Parsisiųskite

 
Gauk naujienas el. paštu:
Atsisakyti
 
 

Priedų archyvas 2008 metai - Vasaris Nuo nervinio išsekimo iki infarkto – vienas žingsnis

2008 Vasario mėn. 14 d. 23:22

Nuo nervinio išsekimo iki infarkto – vienas žingsnis

Aktyvūs, atsakingi, greiti, motyvuoti. Tokiomis savybėmis norime suspindėti prieš darbdavius, kolegas, net šeimos narius. Tačiau ne visi vienodai sugebame atlaikyti šiuolaikinio gyvenimo primestą tempą. Vis dažniau darbingi žmonės kalba apie nervinį išsekimą, nuolatinį nuovargį. Kaip to išvengti ir neprisišaukti dar rimtesnių negalavimų?

Sportas ir kūno kultūra - tiesiausias kelias sveikatai stiprinti.

Vargino gyvenimas dėl kitų
Trisdešimt penkerių Viktorija niekada nesiskundė sveikata, miego sutrikimais ar pakrikusiais nervais. Gerai sekėsi darbe, greitai sukdavosi namie, spėdavo aplankyti tėvus. Galima sakyti, buvo pavyzdinga darbuotoja, žmona, mama ir dukra. Kaip tuomet jai atrodė, viską suspėdavo be didesnės įtampos ar streso.
Viktoriją gerai vertino darbovietėje, ji gaudavo atsakingų užduočių, ilgiau užtrukdavo darbe - nenorėjo nuvilti viršininkų. Vis daugiau ką nuveikti atsirasdavo ir namie, senstantys tėvai taip pat pradėjo reikalauti daugiau dėmesio, reikšti pretenzijas.
Viktorija pastebėjo, kad maždaug prieš dvejus metus jos būsena pradėjo keistis. Darbas darėsi atgrasus, kone kiekviena nauja užduotis kėlė stresą. Darbe visas emocijas laikė savyje, tačiau, grįžusi namo, vis dažniau prapliupdavo ašaromis, aprėkdavo artimuosius.
Savijauta dar pablogėjo, kai sutriko miegas. Jeigu ir gerai išsimiegodavo, iš pat ryto jautėsi pavargusi. Jėgų neatgaudavo ir po savaitgalių.
Viktorija sakė esanti dėkinga draugei, paskatinusiai ją nueiti pas gydytoją, iš kurio išgirdo - nervinis išsekimas. Po specialistų rekomendacijų ir pačios pastangų moteris sakė vėl atgavusi gyvenimo džiaugsmą. Ir svarbiausia - suvokusi, kad buvo pamiršusi save ir gyvenusi dėl kitų.

Darbo ir poilsio režimo stoka
Specialistai pastebi, kad nervinį išsekimą gali sukelti ne tik nuolatinė įtampa ar stresas, bet ir be tinkamo režimo dirbamas fizinis ar protinis darbas.
Psichiatras psichoterapeutas Raimundas Alekna sako, jog nervinis išsekimas neatsiranda staiga, o kaupiasi palaipsniui, ir šie negalavimai pirmiausia pasireiškia dėl netvarkingos gyvensenos.
„Kai žmogus įsivaizduoja, kad gali dirbti be poilsio, be atostogų, be saiko vartoti stimuliatorius - alkoholį, kavą, dirbti daugiau nei 8 valandas, tuomet prasideda problemos: miego sutrikimai, nuovargis, verksmingumas, pesimistinės nuotaikos“, - pastebėjo psichiatras psichoterapeutas.
Nervinį išsekimą paskatina stresai, nemalonūs išgyvenimai, konfliktai. Visą tai įveikti kur kas sunkiau, kai žmogus nesilaiko darbo ir poilsio režimo, būna išsekęs.
„Sovietinė valdžia žmonėms liepė dirbti 8 valandos ne todėl, kad juos mylėjo ir tausojo. Ir tada buvo aišku, kad viršvalandžiai - neproduktyvūs. Maža to, padirbėjus daugiau nei 8 val., kitą dieną gali tekti taisyti klaidas“, - nepersitempti darbe patarė R.Alekna.

Nesuvokia savo būsenos
Dažnai žmonės net nesuvokia būsenos, susijusios su jų psichika, ir neieško specialistų pagalbos. Į medikus dažniau žmonės kreipiasi, kai jiems skauda fizinį kūną ir jaučia aiškius simptomus.
Šeimos gydytojai pastebi, jog vis dažniau sulaukia pacientų, kurie skundžiasi nugaros, galvos, pilvo skausmais. Tačiau, apžiūrėję juos, medikai dažnai organinių pakitimų neranda ir pataria ieškoti psichologinių skausmo priežasčių. Bet į psichologines negalavimų priežastis neretai žmonės tik numoja ranka.
Apie prastas pasekmes nepagalvoja ir tie žmonės, kurie suvokia savo būsenos priežastį, tačiau, sukaupę valią, daug dirba ir mano, kad pailsės išėję į užtarnautą poilsį.
„Reikia suvokti, kad išsekimas, nuovargis - tik tarpinis variantas. Toliau seka depresija, infarktas, insultas, savižudybė, išprotėjimas...“ - sakė R.Alekna.
Tačiau jeigu žmogus laiku apsilanko pas gydytoją ir laikosi jo rekomendacijų - nepersidirba, laiku eina miegoti, randa sau malonių pomėgių ir pan. - nuovargis ir išsekimas praeina ir be vaistų.

Liguistų potraukių pinklės
Psichiatras psichoterapeutas R.Alekna tvirtino, kad su išsekusiais, nuovargio kamuojamais pacientais susiduria kasdien. Anot gydytojo, tokių problemų turinčių žmonių gausumą liudija ir skelbiama statistika apie priklausomybes nuo žalingų potraukių.
Pervargusiems žmonėms atrodo, kad jiems atsipalaiduoti padeda svaigalai, azartiniai žaidimai, „šopingai“. Tačiau tai - tik laikinas ir apgaulingas atsipalaidavimas, kuris tik pagilina žmogaus negalavimus, dar blogiau - suformuoja liguistus potraukius.
R.Alekna atkreipė dėmesį, jog požiūrį į darbą, poilsį suformuoja šeimos pasaulėžiūra, auklėjimas. „Mūsų pacientai prisimena, kaip tėvai juos vaikystėje ragino nedykinėti prie knygų, o dirbti. Todėl dabar ir turime tokią visuomenę, kuri tik dirba, dirba, o dažnas pilietis nelabai ir supranta, dėl ko tą daro“, - prasto auklėjimo pasekmes įžvelgia psichoterapeutas.

Sveika gyvensena - sveikatos pagrindas
Sveikos gyvensenos propaguotojai sako, jog priemonių, kaip išvengti išsekimo, įtampos, stresų, yra daug. Mankšta, dažnas buvimas gamtoje, lengvas sportas, malonūs pomėgiai, pokalbiai su bendraminčiais, geros mintys ir šypsena veide - visa tai labai padeda pailsėti nuo protinio darbo, išvengti rutinos. Gerai savijautai svarbus ir sveikas, visavertis bei subalansuotas maistas.
Pavargusiems ir išsekusiems žmonėms specialistai pataria atkreipti dėmesį ir į kvėpavimą. Neretai dėl paviršinio kvėpavimo žmogaus organizmas nepakankamai aprūpinamas deguonimi, dėl to jaučiamas nuovargis, stokojama energijos.
Žolininkai pataria neužmiršti žolelių arbatų. Nuotaiką pagerina raudonasis dobilas, pipirmėtė, o jeigu žmogaus kraujo spaudimas žemas, tinka mūsų universali vaistažolė - jonažolė. Įtampą padeda pašalinti ir vaistinė verbena bei kt. vaistažolės.

Platinti, skelbti, kopijuoti Krašto spaudos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško UAB "Krašto spauda" sutikimo draudžiama. Susitarti dėl turinio galima parašius laišką adresu redakcija@krastospauda.lt
atgal
Palikti komentarą
Vardas:* El. paštas:
Komentaras:*
2008 metai - Vasaris
Kauno marių regioninio parko ribos
2008 Vasario mėn. 26 d. 23:00
Išplėtę regioninių parkų apsaugos zonų ribas, aplinkos sargai suvaržė tūkstančių šalies žmonių teises. Kai kurie kaimai jau įvardijami kaip buvę, nors gyventojai nesirengia iš jų išsikraustyti. Žmonės tikina netylėsią ir planuoja... »
Veronika ir Vladas Žymančiai
2008 Vasario mėn. 26 d. 23:00
Šilališkio Vlado Žymančiaus bėdos prasidėjo nuo 1992-ųjų. Nors, tiesąsakant, iš pradžių jokios bėdos nė nebuvo. Buvo tik valstybinė statybosįmonė, iš kurios vėliau išsirito akcinė bendrovė, kuri ilgainiui taippat išleido paskutinį... »
Veronika ir Vladas Žymančiai
2008 Vasario mėn. 26 d. 23:00
„Būti Vilniuje ir neaplankyti Aušros vartų Mergelės Marijos - tas pat, kaip būti Romoje ir nepamatyti popiežiaus”, - mėgdavo sakyti vilniečiai. Dažno kataliko lietuvio, taip pat - lenko, baltarusio namuose rasime ant sienos kabantį paveikslą... »
Daug dirvonuojančių plotų
2008 Vasario mėn. 26 d. 23:00
Ekonomiškai nepagrįstai ir chaotiškai žemės reformai sutvarkyti Lietuvoje dar prireiks bent dviejų dešimtmečių specialistų kvalifikuoto darbo ir daug lėšų. »
Pomidorai šviesą mėgstantys augalai
2008 Vasario mėn. 26 d. 23:00
Pomidorai auginimui nešildomuose šiltnamiuose sėjami jau kovo viduryje. Tinkamiausi sodinti 50-55 dienų daigai. daigai. »
2008 Vasario mėn. 26 d. 23:00
Iki 1998 metų Europoje nebuvo užfiksuota gyvūnų mėlynojo liežuvioligos, išskyrus atskirus atvejus, nustatytus Ispanijoje ir Graikijoje.Šiuo metu šios ligos protrūkiai Europoje pradėti registruoti visdažniau. »
Paprastieji erančiai
2008 Vasario mėn. 22 d. 23:00
Pirmieji pavasario pranašai Lietuvoje paprastai būna svogūninės ar šakniagumbinės gėlės. Ankstyvajam žydėjimui jos pasiruošia jau iš rudens: pakitusiose šaknyse ar stiebe sukaupia pakankamai maisto medžiagų ir suformuoja žiedpumpurius... »
2008 Vasario mėn. 22 d. 23:00
Mulčią daugiausia naudojame gėlėms ar daržo lysvei apdėti. Jį mėgsta ir dekoratyviniai augalai: greičiau auga, mažiau puolami ligų ir kenkėjų. kenkėjų. »
Renault Laguna
2008 Vasario mėn. 22 d. 23:00
23-iojo tarptautinio Paryžiaus automobilių festivalio žiuri gražiausiu 2007 metų automobiliu pripažino „Renault Laguna“ su universalo kėbulu („Laguna Estate“). Visos Europos automobilių gerbėjų ir komisijos sprendimu naujoji „Laguna... »
Sigitas Girdžius
2008 Vasario mėn. 22 d. 23:00
Raseiniškis individualios vairuotojų ruošimo mokyklos vadovas Sigitas GIRDŽIUS yra pirmasis tokios mokyklos įkūrėjas Lietuvoje ir veikiausiai visose Baltijos šalyse. Jo mokykla pagal joje paruoštų vairuotojų žinias ir įgūdžius patenka į pirmąjį... »
Sigitas Girdžius
2008 Vasario mėn. 22 d. 23:00
Aukšta, tiesios laikysenos Regina Glebavičienė nepraleidžia televizijos laidų apie emigrantus. Stebisi, kad daugelis jų dejuoja, kaip jiems ten, užsienyje, sunku, o į tėvynę negrįžta! Ji iš patirties žino, ką reiškia būti emigrantu. Ketverius... »
Lodze vandens takas
2008 Vasario mėn. 22 d. 23:00
Vandens telkiniai soduose ir parkuose įrengiami jau ne vieną šimtą metų. Egiptiečių sodus centrinėje dalyje ar pakraščiuose puošdavo taisyklingostačiakampio, kvadrato ar T formos vandens baseinai, šalia kuriųaugdavo gėlės. »
2008 Vasario mėn. 19 d. 23:00
Televizijos laidoje garbūs ponai ir gražios damos diskutuoja apie abortus. Kaip ir dera tokiose laidose, vieni pasisako už ir gina savo argumentus, kiti - prieš ir tam taip pat turi svarių argumentų. Bet į redakciją paskambino mūsų skaitytoja... »
Įvairūs riešutai
2008 Vasario mėn. 19 d. 23:00
Riešutai - puikus užkandis skubantiems, būtent jais dietologai pataria malšinti alkį nespėjusiems papietauti. Tinka jie ir ant šventinio stalo. »
Kova dėl atšokusio kamuolio
2008 Vasario mėn. 19 d. 23:00
Mažąją Lietuvos krepšinio federacijos taurę laimėjo Anykščių „Puntukas-Jarimpeksas“. „Puntukas-Jarimpeksas“. »
Naujajame Orleane vyko NBA „Visų žvaigždžių“ varžybos
2008 Vasario mėn. 19 d. 23:00
Visą savaitgalį po uraganų siautėjimo atsigaunančiame Naujajame Orleane (JAV) vyko NBA „Visų žvaigždžių“ varžybos. varžybos. »
2008 Vasario mėn. 19 d. 23:00
Geros augalų veilės
2008 Vasario mėn. 19 d. 23:00
Į Nacionalinį augalų veislių 2008 m. sąrašą numatyta įrašyti 79 naujas įvairių žemės ūkio augalų rūšių ir daržovių veisles. veisles. »
2008 Vasario mėn. 19 d. 23:00
Bulves, cukrinius, puscukrinius ir pašarinius runkelius, morkas kiaulėms šerti paprastai naudoja smulkesni ūkiai. Pašariniai šakniavaisiai taip pat praverčia sudarant racionus ekologiškai auginamoms riestauodegėms. riestauodegėms. »
Kalvis Egidijus Latėnas
2008 Vasario mėn. 19 d. 23:00
Kiekvienam meistrui maga turėti nuosavą dirbtuvę. Rūpėjo ir Egidijui Latėnui suktis nuosavoje kalvėje. kalvėje. »
SEB bankas informaciją telefonu teiks ir sekmadieniais
2008 Vasario mėn. 19 d. 23:00
SEB banko grupės bendrovė „SEB investicijų valdymas“ investuotojams pasiūlė naują saugesnę investavimo galimybę - dalį investicijų apsaugantį investicijų fondą. Pirmojo Lietuvoje dalies investicijų apsaugą teikiančio investicijų fondo... »
2008 Vasario mėn. 19 d. 23:00
Praėjusią savaitę „Hansabankas“ pradėjo teikti klientams pažymas, reikalingas pajamų mokesčio ir turto deklaracijoms užpildyti. Pažymos išduodamos nemokamai - tereikia prisijungti prie internetinio banko „hanza.net“ arba kreiptis į artimiausią... »
Mokiniai privalo prisisegti atšvaitus
2008 Vasario mėn. 14 d. 23:37
Kokią įtaką eismo saugumui daro naujai priimtos Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisos, bandė įsitikinti „Valstiečių laikraščio“ žurnalistė. Ji dalyvavo viename iš keliolikos sausio mėnesį Kelmės policijos komisariato... »
2008 Vasario mėn. 14 d. 23:36
Nuo 2008 m. pradžios sugriežtinta atsakomybė už Kelių eismo taisyklių pažeidimus padėjo pasiekti pirmąją pergalę kelių kare. Per pirmąjį šių metų mėnesį žuvo mažiausiai eismo dalyvių per pastaruosius 5 metus. Sausio mėnesį, lyginant... »
2008 Vasario mėn. 14 d. 23:36
Šią savaitę „Renault“ oficialiai pristatė pirmąjį keturiais rataisvaromą visureigį savo modelių gamoje - „Koleos“. Naujasis kompaktiškas„Renault“ visureigis derina efektyvią visų varomųjų ratų važiuoklę,lengvojo automobilio... »

Naujausios


Pasiūlymai

Informacija kasdien

Vardadieniai:

Germilas, Germilė, Kotryna, Santautas

TV programa:

   
TV3 programa
LNK programa
BTV programa
   
   
LTV programa
TV6 programa
LTV2 programa
Lietuvos Rytas. TV
   

Apklausa

Ar reikia leisti savanoriams laikyti namuose ginklus?

Kainos

Degalai:

Valiutos:

2015-11-25
Valiutos_usd
USD     0.8903 LT
EUR  
Arrow down
1 LT
Valiutos_gbp
GBP     1.3763 LT

Daugiau...

Žaliavos:

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow down
42.86   bar.
Dujos
Arrow down
2.292   MMBTU
Auksas
Arrow up
1077.5   oz

Anupro Dirvelės nuotykiai

Tik pasidairyk truputį – Meilė kiekvienam kamputy. Onė nori sužinoti, Kaip tą meilę išmatuoti.
Giedrius myli savo Ingą. Ji su vaikinu laiminga. O Anupras savo fėją Jau kadais įsižiūrėjo.
Kastė džiaugiasi anūkais Ir vaišina riestainiukais. Kempė irgi kažką myli, Tik nesako niekam. Tyli.
Onė tik ranka numoja: – Lai kompiuteriai matuoja. Jiems paprakaituoti teks, Bet vargu ar pasiseks.