veido, nedidelio ūgio Leoną Juozelskį įsidėmėjo jau kelinta sodininkų mėgėjų ir profesionalų bei... valdininkų karta. Aukščiausios kategorijos sodininkas, prityręs lektorius, karštasšeimos ūkio ir kooperacijos idėjų propaguotojas... »
Kamanės geriau apdulkina augalus nei bitės
2008 Gegužės mėn. 30 d. 23:00
Uogų augintojas susigundė paeksperimentuoti - iš Olandijos atsivežė kamanių serbentynui apdulkinti. Netoli šimto hektarų įvairių uogų auginantis biržietis DainiusKrivičius šiemet su nekantrumu lauks juodųjų serbentų derliaus.Ūkininkas... »
2008 Gegužės mėn. 30 d. 23:00
Aptvaras visu perimetru apjuosiamas plastmasiniu 30-50 cm aukščiotinkleliu. Aptvaras gali būti iki hektaro ploto. Tinklas sutvirtinamasmediniais, plastmasiniais ar metaliniais kuoliukais, ant kuriųužmaunami izoliaciniai plastmasiniai vamzdeliai... »
Apsauginis tinklelis duryse.
2008 Gegužės mėn. 30 d. 23:00
Lietuva - ne atogrąžos, kur ramybės neduoda moskitai, tačiau vasarą ir mums būstus tenka saugoti nuo vabzdžių. Vos pravėrus langą, orams atšilus į kambarius lekia uodų būriai. Po jųantpuolio pradeda atkakliai lįsti musės, vapsvos ir kitos... »
Jausmingasis jazminas
2008 Gegužės mėn. 30 d. 23:00
Aromatas yra neapčiuopiamas, kaip ir laimė, bet jis veikia. Pasak kvapų specialistų, darželinio jazmino kvapas skatina protinę veiklą, kūrybinės minties polėkį. »
Parodos „Expo Zaragoza 2008“ emblema
2008 Gegužės mėn. 30 d. 23:00
Birželio 14-ąją Ispanijoje prasidės 45-oji pasaulinė paroda „ExpoZaragoza 2008“, kurioje dalyvaus ir Lietuva. Saragosos miestevyksiančios parodos organizatoriai nusprendė atkreipti dėmesį į vienąpagrindinių žmoniją kamuojančių problemų... »
Burkvydas Kaluškevičius geba jausti geobiolaukus
2008 Gegužės mėn. 23 d. 23:00
Anomalijas pripažįstantis naujasis amžius ieško būdų, kaip išvengti neigiamo jų poveikio žmogui ir gamtai. Kodėl kai kuriuose kelio ruožuose avarijos nutinka daug dažniau neikitur? Kodėl pastato siena toje pačioje vietoje, nepaisant visųpastangų... »
Šiltėjantis klimatas gali atnešti dar vėlyvesnių šalnų
2008 Gegužės mėn. 23 d. 23:00
Gegužės viduryje per Lietuvą praslinkusios šalnos gali būti ne paskutinės. Pagal gamtos kalendorių kai kuriuose Lietuvos regionuose šalnospavasarį būna du, tris ar net keturis kartus. Pirmosios - kai pražystalazdynai, baltalksniai, ankstyvieji... »
Šalia pagrindinio alpinariumo galima įrengti alpinariumo palydovus - akmenų fragmentus
2008 Gegužės mėn. 23 d. 23:00
Alpinariumas dažnai derinamas su vandens telkiniu. Reljefo, augalų bei vandens telkinio visuma ramina, gaivina. Gėlyno tipą, jo dydį bei pobūdį daug lemia reljefas. Kai jis kalvotas,gėlynas geriau apžvelgiamas, be to, susidaro įvairesnės augimo... »
2008 Gegužės mėn. 23 d. 23:00
Išvykstant ilgesniam laikui namus verta palikti tinkamai sutvarkytus. Šiltajam metų sezonui daugelis miestiečių visai vasarai persikelia įužmiesčio namus. Susiruošia, žinoma, paskubomis, neretai bute palikdaminemažą netvarką, tad rudeniop... »
Nuosavos žemės neturintys žmonės pasiželdina bent svogūnų laiškų
2008 Gegužės mėn. 23 d. 23:00
Nedideles žalias erdves ar dekoratyvų daržą galima įrengti ant stogo, balkone ar verandoje. Maža erdvė nušvis įvairiomis spalvomis ir teiks naudą, jei tarp gėlių ir želdinių augs daržovės, prieskoniniai augalai. »

Naujausios


Pasiūlymai

Informacija kasdien

Vardadieniai:

Germilas, Germilė, Kotryna, Santautas

TV programa:

   
TV3 programa
LNK programa
BTV programa
   
   
LTV programa
TV6 programa
LTV2 programa
Lietuvos Rytas. TV
   

Apklausa

Ar reikia leisti savanoriams laikyti namuose ginklus?

Kainos

Degalai:

Valiutos:

2015-11-25
Valiutos_usd
USD     0.8903 LT
EUR  
Arrow down
1 LT
Valiutos_gbp
GBP     1.3763 LT

Daugiau...

Žaliavos:

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow down
42.86   bar.
Dujos
Arrow down
2.292   MMBTU
Auksas
Arrow up
1077.5   oz

Anupro Dirvelės nuotykiai

Tik pasidairyk truputį – Meilė kiekvienam kamputy. Onė nori sužinoti, Kaip tą meilę išmatuoti.
Giedrius myli savo Ingą. Ji su vaikinu laiminga. O Anupras savo fėją Jau kadais įsižiūrėjo.
Kastė džiaugiasi anūkais Ir vaišina riestainiukais. Kempė irgi kažką myli, Tik nesako niekam. Tyli.
Onė tik ranka numoja: – Lai kompiuteriai matuoja. Jiems paprakaituoti teks, Bet vargu ar pasiseks.