Parsisiųskite

 
Gauk naujienas el. paštu:
Atsisakyti
 
 

Pirmas puslapis 2009 metai - Kovas Kyla nauja emigracijos banga

2009 Kovo mėn. 22 d. 06:00

Kyla nauja emigracijos banga

Manoma, kad Lietuvai atgavus nepriklausomybę nuo 1990 metų šalį paliko apie pusę milijono žmonių.

Manoma, kad Lietuvai atgavus nepriklausomybę nuo 1990 metų šalį paliko apie pusę milijono žmonių. Martyno Vidzbelio nuotrauka

Įsišėlęs nedarbas mūsų šalyje, bankuose paimti kreditai būstams statyti vis dažniau verčia laimės ieškoti svetur apie tai anksčiau net nepagalvojusius Lietuvos žmones.

Spaudžia skolos

Įdarbinimo užsienyje agentūros prabilo apie antrąją didžiąją emigracijos bangą po įstojimo į ES. Daugelis ieškančiųjų darbo užsienyje tai daro jau ne norėdami daugiau užsidirbti, o tiesiog stengdamiesi išgyventi ir sumokėti skolas. „Turiu finansinių įsipareigojimų bankams: apsidraudžiau gyvybės draudimu, paėmiau vartojimo paskolą automobiliui pirkti, – pasakojo kaunietis Romas Svidaravičius. – Kol turėjau darbą statybose, laiku mokamą atlyginimą, rūpesčių nebuvo, bet dabar, gaudamas tik bedarbio pašalpą, jaučiuosi įspraustas į kampą, todėl vėl skolinsiuosi pinigų, kad galėčiau išvykti iš Lietuvos.“

Vyras ketina išvykti į Airiją, kur jau kelerius metus įsikūręs jo pusbrolis. „Jis sakė, kad yra laisvų vietų įmonėje, užsiimančioje pastatų griovimu. Aišku, man, kaip mūrininkui, tai savotiškas smukimas žemyn, bet tai geriau nei sėdėti ir verkšlenti. Nors sunkmetis ir užsienyje, bet ten matau daugiau galimybių išgyventi“, – nepraranda optimizmo R.Svidaravičius.

Agentūrose – antplūdis

Kelių kalbintų įdarbinimo paslaugas užsienyje teikiančių bendrovių atstovai vieningai tvirtino sulaukę naujo besiruošiančiųjų emigruoti antplūdžio. Didžiojoje Britanijoje darbo vietas siūlančios įmonės „Aulina“ direktorė Rita Biliukaitė teigė, kad klientų per pastaruosius mėnesius sulaukia dvigubai daugiau. „Pernai per mėnesį kreipdavosi iki 50 žmonių, dabar – apie 100, – sakė ji. – Norinčių išvykti būtų dar daugiau, bet nemažai bedarbių neturi pinigų susimokėti už mūsų paslaugas.“ Už darbo paieškas užsienyje įdarbinimo agentūros prašo vidutiniškai 1,5–2,2 tūkst. litų.
Įmonės „Qbis“ direktorius Sergejus Naumčikas tvirtino, kad į kontorą per dieną ateina iki 15 bedarbių ir dar tiek pat paskambina. „Jau niekur nededame reklaminių skelbimų“, – sakė S.Naumčikas.
Bendrovės „Darbo konsultacijos“ direktorius Andrius Litvinas pastebi, kad dažniausiai kreipiasi statybininkai, maždaug 40 metų moterys ir jauni žmonės, turintys skolų, bet praradę darbus. „Anksčiau žmones į Vakarus viliojo galimybė daugiau užsidirbti, o dabar jie tai daro iš nevilties, netekę pajamų, spaudžiami skolų“, – kalbėjo vadovas.
A.Litvinas pastebi, kad nemažai žmonių ateina nenorėdami prarasti išperkamąja nuoma įsigytų automobilių, skolon pirktų būstų. „Todėl norintieji išvykti šiandien piktesni nei ankstesni emigrantai, kurie važiavo kupini vilčių praturtėti. Dabar žmonės nori tiesiog išgyventi, įvykdyti prisiimtus fi nansinius įsipareigojimus“, – pastebi direktorius.

Darbo svetur dar yra

Nors ir Vakarų Europos šalyse taip pat didėja nedarbas, ekonomika išgyvena recesiją, tačiau įdarbinimo agentūrų vadovai tikina, kad jose dar liko nemaža nekvalifi kuoto darbo pasiūla. „Darbininkų žemės ūkyje, maisto ir kitų produktų pakuotojų, manau, visada reikės“, – svarstė R.Biliukaitė.
A.Litvinas tikino, kad ir jis pats, ir jo pavaldiniai daug laiko, lėšų skiria kelionėms po įvairias Vakarų Europos šalis – ieško darbo pasiūlymų. „Yra daug įmonių, kurioms visada reikės pigesnės darbo jėgos, – aiškino jis. – Suprantama, šiuo metu visiems mūsų klientams darbo surasti ne visada pavyksta.“
S.Naumčikas pasakojo, kad daugiau kaip pusė jų klientų – aukštąjį išsilavinimą turintys asmenys. „Mes siūlome darbus Olandijos šiltnamiuose, sandėliuose, pakavimo cechuose, bet darbdaviai reikalauja mokėti ang lų arba vokiečių kalbas, – aiškino S.Naumčikas. – Šiuo metu ten daug lenkų emigrantų, tarp jų – ir vadybininkų, todėl lenkams nebūtina mokėti kitų kalbų.“
Pasak S.Naumčiko, šiuo metu Olandijoje, dirbant 40 val. per savaitę, įmanoma uždirbti 200 eurų (atskaičius mokesčius). „Apgyvendinimo išlaidas prisiima darbdaviai, – sakė S.Naumčikas. – Pamenu anksčiau, kai Lietuvos statybininkai sužinodavo,kad užsienyje gausią 1000 eurų per mėnesį, tik nusijuokdavo, bet dabar žmones ir toks atlygis tenkina.“ Didžiosios Britanijos fabrikuose per valandą emigrantai vidutiniškai uždirba iki 6 svarų sterlingų.

Daug apgavikų
Į įdarbinimo užsienyje paslaugas teikiančias agentūras dažniausiai kreipiasi statybininkai. Klaudijaus Driskiaus nuotrauka

Į įdarbinimo užsienyje paslaugas teikiančias agentūras dažniausiai kreipiasi statybininkai. Klaudijaus Driskiaus nuotrauka

Jau nuskambėjo ne vienas atvejis, kai, susigundę pasiūlymais dirbti užsienyje, lietuviai liko it musę kandę. Agentūrų vadovai taip pat sakė pastebintys, kad suaktyvėjo apgavikai. „Dėl sukčių veiklos ieškantys darbo žmonės abejoja ir legalių agentūrų veikla“, – skundėsi R.Biliukaitė. A.Naumčikas pastebi, kad šiuo metu padaugėjo asmenų, perparduodančių kontraktus. „Jie pasirašo sutartis su darbdaviais ir parduoda savo vietas už kokius 600 Lt, – pasakojo direktorius. – Kiti darbdaviams pažada surasti daug pigios darbo jėgos, deda skelbimus. Bet tokie veikėjai dirba be jokių garantijų, todėl vis daugėja apgautų žmonių.“ Tarptautinės migracijos organizacijos projektų vadovė Ieva Budvitytė irgi tvirtino, kad sulaukia vis daugiau apgautų žmonių skambučių iš užsienio. „Sunkmečiu žmonės emigruoja labiau stichiškai, desperatiškai ieško darbo, todėl tai palankus metas sukčiams“, – aiškino ji.

Išvyko jau pusė milijono

Lietuva pagal emigracijos mastą kelerius metus pirmavo ES. Pasak Statistikos departamento Demografi - nės statistikos skyriaus vedėjos Danguolės Svidlerienės, atsižvelgus, kiek kasmet išvyksta žmonių, galima teigti, kad nuo 1990 m. šalį paliko apie pusę milijono žmonių. „Labai daug žmonių išvažiuoja to nedeklaruodami, bet po įstojimo į ES tokių vis mažėja, nes daugelis užsienyje nori tvarkyti įvairius dokumentus, todėl nurodo tikslią gyvenamąją vietą“, – kalbėjo vedėja. 2005 m. nedeklaravusiųjų išvykimo buvo 32,5 tūkst. (dvigubai daugiau nei deklaravusiųjų), 2006 m. – 15,2 tūkst. (deklaravusiųjų – 12,6 tūkst.), 2007 m. – 13,8 tūkst. (deklaravusiųjų 12,7 tūkst.). Statistika byloja, kad didžiausia emigracijos banga buvo 2005 m., tada iš viso išvyko apie 50 tūkst. žmonių. Vėliau emigrantų po truputį mažėjo. Buvo prabilta, kad emigruoti jau nėra kam, tačiau sunkmetis šią nuomonę pakeitė.

Audra Sipavičienė

Žmonėms reikia informacijos
Audra Sipavičienė, Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro vadovė
Daugėja mums skambinančių ir klausiančių apie išvykimo į užsienį galimybes. Akivaizdu, kad krizė vėl paskatins emigraciją. Pastebime, kad žmonėms trūksta informacijos apie savo teises užsienyje, kokių reikia dokumentų išvykstant, kitų svarbių žinių. Šiemet neturime fi nansavimo mūsų įsteigtam ir veikusiam informacijos centrui. Bet dabar jis yra labai aktualus, todėl ieškome lėšų centro veiklai atnaujinti. Manau, daugės ne tik išvykstančiųjų, bet ir grįžtančiųjų – nedarbas užsienyje neaplenkia ir emigrantų. Bus daug rūpesčių tiems, kurie iki šiol vis dar dirbo nelegaliai – grįžę jie neturės socialinių garantijų. Mums nerimą kelia ir nelegali imigracija. Pasaulinės krizės sąlygomis imigrantų daugės ir Lietuvoje. Nemažai jų susigundo apgavikų pažadais, kad, atvykus į Lietuvą, dirbti bus galima visoje ES.

Jonas Guzavičius

Išsaugojusieji darbuotojus laimės ateityje
Jonas Guzavičius, Pramonininkų konfederacijos viceprezidentas
Valstybės požiūriu suaktyvėjusi emigracija – praradimas šaliai. Tuo tarpu darbdaviams tai jau neaktuali problema. Nežinau įmonės, kuri šiuo metu skųstųsi nerandanti gerų darbuotojų. Tačiau tos bendrovės, kurios sugebės išsaugoti kuo daugiau specialistų, atsisakydamos pelnų, turės daug geresnes startines pozicijas augimui, kai pasibaigs sunkmetis. Dabar jau reikia pagarbiai žiūrėti į žmogų, kuris priverstas emigruoti. Tai jis daro norėdamas paprasčiausiai išgyventi.

Platinti, skelbti, kopijuoti Krašto spaudos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško UAB "Krašto spauda" sutikimo draudžiama. Susitarti dėl turinio galima parašius laišką adresu redakcija@krastospauda.lt
atgal
Palikti komentarą
Vardas:* El. paštas:
Komentaras:*
2009 metai - Kovas
„Pasvalio duonos“ direktorę Aleksandrą Saveikienę džiugina tai, kad pirkėjai jau įvertino sveikus „Grūdelio“ gaminius ir natūralią „Valstiečių duoną“.
2009 Kovo mėn. 28 d. 07:45
Bendrovėje „Pasvalio duona“ pradėtas kepti naujas produktas – „Valstiečių duona“. Pirkdami jį, gyventojai ne tik valgys natūralią bei sveiką duoną, bet ir parems labdaros fondą „Kaimo vaikai“. »
Algirdas Butkevičius
2009 Kovo mėn. 28 d. 07:25
Perėmęs Socialdemokratų partijos vairą Algirdas Butkevičius tapo ir kandidatu į prezidentus. »
2009 Kovo mėn. 28 d. 07:05
Vertelgų rankose atsidūrę didžiuliai dirvonuojančios žemės plotai metų metus neduoda jokios naudos nei valstybei, nei jos žmonėms, tik bjauroja paplenčių kraštovaizdį ir platina piktžoles.Lietuvoje be jokios naudos ūkui dirvonuoja apie... »
Neviešuose pobūviuose įsilinksminę valstybės įmonių vadovai mėgsta pasigirti uždirbantys pusę „kubiliaus“, vieną, du ar net tris „kubilius“
2009 Kovo mėn. 28 d. 06:45
Suįžūlėję, visai šaliai sunkiu metu net po keliasdešimt tūkstančių litų per mėnesį gaunantys valstybės įmonių vadovai savo atlyginimus matuoja „kubiliais“. »
Skandalą sukėlusį neva lyčių lygybės mokymą ikimokyklinėms įstaigoms „Gender Loops“ tirs specialiai sudaryta darbo grupė.
2009 Kovo mėn. 25 d. 14:00
Netradicinės seksualinės orientacijos mažamečių ugdymo metodika visuomenei sukėlė šoką. „Du princai įsimyli vienas kitą... Abu princai susituokia ir tampa Karaliumi ir Karaliumi“, – tokią pasaką siūloma nagrinėti darželinukams tarptautinio... »
Prieš kelerius metus kai kurių ūkininkų brandinti planai, įsigijus valstybinės žemės padidinti savo ūkius, bliūkšta.
2009 Kovo mėn. 25 d. 10:02
Žemės kainos kurčios ir aklos ekonominei krizei. Kai kurie į eilę valstybinei žemei įsigyti patekę pretendentai šįmet jau atsisako buvusių ketinimų, nes kainos auga, o žmonių piniginės plonėja. plonėja. »
ES valstybėse gautos paramos skirstymui vidutiniškai skiriama 3 proc., o mūsų šalyje – net 19 proc. šių lėšų.
2009 Kovo mėn. 25 d. 06:55
Beveik penktadalis Europos socialinio fondo paramos Lietuvoje atitenka ne verslui, bet gautų pinigų skirstytojams. Europos Sąjungos valstybėse tam vidutiniškai skiriama 3 proc., o mūsų šalyje – net 19 proc. šių lėšų. »
Vaikų susilaukę tėveliai, puikiai išnaudojo progą apmulkinti „Sodrą“.
2009 Kovo mėn. 22 d. 09:45
Jei nebus sustabdytas plintantis sukčiavimas, mamyčių išmokoms iš „Sodros“ biudžeto šiuo sunkmečiu gali prireikti ir viso milijardo litų. 126 – tokią šūsnį ikiteisminių tyrimų organizavo prokurorai dėl sukčiaujant pasisavintų motinystės... »
Manoma, kad Lietuvai atgavus nepriklausomybę nuo 1990 metų šalį paliko apie pusę milijono žmonių.
2009 Kovo mėn. 22 d. 06:00
Įsišėlęs nedarbas mūsų šalyje, bankuose paimti kreditai būstams statyti vis dažniau verčia laimės ieškoti svetur apie tai anksčiau net nepagalvojusius Lietuvos žmones. žmones. »
V.Grubliausko vadovaujamas komitetas organizuoja viešą diskusiją šiuo opiu klausimu. Martyno Vidzbelio nuotrauka
2009 Kovo mėn. 21 d. 11:15
Internete laisvai liejasi ir komunistinė, ir nacistinė propaganda. Lietuvoje veikia keletas interneto svetainių, kuriose laisvės gynėjai, partizanai vadinami banditais, Lietuvos valstybės atkūrimas – didžiausiu nusikaltimu. »
2009 Kovo mėn. 18 d. 14:50
Po rinkimų paskelbus, kad Liberalų sąjūdžiui, vadovaujamam E.Masiulio, atiteks Susisiekimo ministerija, parama liberalams šoktelėjo iki 665 471 lito. Tikėdamosi palankių sprendimų ateityje pinigus partijai pirmiausia puolė pervedinėti anksčiau... »
Andriaus Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė pripažino kai kurias mokesčių didinimo klaidas ir bandė jas taisyti.
2009 Kovo mėn. 18 d. 14:21
Šiandien lygiai šimtas dienų, kai dirba Andriaus Kubiliaus Vyriausybė. Pradėjusi darbą antikriziniu planu, dabar ji vėl žada veržti diržus. Naujoji Vyriausybė skelbė radusi 5 mlrd. litų biudžeto skylę ir prognozavo, kad ekonomika šiemet... »
2009 Kovo mėn. 18 d. 06:06
Vyriausioji rinkimų komisijaV(VRK) baigė registruoti pretendentus į Lietuvos Prezidento postą. Kad taptų kandidatais, 14 pretendentų iki balandžio 2 dienos turi surinkti po 20 tūkst. piliečių parašų. parašų. »
Įmonės „Oro navigacija“ darbuotojų algos – vienos didžiausių šalies valstybės įmonėse.
2009 Kovo mėn. 16 d. 23:05
Lietuvos oro navigacija – pavyzdys Europai!? Tai gražūs žodžiai, pastaruoju metu sklindantys iš valstybės įmonės „Oro navigacija“ vadovų lūpų. Šioje įmonėje sukasi didžiuliai pinigai, tačiau kur jie nusėda ir kas iš to turi naudos?... »
K.Glaveckas: „Turime teisinį garantą – Lito patikimumo įstatymą, kuris draudžia atsieti litą“.
2009 Kovo mėn. 14 d. 06:54
Lietuva turi ir gali išlaikyti dabartinį lito kursą – tvirtina Seimo Biudžeto ir fi nansų komiteto pirmininkas Kęstutis GLAVECKAS, Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius Raimondas KUODIS ir Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių... »
Istorinė Kovo 11-osios akimirka pakeitė Lietuvą, jos piliečių ir pačių signatarų gyvenimus. Vladimiro Gulevičiaus (ELTA) nuotr.
2009 Kovo mėn. 9 d. 09:00
Kovo 11-osios Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarai gyvena gerai, tik sielojasi, kad nevertinama jų patirtis. Ne vienas pagalvoja: bepigu signatarams gerai gyventi, kai jie gauna tokią rentą. rentą. »
Ministras V.Ušackas pakvietė ambasadorius pagerbti mūsų laivės kovos dalyvius Ginkūnų kapinėse.
2009 Kovo mėn. 7 d. 09:33
Ne per seniausiai Šiauliai sulaukė gausaus būrio ambasadorių ir ambasadų pirmųjų sekretorių iš 22 šalių diplomatinių atstovybių Lietuvoje. Pakviesti užsienio reikalų ministro Vygaudo Ušacko, jie atvyko į savivaldybės ir Šiaulių prekybos,pramonės... »
Šiuo metu darbo galėtų rasti siuvėjai, virėjai, vadybininkai, buhalteriai, vyriausieji fi nansininkai bei tolimųjų reisų vairuotojai.
2009 Kovo mėn. 7 d. 06:54
Katastrofi škai didėjant nedarbui, Europos Sąjunga ragina net avansu naudoti Europos socialinio fondo lėšas naujoms darbo vietoms steigti, tačiau Lietuva kažkodėl delsia. »
J.Veselka: "Viskas gerai, viskas atitinka Konstituciją. Tik kai „Leo LT“ eis aiškinti žmonėms, koks jis geras ir gražus, turės pasidažyti lūpas".
2009 Kovo mėn. 4 d. 07:11
Energetikos nacionalinis investuotojas įsteigtas pažeidžiant Konstituciją, tačiau po nedidelių kosmetinių pagražinimų jis galės dirbti toliau. Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė, kad dalis „Leo LT“ steigimo įstatymų nuostatų prieštarauja... »
Po stichinės sausros žemdirbiai buvo sukrutę steigti savitarpio pagalbos fondą.
2009 Kovo mėn. 4 d. 06:54
ES ir valstybės investicinės paramos siekiantiems žemdirbiams Lietuvos valdininkų priverstinai įpiršta pasėlių draudimo sistema žlunga. Nors dauguma ūkininkų buvo prieš privalomąjį draudimą, ši prievolė buvo užkarta žemdirbiams, dalyvaujantiems... »
Laimę įvairiose mūsų šalyje organizuojamose loterijose bando tūkstančiai žmonių.
2009 Kovo mėn. 4 d. 06:36
Laimėsi aukso puodą – tapsi milijonieriumi. Tačiau norinčiuosius greitai praturtėti turime gerokai nuvilti – menkai kontroliuojamoje „Teleloto“ loterijoje klausimų yra daugiau negu atsakymų. Laimėti loterijoje milijoną nėra taip paprasta... »
Dar prieš penkerius metus šaliai valdyti užteko 20 tūkst. valstybės tarnautojų (be statutinių pareigūnų). Dabar ši armija padidėjo iki 30 tūkst.
2009 Kovo mėn. 1 d. 23:11
Naujoji Saulėlydžio komisija tikina rimtai kovosianti su išsipūtusiu valdymo aparatu. Tuo tarpu kai kurie politikai nuogąstauja, ar žadamas valdininkų saulėlydis vėl netaps saulėtekiu. Ne per seniausiai suburta Saulėlydžio komisija skelbia... »

Naujausios


Pasiūlymai

Informacija kasdien

Vardadieniai:

Dobilas, Silvestra, Silvestras, Vygantė

TV programa:

   
TV3 programa
LNK programa
BTV programa
   
   
LTV programa
TV6 programa
LTV2 programa
Lietuvos Rytas. TV
   

Apklausa

Ar reikia leisti savanoriams laikyti namuose ginklus?

Kainos

Degalai:

Valiutos:

2015-11-26
Valiutos_usd
USD     0.8903 LT
EUR  
Arrow down
1 LT
Valiutos_gbp
GBP     1.3763 LT

Daugiau...

Žaliavos:

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow up
43.22   bar.
Dujos
Arrow down
2.284   MMBTU
Auksas
Arrow up
1073.4   oz

Anupro Dirvelės nuotykiai

Tik pasidairyk truputį – Meilė kiekvienam kamputy. Onė nori sužinoti, Kaip tą meilę išmatuoti.
Giedrius myli savo Ingą. Ji su vaikinu laiminga. O Anupras savo fėją Jau kadais įsižiūrėjo.
Kastė džiaugiasi anūkais Ir vaišina riestainiukais. Kempė irgi kažką myli, Tik nesako niekam. Tyli.
Onė tik ranka numoja: – Lai kompiuteriai matuoja. Jiems paprakaituoti teks, Bet vargu ar pasiseks.