Parsisiųskite

 
Gauk naujienas el. paštu:
Atsisakyti
 
 

Gimtojo krašto archyvas 2008 metai - Gegužė Upninkai – graži sala Lietuvos žemėlapyje

2008 Gegužės mėn. 27 d. 23:00

Upninkai – graži sala Lietuvos žemėlapyje

Upninkų apylinkes supa trys upės - Neris, Šventoji ir Širvinta.

Ilgą laiką Upninkai buvo lyg sala, garsėjanti gamtos grožiu, tačiau - nuošali, tyli ir snaudžianti.

Upninkai Lietuvos centre

Upninkai Lietuvos centre

Upninkai (Jonavos r.) - skaičiai ir faktai

GEOGRAFINĖ PADĖTIS: Upninkai - gyvenvietė Šventosios kairiajame krante, 16 km į rytus nuo Jonavos.
GYVENTOJAI: 1200 žmonių (tautinė sudėtis: 99 proc. lietuvių; 1 proc. rusų).
ISTORIJA: Upninkai 1442 m. paminėti Kristino Astiko testamente. Radvila Astikas iki 1477 m. pastatė čia pirmąją bažnyčią, kuri 1620-1650 m. priklausė reformatams. Nuo XVIII a. veikė parapinė, nuo 1900 m. - valstybinė mokykla. 1987-2001 m. Upninkuose veikė vidurinė, dabar - pagrindinė mokykla. 1963 m. pastatytas tiltas per Šventąją. Sovietmečiu Upninkai buvo apylinkės ir tarybinio ūkio, dabar - seniūnijos centras.
PAVELDAS: Upninkų Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia. Apylinkėse yra keliolika archeologijos paminklų - pilkapynų, kapinynų, senovės gyvenviečių, Padaigų ir Dubių piliakalniai, Užupių senoviniai gynybiniai įtvirtinimai.

„Miestelio herbe bus simboliškai pavaizduotos trys upės - Neris, Šventoji ir Širvinta, juosiančios mūsų seniūniją“, - teigia Upninkų seniūnė Laimutė Alechnavičienė.

Autoriaus nuotraukos

Vidurdienis. Miestelio centre, pro daugiabučius, rieda du vežimai. Viename jų sėdintis stiprokai apšepęs vyrukas prisistato Jonu iš gretimo Kunigiškių kaimo. Jonas atvažiavo į parduotuvę nusipirkti „šio bei to“.
„Šiaip tai Upninkai - geras miestelis. Tik gaila, kad juose nėra baro. Būtų galima pasėdėti, atsipalaiduoti“, - šypteli Jonas, vietinių vadinamas Džoniu. Tačiau bent jau vidurdienį jam Upninkuose nedaug kas palaikytų kompaniją. Beveik visi jaunesni upninkiečiai dirba - kas vietos įmonėse, kas Jonavoje ar Kaune. Į miestelį, kurio centre stūkso nemažas daugiabučių kvartalas, jie grįš tik vakare.

Bažnyčia - iš grūdų sandėlio
Upninkų miestelis tarsi sulipdytas iš dviejų labai skirtingų dalių. Senieji Upninkai įsikūrę Šventosios slėnyje. Kadaise čia buvo turgavietė, kelios smuklės, bajorų teismas. Senąjį miestelį mena bažnyčia, XIX a. pirmoje pusėje perstatyta iš akmeninio grūdų sandėlio. Tačiau daugelis senųjų Upninkų sodybų išnyko karo metais bei sovietmečiu. Dabar čia jų teliko dvylika.
Naujieji Upninkai seno Gudonių kaimo vietoje iškilo sovietmečiu. Ilgą laiką miestelis buvo lyg saloje, iš trijų pusių supamoje Šventosios, Širvintos ir Neries vandenų. Norint pasiekti rajono centrą Jonavą, tekdavo keltis per Šventąją keltu. Padėtis pasikeitė, 1963 m. pastačius tiltą per Šventąją. 1974-1975 m. prasidėjo sparti Upninkų plėtra. Upninkai augo visų pirma ne kaip žemdirbių, bet kaip darbininkų gyvenvietė. Daugiabučius savo darbuotojams statė kitapus Šventosios esančio vieno didžiausių Lietuvoje Rizgonių karjero (tuomet - Rizgonių nerūdinių statybinių medžiagų kombinato, o dabar - akcinės bendrovės „Rizgonys“) administracija. Sovietmečiu karjere dirbo iki 370 darbininkų. Dabar - apie šimtą žmonių. Tačiau karjeras ir toliau lieka didžiausias darbdavys Upninkų seniūnijoje.
„Tuo pat metu, kai Upninkuose kilo namai karjero darbininkams, buvo masiškai melioruojami laukai, naikinami ištisi kaimai. Todėl dabar keliaujantiems po mūsų apylinkes rytinis seniūnijos pakraštys atrodo lyg koks Sibiras - vien miškai, tušti laukai ir vėl miškai. O kadaise čia buvo dideli ir gražūs Būdų, Dienovidžių ir kiti kaimai“, - pasakoja Upninkų seniūnė Laimutė Alechnavičienė.
Be karjero ir biudžetinių įstaigų, didžiausi darbdaviai Upininkuose yra dvi žemės ūkio bendrovės bei medžio apdirbimo įmonė. Pavieniai ūkiai, įsikūrę lengvose žemėse, daugiausia smulkūs. Kol kas vaizdingose apylinkėse stinga kaimo turizmo sodybų, nors paupiuose sodybas poilsiui nusipirko dešimtys jonaviškių, kauniečių, vilniečių.

Mokyklai trūksta mažylių
Upninkams ėmus sparčiai augti, čia atsikėlė daug jaunų šeimų. Demografinis sprogimas paskatino valdžią 1987 m. pertvarkyti Upninkų aštuonmetę mokyklą į vidurinę. Dabar Upninkuose vėl veikia tik pagrindinė mokykla.

Senąjį Upninkų miestelį mena bažnyčia

Senąjį Upninkų miestelį mena bažnyčia

„Vaikų labai sumažėjo. Kitais metais gali likti nesukomplektuota priešmokyklinė klasė, nes į ją ateis tik 5-6 vaikai. Dar kitais metais planuojame vėl sulaukti 10-11 vaikų. Viliuosi, kad išliksime stipria pagrindine mokykla“, - sakė Upninkų pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoja Aušra Liutkevičienė.

Senąjį Upninkų miestelį mena bažnyčia, XIX a. pirmoje pusėje perstatyta iš akmeninio grūdų sandėlio.

Prausia neprižiūrimus vaikus
Viena reikšmingų Upninkų bendruomenės iniciatyvų - vaikų iš asocialių šeimų priežiūra.
„Nėra ko slėpti - mūsų miestelyje yra ir kelios dešimtys vadinamųjų probleminių šeimų, kuriose tėvai negeba tinkamai pasirūpinti savo vaikais. Jie ateina į mokyklą lyg ir aprengti, dažniausiai - ir pavalgę, tačiau būna dienų, kai jų tėvai nugrimzta į daugiadienį girtavimą, tada vaikai bėgioja pakiemiais urzgiančiais skrandžiais. Todėl bendruomenės patalpose įrengta maža virtuvėlė, kur bėdos ištiktus mažuosius bendruomenės narės pamaitina“, - sakė A.Liutkevičienė.
„Kita bėda - kai kuriuos vaikus namuose labai retai prausia, kartais jie ateina į mokyklą utėlėti, o kiti moksleiviai suka nuo jų nosį. Bet juk vaikai nekalti, kad jų tėvai geria. Yra ir tokių šeimų, kurios gyvena vargingai, neturi karšto vandens, už skolas joms išjungta elektra. Todėl įrengėme dušą ir bent kartą per savaitę tokius vaikus išmaudome“, - rodė bendruomeninę dušinę Upninkų bendruomenės pirmininkė Ona Bulatovienė. Šioje patalpoje stovi ir skalbimo mašina, kurioje skalbiami vargstančių vaikų rūbeliai.

Prikels sugriuvusį bendrabutį
Miestelio centre stūkso kadaise spartaus Upninkų augimo liudytojas - apleistas, belangis buvusio bendrabučio pastatas. Daugelį butų žmonės išlaikė daugiau ar mažiau tvarkingus, o štai kambariai bendrabutyje tapo nebereikalingi. Upninkiečiai svajoja apleistą pastatą atgaivinti ir įrengti jame bendruomenės paslaugų centrą. Čia būtų patalpos Caritas, Raudonojo Kryžiaus organizacijų padaliniams, treniruoklių salei, jaunimo klubui. Labiausiai miestelio žmonėms reikalinga šarvojimo salė - juk Upninkuose yra net 16 daugiabučių namų, kuriuose nėra sąlygų tinkamai atsisveikinti su mirusiuoju.
„Mūsų Upninkai išties panašūs į nedidelį miestą. Todėl tikras nesusipratimas, kad oficialiai gyvenviečių registre Upninkai įrašyti kaip kaimas. Čia gyvena 1200 žmonių, dauguma jų įsikūrę ne nuosavose sodybose, bet butuose. Todėl tikimės, kad artimiausiu metu miesteliui kartu su herbu ir vėliava bus suteiktas ir miestelio statusas“, - sakė Upninkų seniūnė L.Alechnavičienė.

Jonas iš Kunigiškių kaimo, vietinių vadinamas Džoniu

Jonas iš Kunigiškių kaimo, vietinių vadinamas Džoniu

„Šiaiptai Upninkai - geras miestelis. Tik gaila, kad juose nėra baro“, -šypteli Jonas iš Kunigiškių kaimo, vietinių vadinamas Džoniu.

Platinti, skelbti, kopijuoti Krašto spaudos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško UAB "Krašto spauda" sutikimo draudžiama. Susitarti dėl turinio galima parašius laišką adresu redakcija@krastospauda.lt
atgal
Palikti komentarą
Vardas:* El. paštas:
Komentaras:*
2008 metai - Gegužė
Jotvingių-prūsų gyvenvietės kūrėjas Petras Lukoševičius
2008 Gegužės mėn. 27 d. 23:00
Punskietis verslininkas Petras Lukoševičius savo gimtinėje atkuria senovės baltų genčių - jotvingių ir prūsų - gyvenvietę. Automobilių ir traktorių detalėmis Punske (Lenkijoje) prekiaujantisP.Lukoševičius didžiąją pajamų dalį investuoja... »
Netoli Minupių žaliuojanti Martyno pušis
2008 Gegužės mėn. 27 d. 23:00
Kelmės rajono Minupių kaimo bendruomenė už siekį išsaugoti vertingus ir unikalius tradicinius kultūros reiškinius, tradicijų, švenčių gyvybingumą, atgaivintas gegužines pamaldas prie naujam gyvenimui sugrąžintos Martyno pušies iš Utenos... »
Raudondvario bendruomenės direktorė Laura Janušauskienė (dešinėje) ir muziejaus direktorė Zita Nekra
2008 Gegužės mėn. 27 d. 23:00
„Raudondvario pilis - nuostabus traukos centras. Tai puiki Kauno rajonoir šalies kultūros vertybių propagavimo vieta“ , - sakė Raudondvario(Kauno r.) bendruomenės centro direktorė Laura Janušauskienė, Kultūroscentro direktorė Violeta Visockienė... »
Upninkų seniūnė Laimutė Alechnavičienė
2008 Gegužės mėn. 27 d. 23:00
Upninkų apylinkes supa trys upės - Neris, Šventoji ir Širvinta. Ilgą laiką Upninkai buvo lyg sala, garsėjanti gamtos grožiu, tačiau - nuošali, tyli ir snaudžianti. »
Buvusiame Seinų dominikonų vienuolyne 1823-1919 metais veikė kunigų seminarija
2008 Gegužės mėn. 13 d. 23:00
Septyniasdešimt metų atskirti nuo Lietuvos aklina siena, Seinų lietuviai išsaugojo savitą gyvenimo būdą. Kirtus Lietuvos ir Lenkijos sieną, iš karto dėmesį patraukia kitokskraštovaizdis. Lenkijos pusėje nėra tokių plačių, nusidriekiančių... »
Deglėnų bendruomenės tarybos nariai prisėdo užkąsti
2008 Gegužės mėn. 13 d. 23:00
Kaip numalšinti gimtinės ilgesį, jeigu gimtųjų namų vietoje plyti tik laukai? Būdą, kaip kraštiečiams bei jų vaikams priminti apie jų gimtuosius kaimus, kurių likę tik pavadinimai, sumanė Deglėnų kaimo (Pasvalio r.) bendruomenė. Deglėniečiai... »
Kaimo turizmo sodybos šeimininkas Algimantas Babilius
2008 Gegužės mėn. 13 d. 23:00
Kaulakių kaimo bendruomenė yra viena aktyviausių visame Raseinių rajone. Tad nieko keisto, kad ji „ant kilimėlio“ išsikvietė rajono valdžią, jog ši pasiaiškintų, kodėl itin svarbius klausimus sprendžia kaimiečiams už nugarų, vienašališkai... »
2008 Gegužės mėn. 13 d. 23:00
Meras Vytautas Vigelis Švenčionių dienos Meras Vytautas Vigelis kviečia švenčioniškius kurti savo šeimos ir rajono gerovę. Gegužė - gražiausias metų mėnuo. Marijai skirtos dienos kupinos... »
Bibliotekos vedėja Marytė Remeikienė visuomet laukia skaitytojų
2008 Gegužės mėn. 13 d. 23:00
Švenčionių rajono Sarių bendruomenė siekia žmonių gerovės, kuria jaukumą ir grožį. Ji yra viena gyvybingiausių šiame krašte. Švenčionių rajono vietos veiklos grupės „Švenčionių partnerystė“ vadovėBirutė Borovikienė Sarių... »

Naujausios


Pasiūlymai

Informacija kasdien

Vardadieniai:

Girdvyda, Girvydė, Maksima, Skomantas, Virgas, Virgilijus

TV programa:

   
TV3 programa
LNK programa
BTV programa
   
   
LTV programa
TV6 programa
LTV2 programa
Lietuvos Rytas. TV
   

Apklausa

Ar reikia leisti savanoriams laikyti namuose ginklus?

Kainos

Degalai:

Valiutos:

2015-11-27
Valiutos_usd
USD     0.8903 LT
EUR  
Arrow down
1 LT
Valiutos_gbp
GBP     1.3763 LT

Daugiau...

Žaliavos:

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow down
42.54   bar.
Dujos
Arrow down
2.241   MMBTU
Auksas
Arrow down
1067.3   oz

Anupro Dirvelės nuotykiai

Tik pasidairyk truputį – Meilė kiekvienam kamputy. Onė nori sužinoti, Kaip tą meilę išmatuoti.
Giedrius myli savo Ingą. Ji su vaikinu laiminga. O Anupras savo fėją Jau kadais įsižiūrėjo.
Kastė džiaugiasi anūkais Ir vaišina riestainiukais. Kempė irgi kažką myli, Tik nesako niekam. Tyli.
Onė tik ranka numoja: – Lai kompiuteriai matuoja. Jiems paprakaituoti teks, Bet vargu ar pasiseks.